Reklama
Rozwiń

Tajemnicze zaginięcie białoruskiej opozycjonistki. Służby badają sprawę

Andżelika Melnikawa stała na czele białoruskiego parlamentu na uchodźstwie (Rada Koordynacyjna) i była jedną z kluczowych postaci białoruskiego ruchu demokratycznego. Kilka tygodni temu opuściła Polskę i kontakt z nią się urwał. Polskie służby badają sprawę.

Publikacja: 30.03.2025 18:14

Działacze białoruskiej opozycji w Polsce często są zastraszani przez reżimowe służby Łukaszenki

Działacze białoruskiej opozycji w Polsce często są zastraszani przez reżimowe służby Łukaszenki

Foto: AFP

Andżelika Melnikawa reprezentowała jedną z najważniejszych organizacji białoruskiej opozycji demokratycznej za granicą – Radę Koordynacyjną. Zrzesza m.in. ludzi z wileńskiego biura liderki wolnej Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, ale też przebywającego w Polsce byłego ambasadora i ministra kultury Białorusi Pawła Łatuszki. W ubiegłym roku do tzw. parlamentu na uchodźstwie białoruscy opozycjoniści przeprowadzili własne wybory przez internet.

– To bardzo zmotywowana i ambitna osoba. To dzięki jej pracy Rada Koordynacyjna nawiązała współpracę z parlamentami wielu państw. Odpowiadała też za wsparcie działalności Cyberpartyzantów (grupa zrzeszająca antyreżimowych hakerów – red.). Liczę na to, że polskie służby jak najszybciej ustalą miejsce jej pobytu – mówi „Rzeczpospolitej” Łatuszka. Jak twierdzi, działacze białoruskiej opozycji w Polsce, zwłaszcza członkowie Rady Koordynacyjnej, często są zastraszani przez reżimowe służby. – Było wiele przypadków, gdy na Białorusi zatrzymywano krewnych przebywających poza granicami kraju opozycjonistów. Wiele osób otrzymywało groźby – dodaje.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Tajwan: Największe manewry wojskowe przeciw największej armii świata
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Michał Szczerba: Konie trojańskie Putina chciały obalić Ursulę von der Leyen
Polityka
Po 40 latach wojny Turcja chce się pogodzić z Kurdami
Polityka
Żółta kartka dla Ursuli von der Leyen
Polityka
PE głosował nad wotum nieufności dla Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen się obroniła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama