Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zaproszeni do Pałacu Prezydenckiego

- Pan prezydent bardzo docenia doświadczenie, wiedzę pana ministra (Mariusza Kamińskiego) - mówiła w rozmowie z Polsat News szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, Małgorzata Paprocka.

Publikacja: 24.01.2024 08:01

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Foto: PAP/Piotr Nowak

Minister Paprocka była pytana czy akt łaski prezydenta Andrzeja Dudy ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z 23 stycznia był odrębnym aktem łaski od tego z 2015 roku. W 2015 roku prezydenta ułaskawił Kamińskiego i Wąsika po zapadnięciu w sprawie tzw. afery gruntowej wyroku w sądzie I instancji. SN, w uchwale siedmiu sędziów, uznał jednak, że na tym etapie postępowania prezydent nie mógł dokonać ułaskawienia. Tymczasem prezydent przekonywał wielokrotnie, że jego zdaniem ułaskawienie z 2015 roku było skuteczne.

Szefowa Kancelarii Prezydenta o ułaskawieniu Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego: W sensie formalnym jest to drugi akt

- W treści wstępnej (ułaskawienia z 23 stycznia 2024 roku — red.) jest przywołany akt z 2015 roku, jest przywołane orzecznictwo TK, są przywołane również racje, które stoją za wydaniem tego aktu. Pan prezydent zdecydował o ułaskawieniu od kary, od środków karnych i zdecydował o zatarciu skazania — odpowiedziała.

Czytaj więcej

Wiceprzewodniczący PO: Co wiedzą Kamiński i Wąsik, że mają taki wpływ na prezydenta?

Dopytywana czy jest to drugi akt łaski w sprawie Kamińskiego i Wąsika Paprocka odparła, że „w sensie formalnym jest to drugi akt, odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku”.

- Sytuacja prawna wokół tego, stanowisko pana prezydenta się zmieniło. W 2015 roku został wydany akt łaski, na innym etapie oczywiście. Podstawowym kryterium ponownej decyzji pana prezydenta są okoliczności dotyczące tej sprawy. To nawiązanie do aktu z 2015 roku, patrząc również na orzeczenia dotyczące ważności mandatów zapadające w SN, opinie konstytucjonalistów, również odnosi się, oczywiście, do mandatów poselskich — podkreśliła.

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków nie chce, aby Kamiński i Wąsik wrócili do Sejmu

- Procedura została w pełni wykonana. Może szkoda, że trwało to tyle czasu, na pewno źle, że pan minister (sprawiedliwości Adam Bodnar) nie skorzystał ze swojego uprawnienia do zawieszenia kary — mówiła też w kontekście zakończonej procedury ułaskawieniowej realizowanej na podstawie zapisów Kodeksu prawa karnego. Procedura ta wymagała wydania opinii przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego. Bodnar przekazał taką opinię prezydentowi 23 stycznia — i opowiedział się w niej przeciw ułaskawieniu Kamińskiego i Wąsika.

- Patrząc historycznie wniosek prokuratora jest dokumentem pomocniczym dla prezydenta, on nie jest wiążący — zaznaczyła minister Paprocka.

- To jest osobista decyzja głowy państwa — dodała.

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik spotkają się w Pałacu Prezydenckim z Andrzejem Dudą

Minister poinformowała też, że Kamiński i Wąsik są zaproszeni na 15 do pałacu prezydenckiego.

Dopytywana o czym będą rozmawiać z prezydentem, minister odpowiedziała, że "o tych sprawach, które się zakończyły, ale też o tych sprawach, które są przed nami".

- Pan prezydent bardzo docenia doświadczenie, wiedzę pana ministra (Mariusza Kamińskiego) - podkreśliła.

A czy po spotkaniu odbędzie się konferencja prasowa?

- Zobaczymy jaka będzie sytuacja. Pamiętajmy, że panowie dopiero kilka godzin temu opuścili zakłady karne — odparła.

Czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik są posłami? Stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy

Paprocką pytano też co z mandatami poselskimi Kamińskiego i Wąsika? Zdaniem minister Paprockiej sprawę „ostatecznie przeciął” Sąd Najwyższy — a konkretnie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która uchyliła decyzję marszałka Szymona Hołowni ws. wygaszenia mandatów Wąsika i Kamińskiego. Przeciwne orzeczenie ws. Kamińskiego wydała Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

- W tej sprawie wypowiedział się organ właściwy konstytucyjnie do takich spraw, czyli Sąd Najwyższy. Gdyby mandaty wygasały z mocy prawa to po co byłaby procedura odwoławcza? Proszę pamiętać na co się Sąd Najwyższy powołał. Po pierwsze wskazał na ułaskawienie z 2015 roku — stwierdziła Paprocka.

- Stanowisko prezydenta się nie zmieniła. Panowie są posłami, mają prawo, obowiązek wykonywać swój pogląd - dodała.

Polityka
Wizyta Dudy w USA. Czy prezydent spotka się ze "swoim przyjacielem" Donaldem Trumpem?
Polityka
Obrona powietrzna Polski. Co z systemami Pilica, Narew, Wisła? Deklaracja Tuska
Polityka
Bloomberg: Duda spotka się z Trumpem. Tusk mówi o "prorosyjskości" Trumpa
Polityka
Wiadomo już, ile było „ofiar” Pegasusa. Adam Bodnar ujawnił statystyki
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.