Rzadko zdarza się, aby odchodząc z pracy pracownik myślał o kompletowaniu dokumentacji niezbędnej do uzyskania przyszłych świadczeń, w szczególności gdy wizja emerytury jest dość odległa. W efekcie, mało kto kończąc zatrudnienie wnioskuje o wystawienie dokumentu Rp-7, którego uzyskanie jest równie ważne, jak świadectwa pracy.
Ważny Rp-7
ZUS prowadzi indywidualne konta ubezpieczonych, ewidencjonując na nich składki i informacje dotyczące przebiegu ubezpieczenia danej osoby poczynając od 1 stycznia 1999 r. Tym samym pracodawca nie musi wydawać Rp-7 za okres przypadający po 31 grudnia 1998 r. – pod warunkiem jednak, że pracownik ma już ustalony kapitał początkowy przez ZUS, a obecnie ubiega się o ustalenie prawa do emerytury obliczanej na nowych zasadach. W przeciwnym wypadku zaświadczenie Rp-7 jest niezbędne do udokumentowania w ZUS zarobków stanowiących podstawę naliczenia emerytury na zasadach starych lub mieszanych, renty, czy też renty rodzinnej.
O ile uzyskanie takiego dokumentu nie stanowi problemu, gdy były pracodawca wciąż funkcjonuje, o tyle w razie jego likwidacji lub przejęcia przez inną firmę, odnalezienie zarobków może stanowić problem.
Przepisy prawa regulują sposób, czas oraz zakres koniecznej do przechowywania dokumentacji pracowniczej, pozwalającej na ustalenie przyszłych świadczeń emerytalnych i ich wysokości. Zdarza się jednak, że nie wszyscy pracodawcy, w szczególności ci, którzy podjęli decyzję o zakończeniu działalności, wywiązują się z obowiązku zarchiwizowania danych. Pracownicy lub ich rodziny stają wówczas w obliczu konieczności odnalezienia dokumentacji, której los nie jest znany, a która jest niezbędna do przedłożenia w trybie pilnym w ZUS, aby uzyskać świadczenie lub ustalić jego wysokość.
Przechowywanie dokumentacji
Dokumentacja płacowa i pracownicza, której zakres i sposób prowadzenia określa rozporządzenie MPiPS z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji (...) musi być przechowywana przez 50 lat. Ten okres rozpoczyna bieg od 1 stycznia roku następującego po dacie wytworzenia ostatniego dokumentu, którym zazwyczaj jest świadectwo pracy.