Reklama
Rozwiń

#RZECZoPOLITYCE Marek Jurek: To nie referendum konstytucyjne, tylko quiz

Prezydent Duda realizuje to, czego się najbardziej obawiałem i co, nie chcąc być prorokiem porażki, parokrotnie powtarzałem: nie chcę quizu konstytucyjnego - mówił Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczpospolitej, eurodeputowany.

Aktualizacja: 22.06.2018 15:19 Publikacja: 22.06.2018 09:46

#RZECZoPOLITYCE Marek Jurek: To nie referendum konstytucyjne, tylko quiz

Foto: rp.pl

Po co prezydentowi, po co Polakom referendum konstytucyjne?

Gdyby prezydent przedstawił całościowy projekt konstytucji, referendum miałoby sens.  Te 15 potwierdza moją obawę, że będziemy mieli do czynienia z czymś w rodzaju quizu.

Quiz - to brzmi niepoważnie. To ma być referendum konstytucyjne, a nie quiz.

Jest 15 oderwanych od siebie spraw... Przed wojną nawet najbardziej zagorzali frankofile, na przykład pan profesor Stanisław Stroński,  nikt nie wpadłby na pomysł, żeby wpisać do konstytucji sojusz z Francją czy państwami Małej Ententy.

Bo to się może zawsze zmienić.

Zmienić to można w piłce nożnej. W boksie jest kilka federacji... Ja się specjalnie boksem nie interesuję, ale wiem, że jest kilka federacji i kilku mistrzów świata jednocześnie. Albo niech pan sobie wyobrazi, że Rosja albo Chiny zakładają swoją federację olimpijską, albo swoją światową federację piłki nożnej. Więc może do konstytucji jeszcze FIFA wpiszmy - że Polska należy do FIFA, żeby nikt nas stamtąd nie ruszył.

Niepoważne są te pytania?

Są poważne i niepoważne. Na przykład pytanie o to, czy jesteś za wpisaniem do wstępu konstytucji związków Polski z cywilizacją chrześcijańską, to pytanie nie tyle o to, czy coś zrobić, ale czy coś usunąć, dlatego że to generalnie w konstytucji jest. Można by znaleźć nowe sformułowanie, ale to akurat jest, więc tego pytania zupełnie nie rozumiem. Żałuję, że mimo gotowości Prawicy Rzeczpospolitej, Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego nie byliśmy konsultowani w sprawie tego referendum...

Przepraszam, ale tu na pańskim miejscu siedzieli przedstawiciele prezydenta i mówili niejednokrotnie, że wszystkie ważne środowiska były konsultowane, przepytywane, były rozmowy.

Proponowaliśmy rozmowę, chociaż jedno spotkanie, ale nie byliśmy konsultowani. To jest w ogóle dziwna formuła, zobaczymy, co z tego będzie. Obserwuję to, bo liczyłem na co innego - na to, że prezydent wypracuje projekt przynajmniej kilku poprawek konstytucyjnych i podda je referendum, ale że to rzeczywiście będzie nowa jakość. Natomiast tutaj, jak w przypadku związków Polski z cywilizacją chrześcijańską mamy raczej pytanie, czy pozostawić w konstytucji to, co w niej dobrego już jest.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim
Polityka
Sondaż CBOS: Andrzej Duda liderem rankingu zaufania do polityków. Karol Nawrocki z największym wzrostem
Polityka
Stan samorządu po roku nowej kadencji. Dr Karol Wałachowski o wyzwaniach polityki regionalnej i miejskiej
Polityka
Hołownia i Czarzasty w rządzie? Kobosko: Sygnał nowego otwarcia