Wybory samorządowe: Nowa Lewica wystartuje z list KO?

Zarówno w dużych, jak i niewielkich miastach oraz regionach trwa finalizacja kandydatów i list. Wkrótce formalnie ruszy nowa kampania wyborcza.

Aktualizacja: 29.01.2024 06:04 Publikacja: 29.01.2024 03:00

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty

Foto: Fotorzepa/ Marian Zubrzycki

Prezydent Andrzej Duda nie zaprzysiągł jeszcze nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej, który został wybrany przez nową sejmową większość. Ma na to czas do połowy marca. Ale kampania samorządowa rusza już w najbliższym czasie. Do środy ma zostać opublikowane rozporządzenie wyznaczające termin wyborów na 7 kwietnia (oraz 21 kwietnia w przypadku II tury wyborów). To zaś sprawia, że zarówno partie polityczne, jak i niezależni samorządowcy finalizują przygotowania.

Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że we wtorek ma się odbyć posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym mają być rozmowy m.in. o listach w wyborach samorządowych. PiS wystartowało już z serią spotkań w całej Polsce z udziałem liderów partii pod hasłem „Spotkania wolnych Polaków”. To wstęp do kampanii, która potrwa blisko dwa miesiące.

Czytaj więcej

Nowy front wojny: Przed wyborami czeka nas starcie rządu z Andrzejem Dudą o PKW

PiS chce spotkania pod tym hasłem kontynuować w najbliższych tygodniach. – Chcę wlać w wasze serca jeszcze więcej nadziei. Może szybciej, niż się niektórym wydaje, będziemy znowu rządzić, będziemy partią zwycięską – powiedział w Łodzi premier Mateusz Morawiecki w trakcie jednego ze spotkań.

Partie finalizują swoje decyzje

Koalicja rządząca też finalizuje swoje decyzje. 3 lutego ma się odbyć Rada Krajowa Nowej Lewicy, która ma zdecydować o formacie startu w wyborach samorządowych. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynikało już wcześniej, że bardzo prawdopodobne jest, że na poziomie list do sejmików Lewica połączy siły z Koalicją Obywatelską, tworząc jeden blok wyborczy. Osobny blok będzie tworzyć Trzecia Droga, czyli sojusz PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Liderzy tych formacji wyborczą współpracę ogłosili już kilka tygodni temu.

W grze w wyborach samorządowych na poziomie sejmików są też Bezpartyjni Samorządowcy, którzy mają w planach start ogólnokrajowy. Bezpartyjni będą wystawiać też kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. We Wrocławiu w ubiegły piątek poinformowali, że ich kandydatem będzie Jerzy Michalak, dolnośląski samorządowiec, w przeszłości m.in. wicemarszałek województwa.

Przed koalicją rządzącą oraz PiS własne decyzje dotyczące kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów. Jak w każdej kampanii samorządowej najwięcej uwagi będą przyciągać starcia w największych miastach. W większości z nich faworytami są urzędujący prezydenci związani z koalicją rządzącą, tak jak np. w Warszawie, gdzie swoją decyzję o ponownym kandydowaniu ogłosił już Rafał Trzaskowski.

Wyjątkami w tych rywalizacjach są w tej chwili dwa miasta: Kraków oraz Kielce. W stolicy Małopolski z rywalizacji wycofał się urzędujący prezydent Jacek Majchrowski, w Kielcach – Bogdan Wenta.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Jarosław Kaczyński jak zdarta płyta. Czy przetrwa kolejne porażki?

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami Koalicja Obywatelska ma dokonywać ostatecznych decyzji personalnych w ciągu najbliższych tygodni. W połowie lutego na poziomie powiatów, a później regionów, zapadną decyzje dotyczące list i kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów. Później odbędzie się zarząd krajowy partii, który sfinalizuje decyzje.

Chociaż nie będzie wspólnej wyborczej listy na poziomie sejmików, to koalicja rządząca liczy na bardzo dobre wyniki w nadchodzących wyborach – utrzymanie władzy w kluczowych miastach oraz odbicie większości sejmików, w których PiS aktualnie rządzi. Politycy partii Kaczyńskiego liczą się za to z tym, że w wyborach poniosą straty.

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną