Tomasz Skory z RMF FM na Twitterze zauważa:
Realistycznie: zmian w PIT nie da się wprowadzić od 2012, wejdą od 2013. Czyli podatki bez ulg zapłacimy... W kwietniu 2014. Za 2,5 roku.
17.29
W czasie przemówienia Krystyny Skowrońskiej z PO w ławach PiS podnosi się oburzenie. Posłanka odnosi się do jednego z zarzutów Kaczyńskiego, w którym się przejęzyczył. - Lista jest szanghajska, a pekińska może być kaczka - stwierdza. - Co to za poziom - krzyczy Jarosław Zieliński z PiS. Interweniuje wicemarszałek Jerzy Wenderlich, który prosi o nie przerywanie Skowrońskiej.
17.26
Solidarna Polska nie poprze rządu Tuska. Kończą się wystąpienia klubów. Teraz posłowie będą zabierać głos indywidualnie według czasu przysługującego klubom. Sala sejmowa coraz bardziej pustoszeje.
17.25
- Czy tak bardzo obawia się pan wybuchu niezadowolenia społecznego, że proponuje pan po 300 zł podwyżki dla każdego policjanta - pyta Kempa i postuluje kompleksowe rozwiązania dla służb mundurowych.
17.22
Mówiąc o pozycji Polski w Europie, Kempa nawiązuje do wystąpienia Tuska. - Dzięki pana postępowaniu nikt się z nami w Europie nie liczy. Już nikt nawet nie udaje, że konsultuje z panem decyzje. Wbrew pana nadziejom, nie siedzi pan przy stole, jest pan w karcie dań - ironizuje.
17.18
W imieniu Solidarnej Polski przemawia Beata Kempa.
17.17
Miller: Nie poprzemy pańskiego rządu, ale będziemy analizować każdą propozycję.
17.08
Miller zapowiada pomoc dla rządu, ale tylko wtedy, gdy włoży rękę do "swojej kieszeni". Apeluje o likwidację IPN-u i CBA.
17.06
- Z kryzysem jak z koniem - nie można się kopać. Trzeba okiełznać - podsuwa były premier.
17.02
- Nie jesteśmy wyspą. Dziwne, że ta prawda była tak długo więziona w rządowych gabinetach - mówi.
16.58
Bury zapowiada poparcie dla rządu. W imieniu SLD przemawia Leszek Miller. Sojusz już wcześniej zapowiedział, że zagłosuje przeciw wotum zaufania.
16.56
- Niech prezes Kaczyński opowiada inne dyrdymały, ale Polska jest krajem szanowanym w Europie - przekonuje.
Michał Majewski na Twitterze:
Janek Bury, po prostu Retor. Tyle.
16.35
W imieniu PSL przemawia Jan Bury.
Konrad Piasecki (RMF FM) na Twitterze:
Trudno nie napisać że Palikot lepszy dziś od JK. Posłuchał expose i na nie odpowiada, a nie żyje w rzeczywistości równoległej
Samuel Rodrigo Pereira (Gazeta Polska Codziennie):
Palikot ostro jedzie Korwinem.
16.33
- Nie poprzemy rządu, ale poprzemy niektóre reformy - konkluduje Palikot. Wśród powodów dezaprobaty dla rządu wymienia osobę Jarosława Gowina, który jest w nowym gabinecie ministrem sprawiedliwości.
- Pan w ogóle nie zaproponował rządu dla Polski. Pan zaproponował rząd dla PO. Skasował pan Schetynę, musiał pan dowartościować Gowina, to jedyna logika postępowań - zwraca się do Tuska.
Tomasz Machała (Polsat) relacjonuje na Twitterze z Sejmu:
Schetyna przeszczęśliwy słysząc Palikota
16.25
Palikot postuluje likwidację Senatu, zmniejszenie liczby posłów w Sejmie, likwidację powiatów i urzędów wojewódzkich oraz niektórych państwowych agencji. Proponuje połączenie ZUS-u i KRUS-u. Jego zdaniem w ten sposób znajdą się pieniądze na reformy.
16.22
- Dlaczego ja mam nosić pisma z urzędu do urzędu, powtarza sobie każdy Polak. Niech robią to urzędnicy - postuluje Palikot, odnosząc się do zadań ministra Michała Boniego w ministerstwie administracji i cyfryzacji.
16.19
- Nigdy nie zbudujecie kapitału społecznego zaufania, jeśli jedynym pomysłem jest delegalizacja - mówi.
16.15
- Nie ma pan pomysłu na Polskę - mówi w imieniu Ruchu Palikota szef ugrupowania, Janusz Palikot.
Marek Magierowski na Twitterze:
Palikot: "Pani Marszałkini". Z całym szacunkiem, ale to brzmi idiotycznie.
Czy do swojego ortopedy Palikot mówi "panie ortopedzie"?
16.13
Kaczyński schodzi z mównicy. Oklaski w ławach PiS.
Wcześniej uzasadnia dlaczego PiS nie poprze rządu. Według niego, nawet gdyby we wszystkich innych kwestiach było dobrze, to powodem do głosowania przeciw udzieleniu wotum jest sprawa katastrofy smoleńskiej. W ocenie Kaczyńskiego, działania po katastrofie smoleńskiej obrazują lęk obecnej władzy przez silniejszymi.
- To jest przede wszystkim katastrofa smoleńska, tragedia smoleńska, hańba smoleńska. To jest niewyjaśnienie tej sprawy. To ogniskuje w sobie i sprawy polskiej demokracji, polskiej suwerenności i polskiej praworządności - podkreślił.
Eryk Mistewicz na Twitterze:
Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego zapowiada wieloletnie rządy Donalda Tuska. Spokojny kraj z takim liderem głównej partii opozycyjnej.
Michał Majewski:
Nie słuchałem Tuska, ale wystąpienie JK marne, myli się, bez werwy. Kaczor bez formy.
16.05
Kaczyński diagnozuje, że po 1989 r. polska praworządność była w budowie, "teraz jest w odwrocie". - Nie ma dzisiaj w głównym nurcie mediów wolności słowa. Chciano przeprowadzać kontrolę w najstarszej polskiej uczelni. Takich przypadków był dużo więcej - zarzuca władzy. Zapowiada utworzenie Biura Interwencyjnego PiS z Zofią Romaszewską na czele. - To nawiązanie do tradycji opozycji demokratycznej - mówi.
Pomysł ocenia Tomasz Machała (Polsat):
Prezes przemawia jak w głębokim PRL. Tworzy jakiś front oporu i buduje biuro pomocy uciemiężonym z Z.Romaszewską
15.59
Kaczyński: Optujemy za rozwiązaniem Narodowego Funduszu Zdrowia.
Tomasz Machała (Polsat) na Twitterze:
Egzotyczny pomysł z expose JK.Myślałem, że chodzi o odnoszeniu się opozycji do planów rządu. A nie przedstawianiu własnych
15.58
- Godzimy się na rozsądne korekty. Czasem środki są kierowane nie tam gdzie trzeba - mówi.
15.57
PiS będzie bronić KRUS.
15.55
- 11 listopada władza, niezależnie od deklaracji "tak mi dopomóż Bóg" stała wyraźnie po lewej stronie - ocenił Kaczyński. Zapewnia, że będzie stał po stronie młodych ludzi, którzy bronią krzyża.
Michał Szułdrzyński na Twitterze:
Gdy PDT potępił lewicowych anarchistów, dziwne jak JK mówi, że władza była po skrajnie lewej stronie.
15.47
Szef największej partii opozycyjnej postuluje konieczność uporządkowania kwestii wydobycia gazu łupkowego.
15.45
- Trzeba odnowić polski system podatkowy. On jest teraz nieużyteczny. Trzeba go odnowić w ten sposób, by wielkie sfery nieopodatkowane, zostały opodatkowane. Jeśli trzeba, trzeba sięgnąć do zasobów wielkich instytucji: finansowych i supermarketów - przekonuje Kaczyński.
15.43
- Zaciskaniu pasa mówimy "nie" - mówi prezes PiS. Jego zdaniem nie wolno "podważać polskiej konsumpcji", tworzyć "straconego pokolenia.
15.41
Kaczyński ocenia, że przyjęcie pakietu klimatycznego będzie miała dla Polski skutki takie jak przegrana wojna. - To dodatkowe obciążenie naszego przemysłu i wyprowadzenie go za wschodnią granicę - mówi.
15.36
W imieniu PiS przemawia Jarosław Kaczyński. - To co powiedział tutaj premier można ująć najkrócej - trzeba zapłacić cenę za 4 lata rządów PO - powiedział.
15.35
Już słyszę głosy krytyki opozycji (...). Ale chcę powiedzieć jedno. Jako szef największego klubu parlamentarnego zapraszam do merytorycznej dyskusji - powiedział. - Klub PO będzie głosował za udzieleniem wotum zaufania rządowi - kończy Grupiński.
SLD już przed debatą ogłosił, że będzie głosował przeciw. Czytaj więcej
15.30
Zabrakło wizji państwa - przeczytaj komentarz Michała Szułdrzyńskiego
15.17
W imieniu PO głos zabiera szef klubu - Rafał Grupiński. - Polacy pokazali, że chcą kontynuowania (...). Takiego rządu - powiedział.
15.15
Premier w rządowych ławach. Rozpoczyna się debata nad exposé.
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz poinformowała, że premier zwrócił się do Sejmu o udzielenie Radzie Ministrów wotum zaufania.
Przewidziana jest debata długa - 360 minut. Później posłowie będą zadawać szefowi rządu pytania; cztery lata temu było ich około 160. Według porządku obrad Sejmu debata zakończy się po północy.
Jutro od godz. 10 Tusk będzie odpowiadał na pytania przedstawicieli klubów, po czym posłowie będą głosować nad udzieleniem Radzie Ministrów wotum zaufania.
Na Twitterze dyskusja między Konradem Piaseckim, a muzykiem Zbigniewem Hołdysem. Po słowach premiera, że 50-procentowe koszty uzyskania dla umów autorskich będą obowiązywać w przypadku przychodów do 85 tys. rocznie, Hołdys napisał: Kulturo zdychaj. Piasecki oponował, przekonując że wyższe podatki będą płacić jedynie ci twórcy, którzy zarabiają powyżej 7 tysięcy złotych miesięcznie. Bez emerytury, bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, urlopów, chorobowego, itd? Ach żyj kulturo! Pod wodą. - argumentował były lider Perfectu.
Michał Szułdrzyński rymuje:
Rząd Cie żywi i ubiera, nie obciążaj go, umieraj
W temacie wypowiada się również Cezary Gmyz:
Będziemy pracować dłużej ale za to krócej będziemy brać emeryturę;)
Premier odbiera gratulacje od ministrów, fot. Kuba Kamiński/Fotorzepa
14.55
Kiedy dojdzie do zmian w podatkach i ulgach - czytaj więcej
14.51
Serwis wsieci.rp.pl zebrał komentarze blogerów
Program gospodarczy nowego rządu na stronach kancelarii premiera
Przeczytaj całe exposé - stenogram
14.29
Wkrótce debata nad wystąpieniem premiera. Przeczytaj jak zachowa się PiS
Uwaga Eryka Mistewicza na Twitterze:
Po raz pierwszy od 89r. nie było to tez copy-paste z kwitow z resortów, raczej autorska opowieść o tym jak przeprowadzić kraj przez kryzys.
13.55
Exposé mocne, ale to tylko słowa - przeczytaj komentarz Marka Magierowskiego
Cezary Gmyz na Twitterze:
Expose godne Janosika. Szkoda, że nie było o tym jak obniżyć cenę paliwa. To najstraszliwszy podatek dla wszystkich Polaków
Andrzej Duda (PiS) odnosi się do słów premiera na temat pozycji Polski w Unii Europejskiej:
PDT mówi, że przy stole UE można siedzieć lub być potrawą. Nie wspomniał, że można jeszcze podawać do stołu. To przez wrodzoną skromność.
13.43
Podsumowanie zapowiedzi reform gospodarczych - Dłużej popracujemy, więcej dostaniemy na emeryturze
Eryk Mistewicz na Twitterze:
W dniu gdy Tusk wywyzsza, przydaje energii, chwali i mobilizuje, Kaczyński rozlicza, wyrzuca, upokarza, spuszcza powietrze i chęć.
PiS pozbywa się "ziobrystów" - czytaj więcej
13.30
Księgowy przemówił do narodu - przeczytaj komentarz Piotra Gursztyna
13.25
Prezydent Komorowski powiedział dziennikarzom w Sejmie, że było ono bardzo mocne. Zaznaczył, że wystąpienie Tuska było "jednoznaczne, opowiadające się za głęboką reformą".
13.17
Jarosław Kaczyński nie chce szerzej komentować exposé. - Bywają wystąpienia niezręczne i zręczne. To było zręczne - mówi. Dodaje, że exposé "niczego nie gwarantuje".
13.05
Premier kończy wystąpienie. Marszałek Ewa Kopacz zarządza dwugodzinną przerwę. Po niej pytania posłów.
Konrad Piasecki (RMF FM) na Twitterze:
Godzina expose? To rekord. Polityczny Usain Bolt z tego Tuska
13.03
- Wspólnota narodowa potrzebuje znaków. (...) Nikt nie powinien nikogo na siłę chrystianizować, ale i laicyzować. Krzyż nie powinien być powodem wojny. Krzyż nie powinien służyć do łomotania przeciwnika politycznego niczym maczugą, ale krzyż też nie powinien być powodem do kolejnej wojny politycznej tu w Sejmie, czy poza tym budynkiem. Naprawdę nowocześni będziemy wtedy, gdy będziemy szanować nasze wspólne fundamenty: krzyż, orła, flagę, święto 11 listopada - przekonuje premier.
Tomasz Machała (Polsat) na Twitterze:
Szkoda że PIS nie może oklaskami przyjąć nawet obrony krzyża i orła na koszulkach.
Marek Magierowski:
Dobre słowa o Krzyżu, fundamentach i symbolach narodowych.
13.01
Premier przedstawia swój rząd jako centrum, które uchroni "przed radykalizmami, które ujawniły się tak przykro na ulicach Warszawy 11 listopada".
Premier potępia "skrajną prawicę" i "skrajną lewicę", które - jego zdaniem - na ulicach Warszawy nawoływały do wojny. Czytaj więcej
Łukasz Warzecha na Twitterze:
O kurczę, właśnie zostałem skrajną prawicą. Podobno zaatakowało święto narodowe.
Eryk Mistewicz na Twitterze:
Najbardziej odważne exposé polskiego premiera od 1989 r.
12.56
Policja i wojsko "pod specjalną ochroną". Po 1 lipca 2012 r. mundurowi mają dostać 300 zł podwyżki.
Marek Magierowski na Twitterze:
Podwyżki dla policjantów za wzorową służbę i zdecydowane działanie podczas manifestacji 11/11.
Były poseł LPR Krzysztof Bosak:
300 zł podwyżki dla policjantów i żołnierzy to baaardzo dużo. Czyżby szykował się stan wyjątkowy?
12.51
Premier zapowiada zmiany w konkordacie. Chce, żeby księża znaleźli się w powszechnym systemie ubezpieczeń.
Marek Magierowski na Twitterze:
Przez cztery lata Tusk nie spełniał obietnic z poprzedniego exposé. Czy przez następne cztery lata będzie spełniał groźby z obecnego?
12.48
Zmiany dotkną też mundurowych, ale tylko tych, którzy zaczną służbę od przyszłego roku. Mają oni przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (minimum 25 lat służby).
W górnictwie dotychczasowe przywileje zachowają tylko ci, którzy pracują pod ziemią.
12.43
Wiek emerytalny będzie podnoszony stopniowo. Docelowo kobiety i mężczyźni mają odchodzić na emeryturę w wieku 67 lat. - Co 4 miesiące wiek emerytalny przesuwać będziemy o miesiąc. 67 lat w przypadku mężczyzn osiągniemy w roku 2020, w przypadku kobiet w 2040 - zapowiada Tusk.
Tomasz Machała (Polsat) relacjonuje z Sejmu:
Zapowiedź podniesienia wieku emerytalnego wywołała największe dotąd emocje. Na sali szmer i pokrzykiwania "Hańba"
12.30
Zmiany w ubezpieczeniach rolników. Ci, którzy mają gospodarstwo mniejsze niż 6 ha nadal będą dotowani przez państwo. Posiadacze gospodarstw o powierzchni 6-15 ha zapłacą połowę składki. Powyżej tej granicy rolnicy zapłacą całą składkę. Premier chce wprowadzać od 2013 r. rachunkowość dla rolników. Stopniowe zmiany mają prowadzić do płacenia przez rolników podatków na normalnych zasadach oraz likwidacji KRUS.
12.35
Waloryzacja rent i emerytur przez jakiś czas nie będzie procentowa ale kwotowa.
12.32
Składka rentowa zostanie podniesiona o 2 proc. Zostaną tym obciążeni jedynie pracodawcy.
Tomasz Machała (Polsat) na Twitterze:
Na razie rosną podatki dla najbogatszych i rosną koszty pracy (składka rentowa po stronie pracodawców)
Konrad Piasecki (RMF FM) ocenia na Twitterze:
Nie było dotąd tak konkretnego, gorzkiego i "cięciowego" expose
12.31
Nie będzie ulgi na Internet. Przez 4 lata ma to dać budżetowi 1,5 mld. złotych.
Marek Magierowski na Twitterze:
Kaczyński wyraźnie załamany skasowaniem ulgi na Internet.
12.27
Wszyscy ministrowie będą musieli zdawać raporty z deregulacji. Administracja ma działać sprawniej. Decyzje będą wydawane szybciej, a czas procesów sądowych ma skrócić się o 1/3.
12.25
Częściowo zniknie możliwość odliczenia 50 proc. kosztów uzyskania przychodów przy umowach autorskich. Stanie się to w momencie, gdy roczne dochody przekroczą 85 tys. złotych.
Marek Magierowski na Twitterze:
Rozsądne propozycje prorodzinne. Zaciskam zęby i chwalę Tuska.
12.24
Premier zapowiada likwidację niektórych ulg i przywilejów.
Zapowiada podwyższenie ulgi na trzecie i kolejne dziecko (ulga na wcześniejsze pozostaje bez zmian). Zamożni obywatele nie będą mieli ulgi na pierwsze dziecko, a jedynie na kolejne. Becikowe nie będzie przysługiwać rodzinom, których dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie.
12.20
- Chcemy zwiększyć daninę za wydobycie miedzi i srebra - zapowiada premier. Wskazuje, ze dotyczy to też innych kopalin, w tym gazu łupkowego.
12.19
- Będziemy musieli podjąć działania niepopularne, w tym działania, które będą wymagały wyrzeczeń od wszystkich - powiedział premier.
12.17
Premier deklaruje zmniejszenie nadmiernego deficytu finansów publicznych. W 2012 r. ma on wynieść 3 proc. PKB. Na koniec kadencji, jego zdaniem, wyniesie 1 proc. PKB. Dług publiczny ma w 2015 r. spaść do 47 proc.
12.12
Premier sumuje wzrost PKB we wszystkich latach jego rządów: w latach 2008-11 wzrost w Polsce wyniósł 15,4 proc., średnia w Unii Europejskiej to - 4 proc. Według premiera następnym krajem jest Słowacja, której gospodarka w analogicznym okresie urosła o 8 proc.
Tomasz Machała (Polsat) pisze na Twitterze z Sejmu (z kronikarską dokładnością):
Kaczyński spóźniony 4 minuty. Właśnie wchodzi rozmawiając przez telefon
12.06
Tusk dziękuje obywatelom "za wielki spokój i determinację, którą wykazali przez ostatnie cztery lata". - Nie było to łatwe, bo czasy, w jakich przyszło nam żyć okazały się bardziej skomplikowane, bardziej nieprzewidywalne niż ktokolwiek mógł pomyśleć kilka lat temu - ocenia.
12.04
Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaprosiła premiera na mównicę.
11.59
Prezydent przybył do Sejmu.
11.58
W dzisiejszej "Rz" zastanawiamy się, czy PO i PSL podpiszą nową umowę koalicyjną.
– Jesteśmy obaj gwarancją, że te dobre zasady z tamtej umowy koalicyjnej będą działały przez najbliższe cztery lata – mówił wczoraj premier Donald Tusk o sobie i Waldemarze Pawlaku. – Nie przewidujemy podpisywania tego dokumentu, który był, ani jakiejś nowej wersji.
Czytaj więcej
11.50
Dziennikarze i eksperci komentują na Twitterze (pisownia oryginalna)
Łukasz Warzecha o przemówieniu Tuska u prezydenta:
Tuskowa hipokryzja, gdy wygłasza frazesy o służeniu Polsce, jest porażająca. Nie ma chyba polityka, w którego ustach brzmiałoby to tak fałszywie.
Michał Szułdrzyński odnosi się do gestu Bronisława Komorowskiego, który podarował Tuskowi szalik reprezentacji Polski:
Trzeba wpisać szalik do konstytucji. Albo do protokołu dyplomatycznego
Tomasz Machała zwraca uwagę na prezenty dla ministrów:
Prezydent Kwaśniewski miał lepsze prezenty. Dla przychodzących teczka, dla odchodzących pióro wieczne. A u BK tylko konstytucja
11.00
Rząd zaprzysiężony. - Przyrzekamy panie prezydencie, przyrzekamy wszystkim naszym rodakom bardzo ciężką pracę, odważne decyzje i gotowość do podjęcia tych największych wyzwań, jakie przed nami stoją - mówił nowy-stary premier Donald Tusk. Teraz exposé. Rząd, tak jak na zaprzysiężenie, do Sejmu pojechał autokarem.
Czytaj więcej.