Czarnogóra pozbawi Serbską Cerkiew majątku?

Setki zwolenników proserbskiej opozycji w Czarnogórze wyszły na ulice stolicy kraju, Podgoricy, by protestować przeciwko prawu, nad którym ma głosować parlament, a które - według jego krytyków - ma służyć temu, by pozbawić Serbski Kościół Prawosławny jego majątku - podaje Reuters.

Aktualizacja: 26.12.2019 15:57 Publikacja: 26.12.2019 15:14

Czarnogóra pozbawi Serbską Cerkiew majątku?

Foto: AFP

arb

Przed głosowaniem nad projektem Ustawy o Wolnościach Religijnych, które ma odbyć się w czwartek wieczorem lub w piątek, duchowni Cerkwi, a także wierni wzięli udział w specjalnym nabożeństwie na moście w pobliżu parlamentu, które odbyło się w asyście policji.

Przepisy, przeciwko któremu protestują zwolennicy proserbskiej opozycji stanowią, że wspólnoty religijne będą musiały dowieść przekazania im własności nieruchomości i ziemi, w posiadanie której weszły przed 1918 rokiem, kiedy Czarnogóra weszła w skład Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców - państwa stworzonego po I wojnie światowej, które 6 stycznia 1929 r. zostało przemianowane na Jugosławię.

Serbski Kościół Prawosławny jest największym Kościołem działającym w Czarnogórze. Znacznie mniejszy Czarnogórski Kościół Prawosławny nie jest uznawany przez największe Cerkwie. Serbski Kościół Prawosławny liczy ok. 12 mln wiernych - większość z nich mieszka w Serbii.

Pomimo protestów parlament Czarnogóry, w którym większość posiada koalicja pod wodzą Demokratycznej Partii Socjalistów prezydenta Milo Djukanovicia, zdecydował się procedować kontrowersyjne przepisy.

Według biskupa Metodego z Serbskiego Kościoła Prawosławnego proponowane przepisy są niekonstytucyjne.

- Zwrócimy się do wszystkich instytucji międzynarodowych ze względu na tak brutalne naruszenie wolności religijnych - dodał zwracając się do protestujących.

Serbski Kościół Prawosławny posiada w Czarnogórze 66 monastyrów, dziesiątki cerkwi i innych nieruchomości. Przedstawiciele Kościoła alarmują, że państwo chce położyć rękę na jego majątku.

Czarnogóra odłączyła się od Serbii w 2006 roku.

Obecny prezydent Czarnogóry wielokrotnie oskarżał Serbski Kościół Prawosławny o promowanie proserbskiej polityki wymierzonej w podważanie czarnogórskiej państwowości.

Polityka
Tajny dokument niemieckiego ambasadora. Ponura wizja USA pod władzą Trumpa i Muska
Polityka
Francis Fukuyama komentuje powrót Donalda Trumpa do Białego Domu. „Spodziewam się ogólnej destabilizacji”
Polityka
Inauguracja Donalda Trumpa przeniesiona. Przyszły prezydent USA dał służbom trzy dni
Polityka
Co o Musku sądzą Niemcy i Brytyjczycy? Jednoznaczne wyniki sondażu
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
Wyniki wyborów prezydenckich w USA od II wojny światowej. Zwycięzcy, przegrani, kontrowersje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego