Kobosko: Duda zachowuje się, jakby chciał przedłużyć pobyt Kamińskiego w więzieniu

Prezydent od dnia wydania wyroku mógł ułaskawić obu panów - mówił w rozmowie z Radiem Plus Michał Kobosko, pierwszy wiceprzewodniczący Polski 2050, pytany o sprawę ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Publikacja: 23.01.2024 12:50

Michał Kobosko

Michał Kobosko

Foto: TV.RP.PL

Kobosko był w Radiu Plus pytany o decyzję referendarzy sądowych odmawiających wpisania do KRS likwidatorów TVP i Polskiego Radia. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał się od ich decyzji, sprawę rozstrzygnie sąd.

Michał Kobosko: Przejęcie kontroli nad mediami może się nie podobać, ale uważam, że jest legalne

- Tu nie było żadnej genialnej, złotej metody jak w sprawie mediów publicznych się zachować. Pan minister Sienkiewicz wykorzystał możliwości, które były w tych realiach dostępne — mówił Kobosko pytany o to czy odmowa wpisania do KRS likwidatorów nie jest porażką ministra kultury.

- Chciałbym żyć w państwie, w którym są media publiczne, ale nie są własnością partii. PiS sprywatyzował Telewizję Publiczną i Polskie Radio — dodał Kobosko.

Na uwagę, że minister mógł w sprawie mediów publicznych kierować się obowiązującymi przepisami (te wymagają, by zmiany na czele mediów dokonywała Rada Mediów Narodowych, w której większość ma PiS — red.), Kobosko odparł, że Rada jest "kompletnie sztucznym, pozakonstytucyjnym czyli można powiedzieć quasinielegalnym organem".

- Nie trzeba było zaczynać całej historii pod tytułem Rada Mediów Narodowych. Jest KRRIT, ona ma pełnić docelowo rolę tego organu, który kształtuje ład w mediach publicznych — dodał Kobosko.

Czytaj więcej

Likwidacja TVP i Polskiego Radia: finał będzie w drugiej instancji

- Należy jak najszybciej skasować, zlikwidować Radę Mediów Narodowych. Taka ustawa bardzo krótka, niemal jednopunktowa musi się pojawić - mówił też poseł Polski 2050, który przyznał, że taką ustawę prezydent Andrzej Duda może zawetować.

A czy media publiczne zostały przez nową większość przejęte legalnie?

Póki co mediami publicznymi, do czasu prawomocnego wyroku sądowego, będą kierować likwidatorzy tych spółek

Michał Kobosko, I wiceprzewodniczący Polski 2050

- Uważam, że tak. To się może nie podobać, jako działanie nieeleganckie, zdania prawników są podzielone — odparł Kobosko.

Na uwagę, że są też niekorzystne dla ministra kultury decyzje referendarzy sądowych, Kobosko odparł, że "jest odwołanie i póki co mediami publicznymi, do czasu prawomocnego wyroku sądowego, będą kierować likwidatorzy tych spółek". - I bardzo dobrze - dodał.

Kobosko mówił też, że programy informacyjne w TVP są teraz „trochę nudne”. - I to bardzo dobrze, że one stały się nudniejsze niż za rządów PiS — zaznaczył.

Michał Kobosko o sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika: Polacy mają prawo pytać co zrobił prezydent Andrzej Duda

Polityka Polski 2050 pytano też o sprawę ułaskawienia byłych szefów CBA, odsiadujących wyrok 2 lat więzienia za rolę w tzw. aferze gruntowej. W ostatnim czasie pojawiają się doniesienia o złym stanie zdrowia Kamińskiego, byłego szefa MSWiA. Czy minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, który — po wszczęciu przez Andrzeja Dudę procedury ułaskawieniowej w trybie opisanym w Kodeksie postępowania karnego — musi wydać opinię w sprawie ułaskawienia obu polityków, nie powinien jej wydać szybciej?

Czytaj więcej

Joński: Biegli sprawdzą stan zdrowia Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry

- Cały czas pytamy co zrobi Adam Bodnar w tej sprawie, a Polacy mają święte prawo pytać co zrobił prezydent Andrzej Duda w tej sprawie? Pan prezydent mówi z jednej strony, że chce, aby jak najszybciej wyszli obaj panowie z więzienia, ale z drugiej działa tak jakby chciał przedłużyć ich pobyt w więzieniu — odparł Kobosko.

- Prezydent od dnia wydania wyroku mógł ułaskawić obu panów. Pytanie dlaczego tego nie zrobił? - pytał nawiązując do procedury ułaskawienia opisanej w konstytucji, z której prezydent nie chce korzystać, ponieważ twierdzi, że skutecznie skorzystał z niej w 2015 roku (wtedy w sprawie Kamińskiego i Wąsika zapadł nieprawomocny wyrok, SN w uchwale siedmiu sędziów uznał, że na tym etapie prezydent nie mógł ich ułaskawić).

Kobosko był w Radiu Plus pytany o decyzję referendarzy sądowych odmawiających wpisania do KRS likwidatorów TVP i Polskiego Radia. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał się od ich decyzji, sprawę rozstrzygnie sąd.

Michał Kobosko: Przejęcie kontroli nad mediami może się nie podobać, ale uważam, że jest legalne

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Po słowach Sikorskiego Kaczyński ostrzega przed utratą przez Polskę suwerenności
Polityka
Exposé Radosława Sikorskiego w Sejmie. Szef MSZ: Znaki na niebie i ziemi zwiastują nadzwyczajne wydarzenia
Polityka
Afera zegarkowa w MON. Dyrektor pisała: "Taki sobie wybrałam"
Polityka
Konfederacja o exposé Sikorskiego: Polska polityka zmieniła klęczniki
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Nieoficjalnie: Jacek Kurski na listach PiS