Wiosenne ożywienie w ofertach pracy. Te branże mają najwięcej ogłoszeń

Ruszający okres sezonowych zajęć, m.in. w budownictwie, wpłynął w marcu na wzrost liczby ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych i przyczynił się do spadku bezrobocia.

Aktualizacja: 09.06.2023 05:59 Publikacja: 07.04.2023 03:00

Wiosenne ożywienie w ofertach pracy. Te branże mają najwięcej ogłoszeń

Foto: Adobe Stock

IT, inżynieria, logistyka i produkcja – to te branże opublikowały w marcu najwięcej ogłoszeń o pracy w internecie, zwiększając też ich liczbę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tak wynika z najnowszej analizy Adecco Group i Job Market Insights, którą „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Według ich danych, w ubiegłym miesiącu na portalach rekrutacyjnych i w mediach społecznościowych pojawiło się łącznie 328,5 tys. nowych ofert pracy, czyli prawie o 26 tys. więcej w porównaniu z lutym.

Ruch w urzędach pracy

Wprawdzie obecne odbicie w rekrutacji online jest niewielkie w porównaniu z marcem zeszłego roku, gdy w polskim internecie opublikowano prawie 447 tys. ogłoszeń o pracy, ale – jak zaznacza Katarzyna Zimińska, menedżer ds. marketingu i komunikacji w Adecco Group – zeszłoroczny marzec był nie tylko rekordowy. Był też zupełnie wyjątkowy, jeśli chodzi o wybór możliwości na rynku pracy, gdyż utrzymywała się jeszcze gorączka rekrutacyjna z przełomu lat 2021 i 2022, którą potem ostudził wzrost obaw i niepewności po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Rośnie liczba ofert pracy w Polsce, spada bezrobocie. Jaki jest powód?

Powrót do rekordów z początku zeszłego roku prędko nie nastąpi, ale – jak ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW – z punktu widzenia pracowników polski rynek pracy jest w bardzo dobrym trendzie, marcowe dane zaś wskazują jego poprawę. Widać ją również w urzędach pracy, gdzie w marcu zgłoszono 94,7 tys. ofert pracy, o 0,7 tys. więcej niż w lutym. Mogło się to przyczynić do pierwszego w tym roku spadku bezrobocia rejestrowanego – do 5,4 proc., o 0,1 pkt proc. mniej niż w w lutym.

Jak wynika z analizy Adecco Group, wśród branż publikujących najwięcej ogłoszeń o pracy, ich największy przyrost w ujęciu miesięcznym zanotowało budownictwo (o 3,1 tys., czyli ponad 13 proc.), co można przypisać corocznemu wiosennemu ożywieniu w tym sektorze.

Czytaj więcej

Słabną prognozy dla rynku pracy. Więcej szans za zwolnienie, niż na zatrudnienie

Zwalniani mają wybór

Konrad Grygo, analityk z portalu Olx Praca, potwierdza, że marzec to czas, gdy pracodawcy zaczynają poszukiwania pracowników sezonowych; w zeszłym miesiącu liczba ogłoszeń zwiększyła się na portalu o jedną czwartą w porównaniu z lutym. To nawet więcej niż rok wcześniej, m.in. dzięki ożywieniu poszukiwań pracowników w rolnictwie i ogrodnictwie (ofert pracy było o 60 proc. więcej niż w lutym). W niewiele mniejszym tempie przybywało też na Olx Praca ogłoszeń dotyczących pracy w gastronomii i budownictwie.

Jak jednak zaznacza Katarzyna Zimińska, menedżer ds. marketingu i komunikacji w Adecco Group, trudno na razie mówić o wyraźnej poprawie koniunktury w budownictwie, gdzie widać skutki hamowania inwestycji mieszkaniowych. Ofert nadal jest mniej niż rok wcześniej.

O jedną czwartą mniejszy niż przed rokiem był też w marcu wybór ofert pracy w branży IT, która pozostała liderem pod względem liczby nowych ogłoszeń na portalach rekrutacyjnych. Pojawiło się ich 47,7 tys., o 0,5 tys. więcej niż miesiąc wcześniej. Jeśli więc nawet niektóre firmy IT tną zatrudnienie, to specjaliści ICT mają w czym wybierać.

Miniony miesiąc przyniósł też lekkie odbicie w inżynierii i produkcji, gdzie liczba ofert wzrosła o ok. 3 tys. w porównaniu z lutym. – W ostatnich miesiącach obserwujemy rosnące zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami w Polsce, która jest coraz bardziej atrakcyjna nie tylko ze względu na dogodną lokalizację, ale i dobre zaplecze kadrowe – tłumaczy Justyna Hojarczyk, dyrektor sprzedaży w Adecco Poland.

Według niej ten trend widać m.in. w branży motoryzacyjnej i w logistyce. Co prawda w ogłoszonym niedawno marcowym wskaźniku PMI dla przemysłu widać pogorszenie aktualnych nastrojów związane ze spadkiem nowych zamówień w sektorze przetwórczym, ale jednocześnie pokazał on poprawę w prognozach firm na kolejne miesiące.

Wyzwania pracodawcy

W kolejnych miesiącach nasilą się rekrutacje do prac sezonowych. Mówi już o tym Cezary Maciołek, prezes Grupy Progres; o ile jeszcze w marcu w dość dużej liczbie firm widoczne były nastroje oczekiwania na rozwój sytuacji, o tyle od początku kwietnia widać szybko rosnącą liczbę zapytań o kandydatów. Firmy składają też coraz więcej zamówień na realizację procesów rekrutacji. – Jeśli ten trend się utrzyma, to kwiecień i maj będą miesiącami, w których ożywienie rekrutacyjne faktycznie będzie widoczne – dodaje Maciołek.

Jak zwraca uwagę Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dobra sytuacja na rynku pracy z punktu widzenia pracowników oznacza trudną sytuację dla pracodawców, którym nie sprzyja też demografia. Na emeryturę odchodzą rzesze pracowników, w tym fachowców, z roczników wyżu.

Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, mówi o demograficznym tsunami, które zwiększa niedobór kadry inżynieryjno-technicznej. Jak zaznacza Nadia Kurtieva z Konfederacji Lewiatan, pomimo spowolnienia gospodarczego rośnie zapotrzebowanie na kompetencje, a dla pracodawców, zwłaszcza tych z sektorów o największej luce kompetencyjnej, niski poziom bezrobocia oznacza poważne trudności w pozyskiwaniu pracowników. Według badania ManpowerGroup 72 proc. firm w Polsce ma trudności ze zdobyciem pracowników o potrzebnych kompetencjach. I nic nie wskazuje na szybkie zmiany w tej kwestii – dodaje Kurtieva.

IT, inżynieria, logistyka i produkcja – to te branże opublikowały w marcu najwięcej ogłoszeń o pracy w internecie, zwiększając też ich liczbę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Tak wynika z najnowszej analizy Adecco Group i Job Market Insights, którą „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Według ich danych, w ubiegłym miesiącu na portalach rekrutacyjnych i w mediach społecznościowych pojawiło się łącznie 328,5 tys. nowych ofert pracy, czyli prawie o 26 tys. więcej w porównaniu z lutym.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Wymagania firm wobec kandydatów do pracy mocno wzrosły
Rynek pracy
Dane o bezrobociu poważnym problemem rządu przed wyborami w Wielkiej Brytanii
Rynek pracy
Gdzie szukać pracy? Oto sektory, gdzie wakatów jest najwięcej
Rynek pracy
Młodsze zetki rwą się do pracy. Ze studiowaniem jest gorzej
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Rynek pracy
Wyjątkowo rachityczne ożywienie prace sezonowej
Rynek pracy
AI zatrzęsie rynkiem pracy. Kogo pogrąży a kto wypłynie?