Po obniżce wieku emerytalnego nie opłaci się czekać na emeryturę

Po obniżce wieku emerytalnego kto wcześniej przejdzie na emeryturę, weźmie więcej z ZUS.

Aktualizacja: 23.09.2015 07:37 Publikacja: 23.09.2015 06:45

Foto: 123RF

Prezydencka propozycja odwrócenia skutków reformy wprowadzającej wyższy wiek emerytalny na początku 2013 r. będzie bardzo zachęcać do przechodzenia na emeryturę najwcześniej, jak się tylko da. Może się to jednak odbić w przyszłości na wysokości świadczenia z ZUS, którego nie wystarczy na pokrycie kosztów utrzymania osoby w podeszłym wieku. Może być więc zupełnie inaczej, niż zakłada prezydent Duda. Proponując przywrócenie wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, stwierdził, że po zmianach nie będzie obowiązku przechodzenia na emeryturę w obniżonym wieku. Każdy, kto będzie czuł w sobie siłę i miał takie możliwości, będzie pracować dalej, aby otrzymywać wyższe świadczenie.

Na początku więcej

– Każdy, kto ma kalkulator, może sobie łatwo wyliczyć, że zwlekanie z przejściem na emeryturę nie będzie się po prostu opłacać – mówi dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego. – Przykładowo kobieta, która przejdzie na nią w wieku 60 lat, dostanie co prawda niższe świadczenie, ale będzie je pobierała, gdy inna wstrzyma się z taką decyzją. Skumulowane w kolejnych latach wypłaty niecierpliwej emerytki będą na tyle wysokie, że nie zrekompensuje tego nawet wyższe o kilkaset złotych świadczenie bardziej cierpliwej kobiety, która z tą decyzją wstrzyma się na kilka lat. Śmiało można powiedzieć, że łączne otrzymane z ZUS przez obie panie wypłaty zrównają się dopiero po kilkunastu latach. Statystycznie rzecz ujmując, większość emerytów, bez względu na to, czy byli cierpliwi czy też nie, po prostu nie dożyje tego momentu.

Przykładowo, kobieta, która na swoim koncie w ZUS i OFE uzbierała 300 tys. zł, po przejściu na emeryturę w wieku 60 lat dostanie ok. 1320 zł miesięcznie. Jej koleżanka, która wstrzymała się z tą decyzją do 67. roku życia, dostanie prawie tysiąc złotych więcej (2301 zł).

Później gorzej

Rzecz w tym, że cierpliwa emerytka będzie potrzebowała aż 13 lat, zanim dogoni swoją mniej cierpliwą koleżankę pod względem łącznej kwoty otrzymanych z ZUS świadczeń. Nastąpi to dopiero po jej 80. urodzinach.

– Kobiety decydują się na jak najszybsze przechodzenie na emeryturę, a niskie świadczenie na pierwszym etapie rekompensują sobie poprzez dorabianie – mówi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan. – Problemy zaczynają się później, gdy nie ma już sił na pracę, a ze względu na stan zdrowia emeryt zaczyna wymagać opieki.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo