Adam Bodnar o sposobie na KRS: Minister sprawiedliwości może wstrzymać ogłoszenia o wolnych stanowiskach sędziów

Jak już będą nowe rządy trzeba zrobić wszystko co w mocy, aby KRS nie przyczyniała się do dalszego psucia wymiaru sprawiedliwości - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Adam Bodnar, senator paktu senackiego, według doniesień medialnych kandydat na ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska.

Publikacja: 24.11.2023 09:18

Polityk był pytany w jakim stanie PiS zostawia państwo polskie.

- W stanie dość opłakanym, jeśli chodzi o standardy praworządności - ocenił Bodnar.

Adam Bodnar o KRS: Nie może dokonywać kolejnych wadliwych nominacji sędziowskich

A jakich zmian należy dokonać jeśli chodzi o KRS, określaną przez obecną większość mianem "neoKRS", czyli Krajowej Rady Sądownictwa wyłonionej w sposób wadliwy.

- Na obecnym etapie myślę, że to co jest do zrobienia i co już się dzieje, to powołanie reprezentantów Sejmu i Senatu do KRS. Ten tydzień jest w pewnym sensie przełomowy, bo po raz pierwszy od wielu lat, nie jest tak, że w KRS się wszystko odbywa bezkarnie, bez jakiejkolwiek debaty. Aktywność pani (Kamili) Gasiuk-Pihowicz, czy senatora (Krzysztofa) Kwiatkowskiego, czy pana (Tomasza) Zimocha ma wpływ na to, że więcej widzimy na temat tego co się w KRS dzieje - stwierdził.

Czytaj więcej

KRS i MS jednakowo: wyrok ETPC ws. Wałęsy bezprawny i nie ma mocy wiążącej

- Jak już będą nowe rządy trzeba zrobić wszystko co w mocy, aby KRS nie przyczyniała się do dalszego psucia wymiaru sprawiedliwości. Przede wszystkim, aby nie dokonywała kolejnych wadliwych nominacji sędziowskich. W tym zakresie pewną rolę może odgrywać minister sprawiedliwości bo może wstrzymać ogłoszenia o wolnych stanowiskach sędziowskich - dodał.

- Później ważne jest doprowadzenie do zmian ustawowych. Oczywiście te zmiany ustawowe mogą zależeć od decyzji prezydenta i być może potrzeby porozumienia politycznego - zauważył Bodnar.

- Myślę, że czeka nas bardzo trudny, momentami dramatyczny rok jeśli chodzi o zmiany dotyczące praworządności. Natomiast my to musimy zrobić, to jest priorytetem, racją stanu, aby za jakiś czas nie bylo wątpliwości, czy sędzia orzekający w naszej sprawie ma pełny status sędziowski - podsumował.

Adam Bodnar o Trybunale Konstytucyjnym: Są sędziowie, którzy orzekają nie mając legalnego statusu

A jakie zmiany powinny zajść w Trybunale Konstytucyjnym?

W kontekście Zbigniewa Ziobro najważniejsze jest wrócenie do spraw, które są wciąż niewyjaśnione

Adam Bodnar, senator paktu senackiego

- To jest problem troszeczkę różniący się. W przypadku Trybunału Konstytucyjnego mamy wadliwe trzy osoby, które są w Trybunale, tzw. dublerów, którzy orzekają, nie mając do tego konstytucyjnego statusu. To już się dzieje od prawie ośmiu lat, niektórzy zostali powołani na stanowiska zwolnione przez tych "oryginalnych" dublerów. Trzeba doprowadzić do tego, by w Trybunale zasiadali sędziowie, którzy mają do tego legalny status - stwierdził.

Adam Bodnar o Trybunale Stanu dla Ziobry: Być może poparcie dla koalicji rządzącej się zwiększy

Bodnar był następnie pytany czy Zbigniew Ziobro powinien zostać postawiony przed Trybunałem Stanu.

- Postawienie jakiegokolwiek ministra przed Trybunałem Stanu wymaga większości 3/5. Zobaczymy jak ta większość będzie się kształtowała w ciągu najbliższych lat. Być może będzie tak, że zwiększy się stan poparcia dla koalicji rządzącej. Natomiast wydaje mi się, że w kontekście Zbigniewa Ziobro najważniejsze jest wrócenie do spraw, które są wciąż niewyjaśnione. Raport NIK dotyczący Funduszu Sprawiedliwości wykazał szereg nadużyć, zakończył się skierowaniem spraw do prokuratury, które nie zostały należycie rozpoznane. Podobnie jest z aferą hejterską w Ministerstwie Sprawiedliwości - odparł.

Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"
Polityka
Nieoficjalnie: Trump podejmie Dudę kolacją w Nowym Jorku
Polityka
Sroka o komisji śledczej ds. Pegasusa. Posłanka wspomniała o Kaczyńskim i Ziobrze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Podstawa programowa w szkołach. Barbara Nowacka zapowiada odchudzenie o 20 proc.