Kandydat PiS do PE ogłasza orędzie prezydenta Andrzeja Dudy przed wyborami do PE

Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - ogłosił Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, kandydat PiS w wyborach do europarlamentu.

Publikacja: 05.06.2024 08:29

Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie

Prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Wojciech Kolarski od 2019 r. jest sekretarzem stanu w KPRP. W środę polityk w mediach społecznościowych zapowiedział wystąpienie prezydenta.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

"W czwartek, 6 czerwca o godz. 20:00 prezydent RP Andrzej Duda wygłosi orędzie, w którym będzie zachęcał Polki i Polaków do udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, odbywających się 9 czerwca" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Kolarski. "Prezydent jest przekonany, że wysoka frekwencja daje silny mandat do skutecznego zabiegania o polskie sprawy w Unii Europejskiej" - dodał.

Czytaj więcej

Kaczyński o TVP Kurskiego: Miała ogromne znaczenie w zwycięstwach PiS

Na czas swojej kampanii wyborczej Kolarski nie zawiesił wykonywania obowiązków ministra w Kancelarii Prezydenta. W ubiegłym tygodniu na spotkaniu z mieszkańcami Konina Andrzej Duda zachęcał do głosowania na Wojciecha Kolarskiego. - Oddaję państwu mojego ministra i mojego przyjaciela - mówił.

- Znakomicie wie, przez te dziewięć lat znakomicie zdążył się nauczyć i walczył w ogniu prowadzenia polskich spraw międzynarodowych także i na arenie międzynarodowej, nie tylko w Pałacu Prezydenckim - powiedział o Kolarskim Duda. - Ściskał rękę prezydentów z wielu krajów. Siedział przy stole, kiedy prowadziliśmy bardzo trudne negocjacje. Wie, jak się walczy o polskie interesy. Oddaję go państwu, bo chcę, żebyście mu powierzyli prowadzenie dalej polskich spraw - oświadczył, wzywając do udziału w wyborach.

Liczba kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w wyborach w Polsce

Liczba kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w wyborach w Polsce

PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się na początku czerwca. W Polsce głosowanie rozpisano na 9 czerwca. Tym razem w wyborach do PE wybranych zostanie 720 europosłów - o 15 więcej niż poprzednio.

Będzie tak, ponieważ we wrześniu 2023 r. eurodeputowani zatwierdzili decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu liczby mandatów w Parlamencie Europejskim o 15 na kadencję 2024-2029. Propozycja Rady Europejskiej została oparta na propozycji PE zalecającej dodanie 11 mandatów.

Czytaj więcej

Panika w obozie Ursuli von der Leyen. Niepewna przyszłość kandydatki popieranej przez Donalda Tuska

Polskę w nowej kadencji będą reprezentowały 53 osoby - jedna więcej, niż po wyborach z 2019 r. Większą od Polski reprezentację w Parlamencie Europejskim mają Niemcy (96), Francja (liczba mandatów wzrośnie z 79 do 81), Włochy (76) i Hiszpania (było 59, będzie 61 europosłów).

Wybory do Parlamentu Europejskiego - listy kandydatów - wszystkie okręgi

Wybory do PE — kandydaci — Gdańsk i województwo pomorskie (okręg 1)

Wojciech Kolarski od 2019 r. jest sekretarzem stanu w KPRP. W środę polityk w mediach społecznościowych zapowiedział wystąpienie prezydenta.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prokurator generalny wnioskuje o tymczasowy areszt dla byłego wiceministra Suwerennej Polski
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży