Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 04.09.2020 09:22 Publikacja: 03.09.2020 19:21
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek
Najbliższe posiedzenie klubu Koalicji Obywatelskiej odbędzie się 15 września. Ale nie ma co się spodziewać, że zapadną tam decyzje personalne dotyczące nowego szefa klubu. Jak wynika z naszych rozmów, głównym tematem mają być zmiany regulaminowe i polepszenie pracy klubu.
– Decyzja o nowym szefie nie zapadnie pod presją tych, którym się nie udawało przez ostatnie lata – słyszymy. Bo już teraz jest jasne, że obsada tego stanowiska stała się najpoważniejszym od wyborów „starciem zastępczym" między opozycją wewnętrzną w partii a środowiskiem i zwolennikami obecnych władz. Grzegorz Schetyna już całkiem otwarcie mówi, że odsuniecie go było błędem. – Borys Budka ma trudny czas – przyznał niedawno w Radiu Wrocław. A jeden z najbliższych mu ludzi – Sławomir Neumann – całkiem niespodziewanie zadeklarował, że byłby gotowy stanąć do wyborów. Neumann był już szefem klubu, na tym stanowisku zastąpił go obecny przewodniczący Borys Budka. W Sejmie krążą też nazwiska Izabeli Leszczyny, Jana Grabca lub Sławomira Nitrasa. Wiceprzewodniczący Platformy Tomasz Siemoniak też stwierdził, że byłby gotowy podjąć się tej misji, jeśli byłoby to uzgodnione z przewodniczącym Budką. – Wszystko wskazuje na to, że w partii będzie chęć wyłonienia nowego szefa w drodze konsensusu, a nie wewnętrznych wyborów, które mogłyby osłabić całą partię – twierdzi nasz rozmówca z PO. Zapewne nie zmieni się za to skład kolegium klubu, jeśli chodzi o koalicjantów, czyli Nowoczesną, Inicjatywę Polską i Zielonych. W kuluarach mówi się, że w kolegium klubu parlamentarnego zwiększy się obecność Senatu.
Czy prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien zostać ukarany w związku z incydentem, do którego doszło podczas miesięcznicy smoleńskiej? Opublikowane wyniki sondażu na ten temat wskazują, że Polacy są w tej sprawie podzieleni.
Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego przez aklamację przyjęła uchwałę o poparciu kandydatury marszałka Sejmu Szymona Hołowni (Polska 2050) w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.
Tempo rozliczania rządów PiS staje się zarzewiem sporów w koalicji. Adrian Zandberg w mediach społecznościowych przypomniał jednak, że Polaków bardziej niż polityczne rozliczenia interesują rosnące ceny, kolejki do lekarzy i codzienne problemy, które bezpośrednio wpływają na ich życie. „Rozliczeniami człowiek się nie naje” – podkreślił.
Przewodniczący Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy” Marek Woch poinformował, że weźmie udział w wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2025 roku.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nawet ja należę do osób, które uważają, że politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi, zajmują stanowiska w imieniu narodu - powiedział w rozmowie z TVN24 europoseł Prawa i Sprawiedliwości Tobiasz Bocheński.
Mimo że dwie największe partie – Koalicja Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość – zyskują poparcie, to dystans pomiędzy nimi się zmniejsza – wskazuje nowy sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski.
W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy respondentów jakie - ich zdaniem - poglądy ma kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski.
Ubieganie się o świadczenie było łatwe, proste i bez zbędnej biurokracji. Ludzie składali wnioski przez internet, otrzymywali informację, że zostały one przyjęte, i pytali w sieci: „Panie Marczuk, gdzie jest haczyk?”. A jego nie było - mówi Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny w rządzie PiS.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Głosy młodych Polaków doprowadziły przed rokiem do tego, że powstał rząd Donalda Tuska. Dziś młodzi wyborcy nie są już tak entuzjastycznie nastawieni do Koalicji Obywatelskiej – pokazuje badanie, którego wyniki poznała „Rzeczpospolita”.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
„Jak ci się żyje rok od objęcia władzy przez rząd Donalda Tuska” - takie pytanie zadano w sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu”.
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas