Wybory samorządowe 2024. Najnowsze informacje Państwowej Komisji Wyborczej

Państwowa Komisja Wyborcza podała najnowsze informacje dotyczące wyników wyborów samorządowych. Są m.in. częściowe dane dotyczące frekwencji wyborczej. Na konferencji prasowej padło pytanie, kiedy poznamy pełne wyniki wyborów samorządowych.

Aktualizacja: 08.04.2024 10:39 Publikacja: 08.04.2024 10:18

Zakończyły się wybory samorządowe. Na zdjęciu: przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester

Zakończyły się wybory samorządowe. Na zdjęciu: przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak

Foto: PAP/Piotr Nowak

W niedzielę odbyło się głosowanie w wyborach samorządowych. Według badania exit poll Ipsos, w wyborach do sejmików w skali całego kraju najlepszy wynik - 33,7 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Według sondażowych wyników, na podium znalazły się także Koalicja Obywatelska (31,9 proc.) i Trzecia Droga (13,5 proc.). Kolejne miejsca w wyborach samorządowych zajęły Konfederacja (7,5 proc.) oraz Lewica (6,8 proc.).

Czytaj więcej

Wyniki wyborów w Szczecinie: Piotr Krzystek triumfuje

Wybory samorządowe 2024. Konferencja PKW

W poniedziałek o godz. 10:00 rozpoczęła się pierwsza tego dnia oficjalna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), podczas której zaprezentowano częściowe wyniki głosowania.

Na konferencji jako pierwszy głos zabrał przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak. - Od zamknięcia lokali minęło 13 godzin, więc na pewno nie ogłosimy w tej chwili wyników wyborów samorządowych - zastrzegł.

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

Frekwencja w wyborach samorządowych po 1989 roku

PAP

Marciniak dodał, że przy wyborach samorządowych zadaniem PKW jest opublikowanie obwieszczeń o zbiorczych wynikach wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz wyborów do rad na obszarze kraju. Szef PKW zaznaczył, że przy poprzednich wyborach samorządowych obwieszczenia te zostały opublikowane odpowiednio we wtorek i w czwartek.

Częściowe wyniki wyborów samorządowych

Na pierwszej poniedziałkowej konferencji prasowej PKW podano dane z godz. 9:22 8 kwietnia. - Można powiedzieć, że proces wprowadzania danych z prac obwodowych komisji wyborczych postępuje - mówił Marciniak.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe. Czarzasty: Czas na poważną rozmowę w koalicji

Przewodniczący PKW poinformował, że jeśli chodzi o wybory do sejmików, to wprowadzono dotąd 26,7 tys. protokołów, czyli dane z 85,04 proc. obwodów głosowania.

W przypadku wyborów do rad powiatów wprowadzono 82 proc. protokołów, prawie wszystkie (97,29 proc.) protokoły z wyborów do rad gmin, miast i miejskich oraz 97,41 proc. protokołów z wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Trzecia Droga straciła połowę wyborców z 15 października

Wybory samorządowe 2024. Jaka była frekwencja?

Jaka była frekwencja w wyborach samorządowych w 2024 roku? Częściowe wyniki głosowania w wyborach do sejmiku pokazują, że w obwodach, z których napłynęły dane, uprawnionych do głosowania było 24 608 964 (ponieważ wyborców jest przeszło 29 mln, brakuje jeszcze ok. 5 mln). - W obwodach, z których otrzymano dane, oddano 12 632 438 głosów ważnych, co stanowi 51,33 proc. liczby osób uprawnionych do głosowania - powiedział Sylwester Marciniak.

Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak powiedziała, że raczej nie należy się spodziewać, by pełne wyniki wyborów samorządowych zostały podane wcześniej niż w 2018 roku. - Wiemy, że jedna komisja potrafi nam wstrzymać całość - mówiła. Pietrzak podkreśliła, że wszystkie protokoły obwodowych komisji, które zostały wprowadzone do systemu, są od razu publikowane w serwisie internetowym PKW.

Czytaj więcej

Tobiasz Bocheński: Na pewno będę w polityce. W jakiej roli? To nie tylko ode mnie zależy

- Każdy dokument jest ważny. Nie chodzi o szybkość, tylko chodzi o jakość, uczciwość i prawidłowość, w związku z tym na pewno troszkę to jeszcze potrwa - dodała.

- Jeśli chodzi o nieprawidłowości, nie docierało do nas nic takiego - przekazała szefowa Krajowego Biura Wyborczego. Zadeklarowała, że obwodowe komisje wyborcze pracują sprawnie.

Pytany o to, dlaczego w wyborach samorządowych w 2024 r. frekwencja była niższa niż w wyborach parlamentarnych w 2023 r. i wyborach samorządowych w 2018 r., Sylwester Marciniak odparł, że to pytanie dla politologów i socjologów. -Niewątpliwie wpływ na udział w wyborach również miała pogoda - dodał.

W niedzielę odbyło się głosowanie w wyborach samorządowych. Według badania exit poll Ipsos, w wyborach do sejmików w skali całego kraju najlepszy wynik - 33,7 proc. - uzyskało Prawo i Sprawiedliwość.

Według sondażowych wyników, na podium znalazły się także Koalicja Obywatelska (31,9 proc.) i Trzecia Droga (13,5 proc.). Kolejne miejsca w wyborach samorządowych zajęły Konfederacja (7,5 proc.) oraz Lewica (6,8 proc.).

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Premier Donald Tusk o pożarach w Polsce: Nie ma powodu, by sądzić, że to siły zewnętrzne
Polityka
Michał Kolanko: Sprawa Jurgiela. Problemy PiS mogą dopiero się zaczynać
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?