Wraca optymizm pracowników i chęć do zmiany pracy

Prawie dziewięciu na dziesięciu pracujących Polaków ocenia, że w razie potrzeby szybko znajdą nowe zatrudnienie. Spadły też obawy o utratę pracy, a wzrosła gotowość do jej zmiany.

Publikacja: 24.04.2023 12:51

Wraca optymizm pracowników i chęć do zmiany pracy

Foto: Adobe Stock

Tylko 7 proc. polskich pracowników mówi teraz o dużych obawach utraty pracy. To najmniej od wiosny 2019 r. Zmalał też do jednej piątej odsetek tych, którzy dostrzegają pewne ryzyko zwolnienia. Ten łączny 27 proc. udział osób, które liczą się z utratą pracy, jest najmniejszy od prawie trzech lat – wynika z ogłoszonego w poniedziałek 51. Monitora Rynku Pracy, który przeprowadziła agencja zatrudnienia Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

Czytaj więcej

Praca z sieci nie tylko dla specjalisty, ale i robotnika

Demografia wygrywa z PKB

- Demografia wygrywa z PKB - komentował wyniki raportu Łukasz Komuda, ekspert ds. rynku pracy w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, zwracając uwagę na fakt, że pomimo wyraźnego spowolnienia w gospodarce i niewielkiej liczby nowych miejsc pracy, bezrobocie utrzymuje się na bardzo niskim poziomie a pracodawcy nadal mają problemy z obsadzeniem wakatów. Zdaniem Komudy to przykład na to, jak bardzo zmienił się polski rynek pracy pod wpływem zmian demograficznych, czyli malejącej o ok. 200-250 tys. rocznie liczby Polaków w wieku produkcyjnym.

Według badania Randstad, które w połowie marca objęło reprezentatywną grupę dorosłych Polaków, pracownicy nie tylko mniej obawiają się zwolnień, ale też częściej myślą o zmianie pracodawcy, na co też chętniej się decydują. Większość, bo 56 proc. badanych, mówi o poszukiwaniu nowej pracy, przy czym 11 proc. (najwięcej od dwóch lat) szuka jej aktywnie a pozostali rozglądają się za ofertami.

Czytaj więcej

Programiści szukają nowej pracy. Część planuje się przekwalifikować

Do 22 proc., czyli o 2 pkt proc. w porównaniu z ostatnimi edycjami badania, zwiększył się również odsetek pracowników deklarujących zmianę pracodawcy w ostatnich sześciu miesiącach. Ten wskaźnik podwyższają robotnicy niewykwalifikowani (30 proc.) i specjaliści (27 proc.), którzy- jak przypominał Mateusz Żydek, rzecznik Randstad Polska- mają od kilku miesięcy coraz większy wybór ofert pracy. Wiosenne ożywienie widać w sezonowych branżach, w tym w hotelarstwie i gastronomii, gdzie o niedawnej zmianie pracodawcy mówi aż 37 proc. badanych.

Podwyżka w nowej firmie

Wysoka inflacja sprawia, że najczęściej wskazywanym powodem tej zmiany było wyższe wynagrodzenie u nowego pracodawcy (47 proc. wskazań), które jest teraz zdecydowanie ważniejsze niż chęć rozwoju zawodowego (43 proc.).

Czytaj więcej

Wiosenne ożywienie w ofertach pracy. Te branże mają najwięcej ogłoszeń

Rzadziej powodem było niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy (34 proc.), a z kolei dość często do zmiany pracy skłaniała jej utrata (29 proc.). Pomimo to, kwietniowy Monitor Pracy wskazuje wyraźny wzrost poczucia zawodowego bezpieczeństwa, które widać m.in. po rosnącym przekonaniu o możliwości szybkiego znalezienia nowej pracy. Z 84 proc. pod koniec ub. roku do 88 proc. wzrósł odsetek tych, którzy twierdzą, że w przypadku utraty pracy w ciągu 6 miesięcy znaleźliby nowe zatrudnienie. Zwiększył się też udział pracowników (z 63 proc. do 66 proc.), przeświadczonych, że znajdą w tym czasem tak samo dobrą lub lepszą posadę. Ten drugi wskaźnik podwyższają pracownicy branży ICT (75 proc.), kierownicy średniego szczebla (74 proc. i specjaliści (72 proc.).

Łukasz Komuda przypomina, że mimo wzrostu optymizmu, obecna ocena szansy znalezienia co najmniej takiej samej pracy jest niższa niż w latach 2016-17. Nie powinno to jednak uspokajać pracodawców. Zdaniem eksperta, rotacja w nadchodzących kwartałach nie zmaleje, bo pracownicy, którzy nie otrzymali satysfakcjonującej podwyżki, będą szukali nowych posad. Jeszcze częściej mogą to robić w przyszłym roku, gdy oczekiwany jest powrót wzrostu- w gospodarce i na rynku pracy.

Poszukiwanie pracy
Tę branżę ratują cudzoziemcy. A polskie firmy biją się o kandydatów
Poszukiwanie pracy
Prezesi największych firm będą łowić pracowników. Tysiące nowych etatów
Poszukiwanie pracy
Czego lepiej nie mówić rekruterom na rozmowie o pracę
Poszukiwanie pracy
Kandydaci muszą się liczyć z silną konkurencją o dobre oferty pracy
Poszukiwanie pracy
Wzrost optymizmu pracodawców zachęci Polaków do zmiany pracy?