Konfederacja poprze komisję śledczą ws. Pegasusa. Sławomir Mentzen o PiS: Mentalni ubecy, moralne zera

Co by się wydarzyło, gdybyście jakimś nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności rządzili trzecią kadencję? Oglądalibyśmy w Wiadomościach rozmowy polityków opozycji z ich psychologiem, z ich lekarzem? - mówił podczas debaty w Sejmie dotyczącej powołania komisji w sprawie Pegasusa poseł Konfederacji Sławomir Mentzen.

Publikacja: 28.11.2023 20:22

Poseł Konfederacji Sławomir Mentzen

Poseł Konfederacji Sławomir Mentzen

Foto: PAP/Marcin Obara

Do Sejmu wpłynął wniosek o powołanie komisji śledczej ds. Pegasusa i legalności działania służb w Polsce. Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji odbyło się we wtorek.

Głos w debacie zabrał poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. - Historia użycia Pegasusa przez rząd PiS-u, przez służby PiS-u, od samego początku jest historią działań nielegalnych, niemoralnych, wręcz obrzydliwych - mówił.

- Zaczęło się od tego, że nielegalnie przekazano z Funduszu Sprawiedliwości 25 milionów złotych do CBA, następnie CBA nielegalnie kupiło programowanie niezgodne z polskim prawem, a następnie te nielegalnie sfinansowane i nielegalnie zakupione oprogramowanie używało w nielegalnym celu - kontynuował.

- Służby wzięły się za inwigilowanie polityków opozycji. Co trzeba mieć w głowie, żeby uznać, że jednym z najgroźniejszych bandziorów w Polsce jest Krzysztof Brejza, Michał Kołodziejczak lub Roman Giertych? Co trzeba mieć w głowie, żeby inwigilować szefa sztabu największej partii opozycyjnej w trakcie kampanii wyborczej i uważać, że to jest bardzo groźny przestępca, bo komuś w służbach PiS-u to do głowy przyszło - powiedział poseł Konfederacji.

Sławomir Mentzen: Sprawa Pegasusa jest hańbą dla całego Prawa i Sprawiedliwości

- Media donoszą, że dokonaliście 3000 ataków na 500 urządzeń należących do kontrolerów oraz pracowników Najwyższej Izby Kontroli. inwigilowali tych ludzi wtedy, kiedy NIK zajmował się,  niespodzianka, wyborami kopertowymi. Najlepiej o waszych esbeckich rządach, o waszych esbeckich służbach świadczy to, że na dzień przed ciszą wyborczą opublikowaliście zapis rozmowy pomiędzy prezesem Najwyższej Izby Kontroli a jego adwokatem. Co by się wydarzyło, gdybyście jakimś nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności rządzili trzecią kadencję? Oglądalibyśmy w Wiadomościach rozmowy polityków opozycji z ich psychologiem, z ich lekarzem? A może zrobilibyście pierwszą w historii transmisję spowiedzi prosto z konfesjonału, bo ludzie tam też mają telefony - mówił Mentzen.

Czytaj więcej

Komisja ds. wyborów kopertowych. Sasin: Liczę, że będę miał możliwość to wyjaśnić

- Czym takie postępowanie różni się od tego, co SB robiło w PRL-u? Nie tylko my zadajemy sobie takie pytania. Twórcy tego oprogramowania też zadali sobie takie pytanie i sobie na to pytanie odpowiedzieli. Zabrali wam prawo do korzystania z Pegasusa. Polska wyleciała z listy państw mogących skorzystać z tego oprogramowania. Na tej liście zostały takie państwa jak Litwa, Czechy, Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Cypr, a nawet Indie, ale Polski tam nie ma, ponieważ wykorzystywaliście to oprogramowanie niezgodnie z przeznaczeniem - kontynuował.

Konfederacja zagłosuje za powołaniem komisji śledczej ws. Pegasusa

- Ta sprawa jest hańbą dla całego Prawa i Sprawiedliwości. Mieliście kilka lat na to, żeby tę sprawę zbadać, żeby znaleźć winnych, a następnie przykładnie ich ukarać. Nie zrobiliście tego, co oznacza, że tolerujecie takie metody sprawowania władzy. Co więcej, wygląda na to, żeby to nawet lubicie. To jest zupełnie oczywiste, że wy również byliście inwigilowani przez to urządzenie. Przecież trzeba było jakoś utrzymać tą większość rządzącą. Trzeba było znaleźć haki na swoich własnych ludzi i wy się na to godziliście, żeby wasze służby was inwigilowały - ocenił Mentzen.

- Politycy, którzy za to odpowiadali, nie powinni siedzieć tutaj z nami w Sejmie, tylko powinni siedzieć w więzieniu i to przez długie lata, bo ci mentalni ubecy, te moralne zera inwigilował swoje ofiary w sposób zupełnie nieuzasadniony. Czytaliście wiadomości, oglądaliście zdjęcia, wyglądaliście, słuchaliście czyichś rozmów, mogliście włączać komuś kamerę albo mikrofon w najintymniejszym momencie. Następnie te dane leciały prosto do TVP i frunęły prosto na zagraniczne serwery kontrolowane przez obce wywiady. Nie ma możliwości, żeby coś takiego się jeszcze raz zdarzyło. Trzeba bardzo przykładnie ukarać tych ludzi i karać ich na wieloletnie więzienie. Jeżeli to się nie wydarzy, jeżeli ktoś za to, co tu się stało na długie lata, nie pójdzie siedzieć, to znaczy, że jako państwo nie prędko pozbędziemy się swojego tekturowego, kartonowego, bananowego charakteru - zakończył poseł..

Do Sejmu wpłynął wniosek o powołanie komisji śledczej ds. Pegasusa i legalności działania służb w Polsce. Pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania komisji odbyło się we wtorek.

Głos w debacie zabrał poseł Konfederacji Sławomir Mentzen. - Historia użycia Pegasusa przez rząd PiS-u, przez służby PiS-u, od samego początku jest historią działań nielegalnych, niemoralnych, wręcz obrzydliwych - mówił.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory samorządowe 2024: Gdzie odbędzie się II tura? Kraków, Poznań i Wrocław znów będą głosować
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Polityka
Koniec epoki Leszka Millera. Nie znajdzie się na listach do europarlamentu
Polityka
Polexit. Bryłka: Zagłosowałabym za wyjściem Polski z UE
Polityka
"To nie jest prawda". Bosak odpowiada na zarzut ambasadora Izraela
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory samorządowe 2024. Kto wygra w Krakowie? Nowy sondaż wskazuje na rolę wyborców PiS