Karol III tymczasowo zamieszka w Sandringham House? W Londynie ma być raz na tydzień

Jak donoszą brytyjskie media, król Karol III podczas terapii onkologicznej przebywać będzie przede wszystkim w wiejskiej rezydencji Sandringham w hrabstwie Norfolk. Do Londynu monarcha przyjeżdżać ma około raz w tygodniu na leczenie oraz, by zajmować się sprawami państwowymi. Informacji tych nie potwierdził oficjalnie Pałac Buckingham.

Publikacja: 07.02.2024 12:09

Król Karol III

Król Karol III

Foto: AFP

We wtorek brytyjski król Karol III odleciał helikopterem do Sandringham House – wiejskiej rezydencji królewskiej w hrabstwie Norfolk. Jak informują media, do Sandringham House król Karol III udał się po spotkaniu ze swoim młodszym synem, księciem Harrym, który przyleciał do Londynu z USA, gdzie mieszka od prawie czterech lat. Widzieli się osobiście po raz pierwszy od 17 miesięcy. Nie jest na razie pewne, czy Harry podczas swojego pobytu ponownie odwiedzi ojca. Media podają jednak, że nie ma on w planach spotkania ze starszym bratem i następcą tronu – księciem Williamem.

Terapia onkologiczna króla Karola III. Monarcha przeniesie się do Sandringham House?

Jak informują brytyjskie media, podczas terapii onkologicznej brytyjski monarcha większość czasu spędzać ma w Sandringham House – wiejskiej rezydencji królewskiej położonej w pobliżu wioski Sandringham w hrabstwie Norfolk. To jedna z dwóch – obok Balmoral – rezydencji królewskich nienależących do dóbr, którymi monarchowie dysponują z racji pełnionego urzędu. Królowa Elżbieta II tradycyjnie przebywała tu od świąt Bożego Narodzenia do lutego. W Sandringham House rodzina królewska wita zwykle Nowy Rok.

Czytaj więcej

Karol III przyznaje, że ma raka. Chce pomóc innym

Król Karol III do Londynu przyjeżdżać ma około raz w tygodniu na leczenie oraz, by zajmować się sprawami państwowymi – wskazują doniesienia medialne. 

Król Karol III ma nowotwór

Pałac Buckingham poinformował oficjalnie w poniedziałek, że u króla Karola III lekarze zdiagnozowali nowotwór. Monarcha podjął leczenie i odwołał swoje wystąpienia publiczne. Dotychczas nie ujawniono, jaki jest rodzaj nowotworu, na który cierpi król Karol III. Z oświadczenia Pałacu Buckingham wynika, że w poniedziałek król rozpoczął „regularne leczenie”. Wiadomo jedynie, że nie jest to nowotwór prostaty – Karol przebywał ostatnio w szpitalu w związku z leczeniem tego narządu. 

Pałac stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu, że król jest wdzięczny swojemu zespołowi medycznemu za szybką interwencję, która była możliwa dzięki niedawnemu zabiegowi. "Król jest całkowicie pozytywnie nastawiony do sposobu leczenia i nie może się doczekać jak najszybszego powrotu do pełni obowiązków publicznych”- podał pałac. 

Król Karol odwołał wystąpienia publiczne. Oczekuje się, że inni członkowie rodziny królewskiej pomogą go zastąpić podczas leczenia. Monarcha będzie jednak pełnił swoją  konstytucyjną rolę głowy państwa.

Król Karol III w ostatnim czasie przeszedł operację prostaty. Jak podkreślał Pałac Buckingham, monarcha zdecydował się upublicznić informacje na temat swojego leczenia, by zachęcić większą liczbę mężczyzn do poddawania się badaniom.

Polityka
Iran zajął statek towarowy w Cieśninie Ormuz. Izrael grozi konsekwencjami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemiecka prasa o decyzji Sejmu: mały krok do liberalizacji aborcji
Polityka
Mateusz Morawiecki popiera powrót do kompromisu aborcyjnego. „Nie jestem naiwny”
Polityka
Obelgi, groźby i ataki. Samorządowcy rezygnują z polityki
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami