Prezydent Andrzej Duda nie zaprzysiągł jeszcze nowego składu Państwowej Komisji Wyborczej, który został wybrany przez nową sejmową większość. Ma na to czas do połowy marca. Ale kampania samorządowa rusza już w najbliższym czasie. Do środy ma zostać opublikowane rozporządzenie wyznaczające termin wyborów na 7 kwietnia (oraz 21 kwietnia w przypadku II tury wyborów). To zaś sprawia, że zarówno partie polityczne, jak i niezależni samorządowcy finalizują przygotowania.
Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że we wtorek ma się odbyć posiedzenie Komitetu Politycznego PiS, na którym mają być rozmowy m.in. o listach w wyborach samorządowych. PiS wystartowało już z serią spotkań w całej Polsce z udziałem liderów partii pod hasłem „Spotkania wolnych Polaków”. To wstęp do kampanii, która potrwa blisko dwa miesiące.
Czytaj więcej
Na progu kampanii samorządowej rozkręca się spór o obsadę Państwowej Komisji Wyborczej.
PiS chce spotkania pod tym hasłem kontynuować w najbliższych tygodniach. – Chcę wlać w wasze serca jeszcze więcej nadziei. Może szybciej, niż się niektórym wydaje, będziemy znowu rządzić, będziemy partią zwycięską – powiedział w Łodzi premier Mateusz Morawiecki w trakcie jednego ze spotkań.
Partie finalizują swoje decyzje
Koalicja rządząca też finalizuje swoje decyzje. 3 lutego ma się odbyć Rada Krajowa Nowej Lewicy, która ma zdecydować o formacie startu w wyborach samorządowych. Z informacji „Rzeczpospolitej” wynikało już wcześniej, że bardzo prawdopodobne jest, że na poziomie list do sejmików Lewica połączy siły z Koalicją Obywatelską, tworząc jeden blok wyborczy. Osobny blok będzie tworzyć Trzecia Droga, czyli sojusz PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni. Liderzy tych formacji wyborczą współpracę ogłosili już kilka tygodni temu.