19 maja, dzień po I turze wyborów prezydenckich, kilkunastu młodych aktywistów z Ostatniego Pokolenia pojawiło się w biurze sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, żądając uwzględnienia ich postulatów dotyczących wykluczenia komunikacyjnego i umożliwienie im rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem.
W tym samym czasie działacze z Akcji Uczniowskiej, Fundacji GrowSPACE oraz Funduszu Obywatelskiego im. Henryka i Ludwiki Wujców zorganizowali pod pomnikiem Solidarności w Warszawie konferencję prasową poświęconą rekordowej frekwencji wśród młodych. „To młodzi zdecydują o wyniku drugiej tury. Kandydaci nie mogą ich ignorować (…). Kandydaci, którzy weszli do drugiej tury, nie przekroczyli razem 23 proc. poparcia wśród młodych (to dane sondażowe, oficjalne są nieco wyższe – red.). Dlatego wystosujemy do Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego oficjalne zaproszenie na spotkanie z młodzieżowymi NGOsami, by rozmawiać o postulatach, których zabrakło w kampanii” – zapowiedzieli młodzi wyborcy.
Niespodziewanie wysoka frekwencja w grupie wyborców 18–29 lat
Z sondaży publikowanych w niedzielę wieczorem wynika, że frekwencja w młodym elektoracie, 18–29 lat, wyniosła aż 72,8 proc. To była druga najliczniejsza grupa wyborców – więcej głosów oddały jedynie osoby między 50. a 59. rokiem życia. – Poszliśmy na wybory, bo chcieliśmy pokazać, że naszego głosu lekceważyć się nie powinno. Ważne dla nas kwestie edukacji, zdrowia psychicznego, pierwszej pracy, klimatu czy dostępu mieszkań prawie w ogóle nie wybrzmiały w tej kampanii – mówi „Rzeczpospolitej” Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej. – Dlatego chcieliśmy pokazać rządzącym czerwoną kartkę – dodaje.
Czytaj więcej
Opublikowano wyniki sondażu late poll, który pokazuje wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich...
Młodzi głosowali głównie na Sławomira Mentzena, którego w tej grupie wiekowej poparło 34,8 proc. wyborców. Drugi był Adrian Zandberg, na którego swój głos oddało 18,7 proc. młodych. Dopiero na trzecim i na czwartym miejscu znaleźli się zwycięzcy pierwszej tury, czyli Rafał Trzaskowski (13 proc.) i Karol Nawrocki (11,1 proc.).