Rabiej do abp. Jędraszewskiego: Twoje miejsce jest u diabła

Nie ma gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę - oświadczył wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, wysyłając prawdopodobnie metropolitę krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego "do diabła".

Aktualizacja: 27.12.2019 05:23 Publikacja: 26.12.2019 19:26

Rabiej do abp. Jędraszewskiego: Twoje miejsce jest u diabła

Foto: tv.rp.pl

zew

Wiceprezydent Warszawy odniósł się na Twitterze prawdopodobnie do wywiadu, jakiego Telewizji Republika udzielił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski pytany, czy "ekologizm" jest sprzeczny z nauką Kościoła, powiedział, że jest sprzeczny "z tym wszystkim, co jest zapisane w Biblii, począwszy od pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju", w której, jak dodał, wyraźnie powiedziane jest "czyńcie sobie ziemię poddaną".

Ruchom lewicowym hierarcha zarzucił "jedną wielką inżynierię" i próbę "przekształcenia człowieka i świata na swoją modłę".

Pytany o zainicjowaną przez papieża rozmowę na temat wprowadzenia do Katechizmu pojęcia tzw. grzechu ekologicznego arcybiskup przyznał, że w kulturę Zachodu wpisane jest bardzo wiele zła. - Uważano, że świat jest przedmiotem, który można bezkarnie wykorzystywać dla doraźnych celów, zwłaszcza ekonomicznych, do bogacenia się - powiedział. - Dokonało się wiele zła i te różne problemy ekologiczne, które dzisiaj występują, są niewątpliwie przejawem czegoś, co domagałoby się jakiegoś głębokiego nawrócenia - dodał.

"Z perspektywy dotkniętej ogniem Australii, gdzie dziś jestem mogę powiedzieć jedno. Nie ma dziś gorszej zarazy w cywilizowanym świecie niż ci, którzy kwestionują konieczność dbania o naszą planetę i jej ochronę Jędraszewski, idź do diabła, tam jest twoje miejsce" - napisał na Twitterze wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej.

Pożary buszu w Australii o tej porze roku nie są niczym niezwykłym, jednak w tym roku zaczęły się wcześniej niż zazwyczaj. W tym roku pożary objęły powierzchnię ponad 3 mln hektarów. Dla porównania, 168 lat temu w pożarach nazwanych "czarnym czwartkiem" spłonęło ponad 5 milionów hektarów, zginęło ok. 12 osób i milion owiec. W stanach Nowa Południowa Walia czy Victoria pożary buszu obejmujące miliony hektarów zdarzały się m.in. w latach 1938-39, 1974-75 oraz 1984-85.

Część flory Australii wyewoluowała tak, że polega na pożarach buszu w procesie rozmnażania.

Polityka
Wyborcy doceniają wizerunek Sławomira Mentzena. Badania pokazują siłę kandydata Konfederacji
Polityka
W Szymonie Hołowni Polacy widzą prezydencki format. Ma wszystko, tylko nie elektorat
Polityka
Kto popiera Rafała Trzaskowskiego? Kandydat mocny nawet swoimi słabościami
Polityka
Jak badani postrzegają Karola Nawrockiego? To nie jest drugi Andrzej Duda
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Polityka
Mentzen w Lublinie: tłumy młodych, niespodziewani goście i rock z głośników
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń