Wiadomo, gdzie przebywa rosyjski dysydent Władimir Kara-Murza

„Nowaja Gazieta” poinformowała, że ​​więziony rosyjski polityk opozycji Władimir Kara-Murza nadal przebywa w Omsku, ale przeniesiono go do karceru, tzw. EPKT, w innej kolonii karnej.

Publikacja: 30.01.2024 16:50

Władimir Kara-Murza

Władimir Kara-Murza

Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license

Włodzimierz Kara-Murza, skazany na 25 lat więzienia, 26 stycznia został przeniesiony do karceru, tzw. EPKT w kolonii poprawczej nr 7 w Omsku, gdzie odbywa karę. Poinformowała o tym  „Nowaja Gazeta”, powołując się na prawniczkę Marię Eismont, która otrzymała list od Kara-Murzy.

W poniedziałek  media obiegła informacja o zaginięciu Kara-Murzy. Jego żona, Jewgienia, przekazała, że nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa skazany polityk, który posiada także obywatelstwo brytyjskie.

Czytaj więcej

Gdzie jest znany rosyjski opozycjonista? Żona: Zabrali go nie wiadomo gdzie

Zaniepokojenie losem Kara-Murzy wyraził wczoraj David Cameron, szef brytyjskiej dyplomacji.

„Jestem głęboko zaniepokojony sytuacją pana Kara-Murzy – obywatela brytyjskiego więzionego w Rosji za wypowiadanie się przeciwko inwazji na Ukrainę” –  napisał Cameron na platformie mediów społecznościowych X.

Władimir Kara-Murza w celi EPKT

Przeniesienie było rzekomo konsekwencją odmowy wstania przez Kara-Murzę na polecenie strażnika więziennego, powiedział jego prawnik, dodając, że Kara-Murza zaprzeczył, jakoby kiedykolwiek wydano mu taki rozkaz.

Czytaj więcej

Rosja: Więziony opozycjonista zapłaci grzywnę, bo nie meldował władzom co robi

„W piątek bez ostrzeżenia wezwano mnie do „komisji” za kolejne „złośliwe naruszenie”, gdy rzekomo nie wstałem na komendę „Wstań”, której nie wydano. Postanowiono mnie przenieść do EPKT „aby życie nie było za słodkie” – napisał polityk do prawniczki Marii Eismont.

Według niego ma w karcerze pozostać do 26 maja.

Wcześniej Kara-Murza przebywała w kolonii nr 6 w Omsku. Tam co najmniej pięć razy osadzono go w celi karnej, a warunki przetrzymywania określił prawnik polityka jako tortury.

Kara-Murza cierpi na chorobę neurologiczną – polineuropatię, która jest przeciwwskazaniem do osadzania w warunkach więziennych. W ostatnim czasie stan zdrowia polityka uległ pogorszeniu. Ponadto nie otrzymywał żadnej korespondencji i przez ponad rok odmawiano mu kontaktu z żoną i dziećmi.

Co to jest EPKT

EPKT to oddzielne pomieszczenie w zakładzie karnym, umieszczenie w nim więźnia ma na celu ścisłe odizolowanie „złośliwie naruszających ustalony tryb odbywania kary od innych kategorii skazanych”.

Czytaj więcej

Opozycjonista Władimir Kara-Murza umieszczony w kolonii karnej na Syberii. Na 25 lat

Dla więźniów kierowanych do EPKT ustalany jest odrębny rozkład dnia, w którym obowiązują odrębne zasady. Zabrania się leżenia w ciągu dnia na łóżkach, pracy wewnątrz celi oraz przechowywania żywności.

Przebywający w EPKT więzień ma prawo do jednego krótkiego spotkania z bliskimi lub adwokatem raz na pół roku, nie przewiduje się spotkań długoterminowych. Więźniowi przysługuje półtorej godziny spaceru.

Maksymalny okres pobytu to  rok, ale można go przedłużyć na czas nieokreślony, bo kolonie karne stosują obejścia tego przepisu.

Polityka
Premier Grecji: Zawsze przypominam moim dzieciom, że są w jednej czwartej Polakami
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Niemcy szukają rozwiązania. Pozakodeksowy sposób na legalizację aborcji
Polityka
Opór republikanów przed wsparciem dla Kijowa. Ukraina musi czekać
Polityka
USA: Dojdzie do zamachu jak pod Moskwą? Dyrektor FBI: Tylu zagrożeń nie pamiętam
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Wybory w Korei Płd.: Koreańczycy pokazali prezydentowi żółtą kartkę