Rozmowa Konfederacja-Morawiecki. "Na temat rządu było króciutko"

- Powtórzyliśmy naszą deklarację, że nie ma szansy na wspólny rząd - powiedział po rozmowach polityków Konfederacji z premierem Mateuszem Morawieckim (PiS) wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak.

Publikacja: 24.11.2023 16:38

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i posłowie Konfederacji Roman Fritz, Grzegorz Braun i Krzysztof

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak i posłowie Konfederacji Roman Fritz, Grzegorz Braun i Krzysztof Tuduj oraz działacz Rafał Mekler przyszli na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim

Foto: PAP/Andrzej Lange

Posłowie Krzysztof Bosak, Krzysztof Tuduj (obaj Ruch Narodowy), Grzegorz Braun i Roman Fritz (obaj Konfederacja Korony Polskiej) oraz działacz Konfederacji Rafał Mekler (RN), jeden z organizatorów strajku przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej, w piątek po godz. 12:00 przybyli do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim (PiS).

Nie było żadnego reprezentanta trzeciej partii współtworzącej Konfederację, czyli Nowej Nadziei, na czele której od ponad roku stoi - po przejęciu władzy z rąk Janusza Korwin-Mikkego - Sławomir Mentzen, poseł X kadencji.

Czytaj więcej

Korwin-Mikke: Lepszy sojusz z Morawieckim lub PO niż Lewica u władzy

Krzysztof Bosak: Nie ma szansy na rząd PiS i Konfederacji

Po godz. 14:30 politycy Konfederacji opowiedzieli dziennikarzom o przebiegu rozmów. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak przekazał, że stronę rządową reprezentował nie tylko premier Morawiecki - obecni byli także minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk oraz wiceminister infrastruktury Rafał Weber, odpowiedzialny w resorcie za kwestie transportowe.

- Na temat rządu było króciutko. Powtórzyliśmy naszą deklarację, że nie ma szansy na wspólny rząd - nie ma większości, poza tym krytycznie oceniamy rząd Mateusza Morawieckiego, ustępstwa w sprawach fundamentalnych dla polskiej suwerenności wobec Unii Europejskiej, krytycznie oceniamy politykę gospodarczą rządu - mówił Bosak.

- Nie dyskutowaliśmy o tym. Wszyscy - strona rządowa i Konfederacja - doskonale znamy swoje argumenty. Jest między nami fundamentalna różnica w postrzeganiu tego, czym jest prawica i jak powinien wyglądać prawicowy rząd - dodał.

Czytaj więcej

Konfederacja idzie na rozmowy z Morawieckim. Suski: Konfederacja jest w zmowie z PO

- Tak jak zapowiadaliśmy, wykorzystaliśmy to spotkanie po to, żeby mówić o polskich sprawach, o polskich interesach i to zajęło ponad 1,5 godziny bardzo szczegółowej dyskusji - relacjonował lider Konfederacji.

Protest polskich przewoźników na granicy. Bosak: Zdziwienie na twarzy premiera

Krzysztof Bosak podał, że na spotkaniu polityków Konfederacji z premierem Mateuszem Morawieckim rozmawiano m.in Polakach, którzy nie zostali ewakuowani z Gazy (poseł Fritz miał przedstawić premierowi imienną listę) oraz o działaczu kresowym, skazanym za słowa, które w ocenie Konfederacji mieszczą się w ramach swobody wypowiedzi, natomiast większość rozmów poświęcono na omówienie sprawy transportu.

- Naświetlaliśmy premierowi, jak działa branża transportowa w Polsce, jaki jest skutek regulacji UE i rządu, i ich polityki - mówił Krzysztof Bosak, wymieniając wśród poruszonych wątków także kwestię utraty rentowności przez polską branżę transportową oraz zabierania polskiego rynku transportowego przez firmy ukraińskie.

- Dyskusja bardzo ciekawa. Wiceminister Weber orientował się w sytuacji, natomiast wyrażał poczucie niemocy. Premier - w naszej ocenie - w sytuacji się nie orientował. Dzisiaj, po wielu miesiącach protestów, zapoznał się z tym, z czego te protesty wynikają, zapowiedział, że coś będzie się starał w tej sprawie zrobić - relacjonował lider Konfederacji.

Czytaj więcej

Protest na granicy z Ukrainą. Krzysztof Bosak: Rolnicy i przewoźnicy zostali zdradzeni przez rząd

- Jeżeli uda się nasze naciski kontynuować, to być może jeszcze na finiszu rządów PiS-u uda się przeforsować jakieś działanie związane z obroną polskich interesów gospodarczych - dodał.

- Zdziwienie było na twarzy premiera, gdy dowiadywał się, jak trudna jest sytuacja polskich transportowców, jak bezsensowne lub nieskuteczne są regulacje przyjęte przez UE czy przez państwo polskie - podkreślił po spotkaniu w KPRM Krzysztof Bosak.

Czytaj więcej

Morawiecki: Rozmawialiśmy z kilkudziesięcioma posłami. Skład rządu - 27 listopada

Mateusz Morawiecki zapraszał na rozmowy

Premier Morawiecki zaprosił do KPRM przedstawicieli Konfederacji, Nowej Lewicy, PSL i Polski 2050 na rozmowy w sprawie utworzenia rządu z PiS. W zaproszeniu szef rządu napisał, że jego celem jest budowa "Koalicji Polskich Spraw". Partie, które dwa tygodnie temu podpisały umowę koalicyjną i których kandydatem na premiera jest Donald Tusk zapowiedziały, że z zaproszenia nie skorzystają.

Konfederacja w wydanym w czwartek oświadczeniu zapowiedziała, że nie poprze ani rządu Mateusza Morawieckiego, ani rządu Donalda Tuska, ale na zaproszenie na rozmowy z obecnym premierem przyjdzie.

Czytaj więcej

Rozmowa Morawiecki-Konfederacja. Bosak: Premier nie uzyska wotum zaufania, to nierealne

Przed rozpoczęciem piątkowych rozmów posłowie Konfederacji deklarowali, że przychodzą na rozmowy, by w twarz przekazać premierowi krytyczne opinie na temat jego i jego gabinetu oraz by przypomnieć Mateuszowi Morawieckiemu, że, jak mówił Krzysztof Bosak, "jest ciągle premierem mającego władzę polskiego rządu i ma obowiązek podejmować decyzje korzystne dla Polaków".

Polityka
Szokujące wpisy Jacka Protasiewicza. Jest reakcja PSL
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Scheuring-Wielgus: Duda powiedział mi w oczy, że nie podpisze żadnej ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne
sondaż
Sondaż: Kto jest największym wygranym wyborów samorządowych? KO przed PiS
Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie