Komisarz UE ds. obronności: Donald Trump popełnił błąd w sprawie Ukrainy

Na widok tego, co się dzieje w Stanach, musimy zachować zimną krew w nadziei, że wrócimy do dotychczasowej współpracy – mówi komisarz ds. obrony UE Andrius Kubilius. – Ale musimy też szykować się na każdą ewentualność. Nie tylko, gdy idzie o obronę Ukrainy, ale o obronę samej Europy – dodaje.

Publikacja: 07.04.2025 04:30

Komisarz UE ds. obronności: Donald Trump popełnił błąd w sprawie Ukrainy

Foto: PAP/ Albert Zawada

Radosław Sikorski nie chciał być pierwszym komisarzem Unii ds. obrony w obawie, że ta funkcja będzie znaczyć niewiele. To był błąd? 

Na początku też zastanawiałem się, jaki właściwie przypadnie mi zakres zadań. Ale bardzo szybko pojawiły się doniesienia niemieckiego czy duńskiego wywiadu, że Rosja będzie w ciągu kilku lat gotowa zaatakować europejskich aliantów z NATO. Okazało się, że zagrożenie jest bardzo realne. Zostałem więc zobowiązany do opracowania programu przygotowania Unii na takie zagrożenia przed 2030 rokiem. To jest właśnie przedmiot Białej Księgi Komisji Europejskiej. Od początku było dla nas jasne, że naszym zamiarem nie jest konkurowanie z NATO. To sojusz musi planować działania wojskowe, określać, jakie uzbrojenie jest konieczne do ich realizacji. My mamy natomiast NATO w takich przygotowaniach wesprzeć. Ułatwić państwom Unii rozwój przemysłu obronnego oraz mobilizację środków finansowych. Ale w trakcie mojego przesłuchania w Parlamencie Europejskim bardzo jasne stało się drugie wyzwanie dla unijnego bezpieczeństwo, którego perspektywa czasowa jest dłuższa. To wzrost potęgi wojskowej Chin, który powoduje, że Ameryka będzie stopniowo koncentrowała się w coraz większym stopniu na Azji, na Pacyfiku i ograniczała swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo europejskie. Nie możemy mieć o to pretensji do Stanów Zjednoczonych. Ten proces nie powinien być jednak chaotyczny, dyktowany emocjami, a strategicznie i skrupulatnie przygotowany. Inaczej wykorzysta to Rosja. Musimy więc ustalić z Waszyngtonem podział zadań i okres, w jakim do takiego docelowego modelu należy dążyć.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
USA wycofują się z mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją
Polityka
AfD uznana przez niemiecki kontrwywiad za „grupę ekstremistów”
Polityka
Wielka Brytania: Kolejne miejsce w parlamencie dla partii Farage'a? Znów liczą głosy
Polityka
MAGA-katolicy szturmują konklawe. Kogo widzieliby w roli nowego papieża?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Polityka
Mike Waltz traci stanowisko. Trump wydał oświadczenie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne