Reklama
Rozwiń

Terlecki: Lepiej wykształceni będą głosować na PiS

"Puknij się w głowę" to takie delikatne powiedzenie "nie opowiadaj głupot" - tak wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki tłumaczył swoje słowa, wypowiedziane wczoraj do posła Koalicji Obywatelskiej, Pawła Zalewskiego.

Aktualizacja: 23.07.2020 09:45 Publikacja: 23.07.2020 09:03

Terlecki: Lepiej wykształceni będą głosować na PiS

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

amk

W "Jeden na Jeden" w TVN24 Terlecki pytany był m.in. o napięcia w Zjednoczonej Prawicy,  w tym o krytyczny stosunek Solidarnej Polski do zapisu zakończonego przedwczoraj szczytu w Brukseli, poświęconego rozdziałowi funduszy na ratowanie gospodarek państw członkowskich po pandemii.

Zdaniem partii Zbigniewa Ziobry, Polska powinna zgłosić stanowcze weto wobec zapisu o jakimkolwiek uzależnieniu wypłaty tych funduszy od przestrzegania praworządności.

Tymczasem w zapisie znalazły się słowa o wadze praworządności w UE oraz o wypracowaniu mechanizmu, który będzie wypłaty regulował. W związku z podejściem do tej kwestii Polski i Węgier, Parlament Europejski na dzisiejszym posiedzeniu zamierza zaostrzyć i doprecyzować zapis.

Krytykę Solidarnej Polski Terlecki nazwał szukaniem pół, na których sojusznicy będą się "bezpiecznie różnić" od partii Jarosława Kaczyńskiego.

- Nie ma w naszym środowisku jednej opinii, są różne poglądy i różne odcienie tych poglądów - mówił.

Na pytanie, czy "bezpiecznym różnieniem się" ma być krytykowanie premiera, Terlecki odparł, że w sojuszu są elementy słabsze i silniejsze, a koalicjanci "muszą sobie pogadać".

W rozmowie poruszono także kwestię wczorajszej sytuacji na sali sejmowej, gdy Terlecki skomentował wystąpienie posła KO Pawła Zalewskiego słowami: puknij się w czoło.

Według wicemarszałka Sejmu nie ma za co przepraszać, czego Zalewski się domaga, bo była to jedynie łagodna forma powiedzenia "nie pleć głupot" wobec "banialuk,  które opowiadała w Sejmie opozycja, krytykująca Morawieckiego.

Terlecki mówił także, że polska szkoła nie znajduje się jeszcze na takim poziomie, jakiego życzyłoby sobie PiS. Jest przekonany, że młodzi, którzy przejdą edukację zgodną z poglądami Prawa i Sprawiedliwości, chętniej będą na to ugrupowanie głosować.

Na uwagę, że na Andrzeja Dudę głosowali ludzie słabiej wykształceni, a osoby lepiej wykształcone oddały głos na Rafała Trzaskowskiego, Terlecki przypomniał znane powiedzenie, że "ludzie, którzy mają wyższe wykształcenie, niekoniecznie mają podstawowe". Dodał, że "nie ma zamiaru nikogo obrażać".

Polityka
MON źle wydaje miliardy na zbrojenia? Alarmujące wnioski NIK
Polityka
Powstanie nowa partia, Konfederacja w wersji light? Poznaliśmy kulisy
Polityka
Sondaż: Czy trzeba ponownie przeliczyć głosy z wyborów prezydenckich? Znamy zdanie Polaków
Polityka
Prezydent elekt dziękuje Robertowi Bąkiewiczowi. „Wypełnia te funkcje, z którymi nie radzi sobie rząd”
Polityka
Hermeliński o wyborach: Co do zasady, wszystkie głosy powinny zostać ponownie przeliczone
Polityka
Odzyskane dzieła sztuki tylko dla państwa. Co z interesem spadkobierców?