Satelita Kanopus-V, wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości, może zostać wyniesiony na orbitę w ciągu najbliższych miesięcy - wynika z informacji "Washington Post".

Satelita umożliwi na "stałe monitorowanie infrastruktury, takiej jak rafinerie w Zatoce Perskiej czy izraelskie bazy wojskowe lub bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze" - pisze amerykański dziennik, który powołuje się na trzy anonimowe źródła: byłego i obecnego urzędnika administracji USA oraz przedstawiciela rządu państwa na Bliskim Wschodzie.

Mimo że satelita Kanopus-V oficjalnie jest przeznaczony do używania w celach cywilnych, przywódcy irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej odwiedzali kilkukrotnie Rosję począwszy od 2018 roku, by negocjować jego pozyskanie - co wskazuje, że Iran chce wykorzystywać satelitę w celach wojskowych.

Wiosną Iran odwiedzili rosyjscy eksperci, którzy szkolili Irańczyków w obsługiwaniu satelity w specjalnie stworzonej w tym celu placówce w pobliżu Teheranu.

W kwietniu 2020 roku Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował o zakończonym sukcesem wyniesieniu na orbitę pierwszego irańskiego satelity wojskowego. Zdaniem ówczesnego sekretarza stanu USA, Mike'a Pompeo, stanowiło to naruszenie nałożonych przez ONZ sankcji na Teheran.