KRRiT nie nałoży kary na Radio Szczecin. Decyzja w sprawie syna posłanki Magdaleny Filiks

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski zdecydował, że na Radio Szczecin i TVP Info nie zostaną nałożone kary za ujawnienie danych pozwalających na identyfikację ofiar pedofila. Sprawa dotyczy syna posłanki PO Magdaleny Filiks.

Publikacja: 19.01.2024 10:41

Maciej Świrski

Maciej Świrski

Foto: rp.pl

W grudniu 2022 r. Polskie Radio Szczecin, informując o skazaniu w 2021 r. byłego urzędnika Urzędu Marszałkowskiego woj. zachodniopomorskiego za czyny pedofilskie, zamieściło informacje umożliwiające identyfikację skrzywdzonego chłopca. Internauci szybko ujawnili, że ofiarą był syn posłanki PO Magdaleny Filiks. Nastolatek w marcu 2023 roku popełnił samobójstwo.

Autorem materiału, który pozwolił na ustalenie tożsamości chłopca był Tomasz Duklanowski, ówczesny redaktor naczelny Radia Szczecin.

Duklanowski w listopadzie złożył oświadczenie o rezygnacji ze stanowiska, a audycje, które zostały wyemitowane w Radiu Szczecin i TVP Info pod koniec 2022 roku zostały poddane "wnikliwej analizie i szczegółowej ocenie pod kątem zgodności działania nadawców z przepisami prawa medialnego z uwzględnieniem norm Konstytucji RP oraz Konwencji Rady Europy o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności". O przeprowadzonych czynnościach poinformowała Press rzeczniczka KRRiT Teresa Brykczyńska.

Czytaj więcej

Prof. Romanowski: Sienkiewicz wybudził media publiczne ze śmierci klinicznej

KRRiT nie nałoży kary na Radio Szczecin i TVP Info

- W toku postępowania ustalono, że upublicznienie problemu pedofilii wśród osób wykonujących ważne zadania administracji państwowej zmierzało do realizacji ochrony społecznie uzasadnionego interesu, jakim niewątpliwie jest wykrywanie przestępstw tego rodzaju, ich nagłaśnianie i napiętnowanie, tym bardziej jeśli zaistniały nieprawidłowości takie, jak przemilczanie tego tematu — dodała rzeczniczka.

Zdaniem KRRiT nie doszło do ujawnienia w sposób bezpośredni danych osobowych ofiar pedofila. Zdaniem przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego, dziennikarzowi prezentującemu informacje w audycji chodziło o krytykę działań osób, które wiedząc o przestępstwie nie napiętnowały publicznie sprawcy tego czynu, podejmując próby przemilczania tego faktu.

- W wyniku postępowania nadawcy, tj. Polskie Radio Szczecin SA oraz Telewizja Polska SA zostali wezwani do bezwzględnego przestrzegania obowiązującego prawa, w tym m.in. szczególnej oceny tych audycji, w których dochodzi do ścierania się społecznego prawa do informacji, obowiązku prasy do przedstawiania prawdziwych zjawisk i prawnej ochrony osób trzecich — przekazała Brykczyński

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną