Wojciechowi Jaruzelskiemu, jako postaci absolutnie nietuzinkowej, należy się szacunek – takie będzie przesłanie księgi jubileuszowej, którą przygotowuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Jak dowiedziała się „Rz", ukaże się ona z okazji 90. urodzin generała, które przypadają 6 lipca. Redaktorem jest prof. Jerzy Wiatr, który w stanie wojennym stał na czele Zespołu Partyjnych Socjologów przy KC PZPR. Teksty otwierające publikację napisali Michaił Gorbaczow i Aleksander Kwaśniewski. SLD dołożył się finansowo.
SLD fałszuje historię tak, jak robiła to PZPR - Antoni Mężydło były opozycjonista, poseł PO
Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski mówi „Rz", że jego partia wspiera publikację, bo „generałowi należy się szacunek jako pierwszemu prezydentowi wolnej Polski". Jerzy Wiatr dodaje, że w książce, do której teksty napisało niemal 30 autorów, raczej nie będzie głosów krytycznych. – Do ksiąg jubileuszowych piszą ludzie, którzy są pozytywnie nastawieni do jubilata – tłumaczy. I nie tylko do jubilata – tekst Jerzego Urbana, w latach 80. rzecznika rządu Jaruzelskiego, nosi tytuł „Za co lubię Polskę Ludową".
Oburzenia pomysłem nie kryje poseł PO Antoni Mężydło, w latach 80. torturowany przez SB. – SLD fałszuje historię tak, jak PZPR robiła to w czasach komunistycznych – komentuje.
W proces wybielania PRL wpisują się ostatnie wyroki sądowe w sprawach ludzi rządzących w PRL. Ostatni z nich, dotyczący Stanisława Kani, zapadł w poniedziałek. Sąd Apelacyjny w Warszawie uniewinnił I sekretarza KC PZPR, który był oskarżony o wprowadzenie stanu wojennego. Sąd uznał, że Kania „opowiadał się za politycznym rozwiązaniem sytuacji w kraju, nie akceptował rozwiązań siłowych". – Stan wojenny nie został odpowiednio osądzony, a winni jego wprowadzenia – ukarani – mówi były opozycjonista Wojciech Borowik.