Schemat organizacyjny NBP
Foto: PAP
Wniosek o postawienie Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Zarzuty posłów
W ubiegłym tygodniu, we wtorek 26 marca, posłowie koalicji rządzącej złożyli do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Zbigniew Konwiński informował, że pod wnioskiem podpisało się 191 parlamentarzystów. - Stawiamy osiem zarzutów prezesowi Glapińskiemu - oświadczył zaznaczając, że we wniosku przedstawiono "przykłady złamania konstytucji czy konkretnych ustaw".
Konwiński wymienił kilka zarzutów pod adresem prezesa Narodowego Banku Polskiego. - W latach 2000-2021 działając wspólnie i w porozumieniu z przedstawicielami Rady Ministrów, przedstawicielami Polskiego Funduszu Rozwoju, przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego oraz przedstawicielami niektórych banków komercyjnych, inicjował i uczestniczył w podejmowaniu przez zarząd Narodowego Banku Polskiego oraz wykonywaniu decyzji o skupie skarbowych papierów wartościowych Skarbu Państwa oraz nieskarbowych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa, emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Przez to zapewnił pośrednie finansowanie przez NBP deficytu budżetowego w łącznej kwocie co najmniej 144 mld zł, które to działania realizował bez należytego upoważnienia od Rady Polityki Pieniężnej, co stanowiło naruszenie art. 12 ust. 2 pkt. 6 ustawy o NBP - oświadczył.
Zbigniew Konwiński mówił, że w grudniu 2020 r. oraz w marcu 2022 r. Adam Glapiński "podejmował interwencje walutowe bez należytego upoważnienia od zarządu NBP". - A ponadto, co najmniej część z nich miała na celu osłabienie wartości polskiej waluty, co stanowiło naruszenie art. 17 ust. 1 oraz art. 17 ust. 3 pkt. 2 ustawy o NBP, w związku z art. 7 konstytucji oraz naruszenie art. 227 ust. 1 zdanie trzecie konstytucji RP i art. 3 ust. 1 ustawy o NBP - powiedział.