Jacek Nizinkiewicz: Dlaczego Razem musi atakować rząd, a Biejat może być problemem Trzaskowskiego

Magdalena Biejat i Paulina Matysiak coraz mocniej punktują władzę. Lewica Razem liczy, że odróżni się i wzmocni przed serią wyborów. Ma szanse i silne argumenty.

Publikacja: 15.02.2024 21:00

Magdalena Biejat i Adrian Zandberg. Kampania wyborcza do parlamentu 2023

Magdalena Biejat i Adrian Zandberg. Kampania wyborcza do parlamentu 2023

Foto: PAP, Darek Delmanowicz

– Fakt, że rząd nie słucha swoich własnych ministrów, jest dla mnie kompromitujący – powiedziała o tym, że prawo aborcyjne nie jest liberalizowane przez rząd Donalda Tuska Magdalena Biejat z Lewicy Razem. Kandydatka na prezydenta Warszawy w Radiu ZET mocno atakowała władzę. Nie jest przypadkiem, że Razem nie zgodziło się wejść, wraz z Nową Lewicą, do koalicji rządowej.

Razem nie chciało koalicji z Nową Lewicą, KO i Trzecią Drogą

– Nie powinno to tak wyglądać. Taka rozbuchana administracja niczemu dobremu nie służy – to z kolei Paulina Matysiak z Razem w Radiu Plus o rządzie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi. – Czy PO będzie miała pełnię władzy, która ją demoralizuje, czy też w końcu ktoś ich będzie kontrolować? – pytał w WP Adrian Zandberg z Razem, który wcześniej stwierdził, że Tusk nie jest jego wymarzonym premierem. Podobnych wypowiedzi członków lewicowej formacji atakujących rząd jest więcej.

W sprawie CPK jednym głosem z PiS i Konfederacją

W sprawie CPK Razem mówi jednym głosem z PiS i Konfederacją. Paulina Matysiak dołączyła do parlamentarnego zespołu „Tak dla rozwoju. CPK – atom – porty”, który powstał z inicjatywy Marcina Horały z PiS. – Dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której przedstawiciele rządu ogłaszają kontynuację kredytu 2 proc. czy 0 proc., nadal czekamy na konkretne założenia, mimo że będzie on szkodliwy dla rynku mieszkaniowego, bez konsultacji z Lewicą – punktuje władzę Biejat.

W wyborach samorządowych Razem nie ma szans na sukces, ale już w europejskich lewica może być realną trzecią drogą dla duopolu PO–PiS, którego dni wydają się policzone.

Wicemarszałek Senatu i kandydatka na prezydenta stolicy krytykuje rząd również za zbyt niskie nakłady na budowę mieszkań czynszowych w samorządach. – Potrzebujemy cztery razy tyle, co najmniej, żeby odpowiedzieć tylko na to zapotrzebowanie samorządów, które teraz jest (…). Donald Tusk powinien rozumieć te sprawy – mówiła Biejat, która powalczy z Rafałem Trzaskowskim w wyborach samorządowych.

Czytaj więcej

Paulina Matysiak: CPK? Co do takich inwestycji powinna być ponadpartyjna zgodna

Donald Tusk przejmuje lewicowe hasła

Wypowiedzi polityków Razem nie są przypadkiem, tylko dobrze przemyślaną strategią. Formacja nie weszła do koalicji rządzącej, stawiając na polityczną odrębność. Nowa Lewica po wejściu w sojusz z KO i Trzecią Drogą nie tylko jest utożsamiana z władzą, ale również może tracić integralność i wrażliwość ze względu na ucieranie się racji w koalicji. Tym bardziej że KO próbowała przejąć niektóre inicjatywy Lewicy jak cytowane przez Tuska hasło „mieszkanie prawem, nie towarem”. Razem podkreśla swoją lewicową tożsamość na każdym kroku. Nie tylko kwestie mieszkalnictwa, praw kobiet, prawa pracownicze, równych płac kobiet i mężczyzn ma na sztandarach, ale również ochrony osób najsłabiej sytuowanych, tematy ekologiczne czy wspomnianej aborcji.

Magdalena Biejat niedocenioną kandydatką na prezydenta stolicy

Razem obchodzi rząd Tuska z lewej strony. Magdalena Biejat jest niedocenianym kandydatem na prezydenta stolicy. W liberalno-lewicowej Warszawie kandydatka Razem ma szansę wejść do drugiej tury z Trzaskowskim. To byłby dla Razem duży sukces, a dobry wynik Biejat mógłby być dla niej przepustką do wyborów prezydenckich.

Powolny koniec duopolu PO–PiS

Razem się buduje, a lewica widzi zagrożenie w ruchach Tuska. Im bardziej KO przesunie się na lewo, tym mniej miejsca dla Razem. Na to formacja Zandberga i Biejat pozwolić sobie nie może. Stąd konfrontacja. W wyborach samorządowych Razem nie ma szans na sukces, ale już w europejskich lewica może być realną trzecią drogą dla duopolu PO–PiS, którego dni wydają się  policzone.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną