Głos na Koalicję Obywatelską zadeklarowało 33,9 proc. ankietowanych przez pracownię Opinia24. Oznacza to wzrost poparcia o 2,5 pkt. proc. względem poprzedniego badania, realizowanego w pierwszej połowie lipca. Oznacza to również największy przyrost poparcia w całym zestawieniu. Na drugim miejscu w sondażu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość — obecnie na partię Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 27,8 proc. odpowiadających w sondażu. W tym przypadku w ciągu ostatniego miesiąca poparcie wzrosło o 0,7 pkt. proc.
Dwucyfrowy wynik uzyskały jeszcze dwie potencjalne listy wyborcze. Ostatnie miejsce na podium sondażu zajęła Konfederacja, mimo największego w całej stawce spadku poparcia. Formacja, której liderami są Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak, w lipcu cieszyła się poparciem 13,8 proc. ankietowanych. W sierpniu wynik ten spadł do 12,4 proc.
Nowy sondaż: Pięć partii w Sejmie, poparcie rośnie KO i PiS
Kolejne miejsce w badaniu zajęła Trzecia Droga, koalicyjna lista Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050, która tym razem zebrała 11,4 proc. wskazań, przy śladowym spadku poparcia — o 0,2 pkt. proc. Uzyskane głosy pozwoliłyby liście, firmowanej przez Władysława Kosiniaka-Kamysza i Szymona Hołownię, przekroczyć ośmioprocentowany próg wyborczy dla koalicji, a lista a nie powtórzyłaby losu Zjednoczonej Lewicy, która nie dostała się do Sejmu w 2015 roku (7,55 proc.), czy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w 2001 roku (5,60 proc.).
Czytaj więcej
Rząd koordynuje działania w zakresie walki z nadużyciami i działaniami na szkodę państwa, które miały miejsce od 2016 r. - przekazał premier Donald Tusk. Na konferencji prasowej ministrowie podpisali porozumienie w tej sprawie. Tusk mówił, że skala nadużyć może sięgać kwoty 100 miliardów złotych.
W podziale mandatów, zgodnie z wynikami badania, uczestniczyłaby także Lewica. Wspólna lista Nowej Lewicy i partii Razem uzyskała poparcie 8,2 proc. uczestników sondażu. To o 0,8 pkt. proc. mniej, niż miesiąc wcześniej. 1,4 proc. pytanych wskazało inną partię.