Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 27.12.2023 06:28 Publikacja: 27.12.2023 03:00
Swiatłana Cichanouska
Foto: Materiały Prasowe
Ostatnio w Polsce zaszło wiele zmian. Jakie oczekiwania ma białoruska opozycja demokratyczna wobec nowego rządu w Warszawie?
W Polsce zapewne wiele się zmieni, ale nie w stosunku do Białorusi. Nowy polski rząd, jak i poprzedni, będzie pomagał białoruskiej opozycji demokratycznej. Premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski dobrze wiedzą, kim jest Łukaszenko. Mieli do czynienia z dyktatorem i nie mają żadnych złudzeń. Sikorski był jednym z pierwszych deputowanych Parlamentu Europejskiego, który dołączył do akcji poparcia białoruskich więźniów politycznych i został symbolicznym „chrzestnym” mojego męża Siarheja Cichanouskiego jeszcze w 2020 roku (skazanego później na 18 lat łagrów – red.). W ostatnich latach wielokrotnie spotykałam się z Tuskiem. Dobrze się z nim rozmawiało, bardzo miło nas przyjął (gdy był szefem EPL – red.) w tym trudnym dla nas momencie niedługo po wyborach na Białorusi. Pytałam go o radę na temat współpracy z Unią Europejską, o przyśpieszenie wprowadzenia sankcji.
W ciągu najbliższych dwóch dni Donald Trump ma zdecydować, czy ze stanowiskiem będzie musiał pożegnać się doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Mike Waltz.
Mówicie o oszustwie i skompromitowanym tzw. dziennikarzu? – tak sekretarz obrony Pete Hegseth zareagował na pytanie o przypadkowe dołączenie redaktora naczelnego „The Atlantic”, Jeffreya Goldberga, do konwersacji przedstawicieli administracji USA prowadzonej za pośrednictwem komunikatora Signal.
Dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi stał się jednym z najważniejszych zakładników dyktatury Aleksandra Łukaszenki. Czy jest szansa na uwolnienie najbardziej znanego na świecie więzionego Polaka?
Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Waltz dodał dziennikarza do tajnego czatu grupy Signal, na którym omawiano poufne operacje. Dziennikarz poznał szczegóły planowanego ataku na Hutich w Jemenie.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan jest zdecydowany umacniać swą władzę w chwili, gdy wzrosła jego pozycja międzynarodowa, zarówno w sprawie Ukrainy, jak i Bliskiego Wschodu.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Po 12-godzinnych negocjacjach USA-Rosja w Rijadzie, we wtorek dojdzie do spotkania delegacji USA i Ukrainy w Arabii Saudyjskiej.
W ciągu trzech lat wojny Putina Rosję opuściły dwie trzecie zachodnich firm, w większości dużych i wnoszących znaczący wkład w rosyjski budżet i gospodarkę. Najbardziej konsekwentne w swoich decyzjach opuszczenia kraju-agresora były firmy z Półwyspu Skandynawskiego.
Od letniego sezonu Wizz Air wprowadzi dwie nowe trasy z polskich lotnisk - z Gdańska i z Wrocławia poleci do Budapesztu.
Nie ma żadnych symptomów wskazujących na to, że USA prowadzą z Rosją negocjacje, które mogłyby skłonić ją do tego, by wstrzymała działania zbrojne. Rosja sprawia Ukrainie krwawą łaźnię. Nie wierzę Amerykanom i twierdzę, że chaos w Białym Domu wcale nie świadczy o tym, że za kulisami prowadzone są rozmowy, które doprowadzą do zawieszenia broni - powiedział generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
W fabryce broni i amunicji w miejscowości Polička w powiecie Svitavy w Czechach doszło do eksplozji. Spółka STV Invest, do której należy fabryka, po południu wyda komunikat.
Duży dostawca części samochodowych i jego cztery spółki zależne ogłosiły upadłość. To kolejne bankructwo w niemieckiej branży motoryzacyjnej.
Ekosystem start-upowy na Ukrainie kwitnie – wyniki mogą być zaskoczeniem, bo młode, innowacyjne spółki dodają tam gazu, choć wokoło trwają walki.
W związku z aresztowaniem kilku obywateli Niemiec po wjeździe do Stanów Zjednoczonych Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec zaktualizowało wytyczne, dotyczące podróżowania do tego kraju. Nie chodzi jednak o ostrzeżenia przed wyjazdami do USA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas