Reklama

Szwajcarzy poparli zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną

W referendum Szwajcarzy opowiedzieli się za wprowadzeniem zakazu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Aktualizacja: 10.02.2020 04:42 Publikacja: 09.02.2020 16:56

Szwajcarzy poparli zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną

Foto: AFP

Frekwencja w niedzielnym głosowaniu wyniosła 41,7 proc. Zmianę prawa poparło 63,1 proc. głosujących, 36,9 proc. było przeciw.

Dotąd szwajcarskie prawo zakazywało dyskryminacji z powodów rasowych, religijnych i etnicznych. Minister sprawiedliwości Karin Keller-Sutter powiedziała, że będąca przedmiotem referendum poprawka jedynie potwierdza zapis w konstytucji, która od 2000 r. zakazuje dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Minister nie zgodziła się z zarzutami, że nowe prawo ograniczy swobodę wypowiedzi.

- Nikt nie ma powodu do obaw, tak długo, jak będzie odnosił się do innych z szacunkiem - zadeklarowała. Wyraziła przekonanie, że skutkiem referendum nie będzie napływ wielu spraw do sądów.

Przeciwnicy rozszerzania przepisów antydyskryminacyjnych, którzy doprowadzili do przeprowadzenia referendum, zapowiedzieli walkę z ewentualnymi przyszłymi poprawkami obejmującymi kolejne mniejszości społeczne.

Reklama
Reklama

- Będziemy uważnie przyglądali się wprowadzaniu w życie tego prawa - powiedział David Trachsel z komitetu referendalnego. - Chcemy mieć pewność, że wolność słowa będzie gwarantowana - dodał.

Zwolennicy głosowanej w niedzielę poprawki uznali wyniki referendum za "jasny sygnał przeciw nienawiści".

Polityka
Biały Dom ucina spekulacje i ujawnia wyniki rezonansu Donalda Trumpa
Polityka
Żółw Franklin topi narkoterrorystów. Hegseth wykorzystał bohatera serii dla dzieci
Polityka
Zmierzch politycznej kariery Wołodymyra Zełenskiego? Nowy przywódca Ukrainy już na horyzoncie
Polityka
Odmrożenie rosyjskich aktywów. Rosja grozi półwieczem procesów
Materiał Promocyjny
Startupy poszukiwane — dołącz do Platform startowych w Polsce Wschodniej i zyskaj nowe możliwości!
Polityka
Marek Matusiak: Ogromna część Izraelczyków nie uważa, że w Gazie są niewinni ludzie
Materiał Promocyjny
Nowa era budownictwa: roboty w służbie ludzi i środowiska
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama