Barbara Nowacka mówi, że Rafał Trzaskowski jest najlepszym kandydatem na prezydenta. Wskazała jeden powód

Problemem jest to, że znowu nad decyzjami kobiet stoi kilku panów, którzy mają wątpliwości - mówiła w rozmowie z TVN24 minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, pytana o potencjalną liberalizację zmian w prawie aborcyjnym.

Publikacja: 02.04.2024 08:17

Barbara Nowacka

Barbara Nowacka

Foto: Tomasz Waszczuk, PAP

Nowacka była pytana czy wierzy, że w obecnym parlamencie przyjęta zostanie jakakolwiek ustawa liberalizująca prawo aborcyjne.

Barbara Nowacka: Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę liberalizującą aborcję, ale odliczamy już dni, gdy go pożegnamy

- To będzie ustawa znacznie liberalizująca przepisy aborcyjne. Całym sercem jestem za przepisami KO, bo uważam, że to najrozsądniejsze rozwiązania. Zagłosuję za każdą ustawą liberalizującą. Problemem nie jest to, że kobiety się nie zgadzają: w parlamencie większość posłanek, zdecydowana większość posłanek i Trzeciej Drogi, i PSL i wszystkie z KO i Lewicy zagłosują za liberalizacją. Problemem jest to, że znowu nad decyzjami kobiet stoi kilku panów, którzy mają wątpliwości. Chciałam im przypomnieć, że to nie będzie na końcu ich wybór i ich decyzja, to będzie indywidualna decyzja kobiety - odparła.

Czytaj więcej

Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko

- Jak najszybsze procedowanie ustawy aborcyjnego po prostu się Polkom należy — dodała.

- Jedno wydaje się nam wszystkim bezdyskusyjne: trzeba zliberalizować ustawę - mówiła też Nowacka.

- Może to jest ten moment, by panowie politycy posłuchali koleżanek, które mają w tej sprawie więcej do powiedzenia — zastanawiała się.

A czy Nowacka nie obawia się zawetowania przez prezydenta Andrzeja Dudy ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne?

- Weto prezydenckie będzie z pewnością. Ale to jest symbol kierunku kobiet, pokazania, ze nam naprawdę zależy, potrafimy się dogadać. Wszyscy wiemy, kim jest pan Duda, wszyscy odliczamy dni do kolejnych wyborów prezydenckich, gdy pożegnamy, mam nadzieję, ostatniego na lata ultrakonserwatywnego prezydenta, czas na liberalnego — odparła.

Rafał Trzaskowski wygra w Warszawie w I turze, jest naszym najlepszym kandydatem na prezydenta, potwierdzają to sondaże zaufania

Barbara Nowacka, minister edukacji

Barbara Nowacka o Rafale Trzaskowskim: Najlepszy kandydat na prezydenta

Następnie minister edukacji była pytana o to, czy jeśli Rafał Trzaskowski jeśli nie wygra w I turze w wyborach prezydenta Warszawy, jego szanse na bycie kandydatem KO na prezydenta zmniejszą się?

- Najlepszym kandydatem prodemokratycznej strony na prezydenta jest Rafał Trzaskowski — podkreśliła.

- Rafał Trzaskowski wygra w Warszawie w I turze, jest naszym najlepszym kandydatem na prezydenta, potwierdzają to sondaże zaufania. Wie pan czym się różni od innych kandydatów? Że on podpisze ustawę aborcyjną (liberalizującą przepisy - red.) - mówiła też zwracając się do prowadzącego rozmowę Konrada Piaseckiego.

A co z pogłoskami, że o prezydenturę może zechcieć powalczyć Donald Tusk?

- Ja widzę w Donaldzie Tusku bardzo dobrego premiera w trudnych czasach — stwierdziła. 

Nowacką spytano też o spot Rafała Trzaskowskiego, w którym prezydent Warszawy siedzi przy stole, a obok, przy kuchni, jego żona przygotowuje świąteczne potrawy. Minister edukacji sprawę spotu nazwała „głupotką”.

- Pięć lat rządów Rafała Trzaskowskiego w trudnych czasach, wsparcie dla kobiet, rozwój infrastruktury, inwestycje, drogi, a my naprawdę będziemy rozmawiać o takiej głupotce? - pytała.

Barbara Nowacka o odejściu od prac domowych: Świat się zmienia, to nie eksperyment

Nowacką spytano też o odejście od obowiązkowych prac domowych w szkołach podstawowych od 1 kwietnia. Czy jest to trwała zmiana, czy eksperyment, od którego będzie można odejść?

- (W przeszłości) Byliśmy przyzwyczajeni do mundurków, opresji, kar fizycznych. Świat się zmienia. To nie jest eksperyment. Wiele szkół działa tak od kilku lat — odparła.

Nowacka zaapelowała, by oszczędzony dzięki odejściu od obowiązkowych prac domowych czas dzieci spędziły na zabawie, sporcie, dodatkowych zajęciach. - Szkoła się musi zmienić na korzyść dla dzieci i korzyść dla nauczycieli — podsumowała.

Nowacka była pytana czy wierzy, że w obecnym parlamencie przyjęta zostanie jakakolwiek ustawa liberalizująca prawo aborcyjne.

Barbara Nowacka: Prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę liberalizującą aborcję, ale odliczamy już dni, gdy go pożegnamy

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Opozycja o exposé Sikorskiego: "Banały", "mity o UE", "obsesje na temat PiS"
Polityka
Donald Tusk chory, ma zapalenie płuc. I wskazuje datę rekonstrukcji rządu
Polityka
Rau wypomina ministrom rządu Tuska, że "chcą objąć dochodowe mandaty" w PE
Polityka
Kucharczyk: Wyborcy mogą czuć się rozczarowani listami KO do PE
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia