Nazwiska nowych komisarzy w większości były znane od wielu tygodni, natomiast jeśli chodzi o przypisane im teki, to media pełne były spekulacji. Kilka z nich spełniło się w 100 procentach, inne okazały się chybione.
Nowy skład Komisji Europejskiej
Piotr Serafin został unijnym komisarzem
Dla Polski bez zaskoczeń: Piotr Serafin dostał tekę komisarza ds. budżetu, walki z nadużyciami finansowymi i administracji. 50-letni urzędnik i dyplomata to od lat prawa ręka Donalda Tuska w sprawach europejskich. Jego nominacja pokazuje, że premier chce być blisko spraw europejskich, co nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę jego pięcioletnie doświadczenie na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej. Tusk ma nadzieję, że Serafin przypilnuje tworzenia nowego budżetu na lata 2028–2034.
Von der Leyen postanowiła stworzyć stanowiska pięciu wiceprzewodniczących wykonawczych, którzy mają nadzorować klastry komisarzy. Takich posad nie ma zapisanych w unijnych traktatach – według nich wszyscy komisarze są równi. Von der Leyen już w tej kończącej się kadencji wyznaczyła trzech wiceprzewodniczących wykonawczych i doświadczenie pokazało, że zakres ich wpływów na komisarzy w przypisanych im klastrach zależał bardziej od osobowości.