Szymon Hołownia do dziennikarza TVP: Sugeruje pan rosyjskie wpływy za rządów Kaczyńskiego?

W czasie konferencji prasowej Szymona Hołowni, marszałka Sejmu, dziennikarz TVP pytał go o plany odwołania członków komisji ds. rosyjskich wpływów przy jednoczesnych planach powołania komisji mającej zbadać doniesienia o wykorzystywaniu Pegasusa przeciwko politykom opozycji.

Aktualizacja: 24.11.2023 06:12 Publikacja: 24.11.2023 05:49

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Paweł Supernak

Jacek Pyrzanowski, dziennikarz TVP pytał dlaczego - skoro rosyjskie wpływy w Polsce mają badać służby, a nie sejmowa komisja tego samego nie mogą zrobić służby ws. Pegasusa.

Szymon Hołownia: Służby nie mogą wyjaśniać spraw, w których podejrzane są służby

- Cały problem polega na tym, że jeśli chodzi o używanie Pegasusa, to służby specjalne są podejrzane o używanie go w nieuprawniony sposób. Jeżeli teraz mielibyśmy oczekiwać, że służby specjalne, które są podejrzane, wyjaśniają sprawy, związane z tym jak działały służby specjalne, to obawiam się, że nie bylibyśmy wystarczająco efektywni - odparł Hołownia.

Czytaj więcej

Morawiecki ponagla Hołownię w sprawie spotkania. "Rozumiem fascynację nową funkcją"

- Jeśli podejrzewamy, że ktoś kręci, oszukuje, zdradza, to nie powołujemy go do komisji ws. jego krętactw, oszustw i zdrad. Tylko formujemy komisję, która będzie w stanie to ocenić i powiedzieć nam, czy ten Pegasus był kupiony legalnie, czy był używany legalnie - dodał.

- Natomiast jeśli chodzi o komisję dotyczącą badania wpływów rosyjskich: przypomnę, że PiS rządziło w Polsce osiem lat. Miało wszystkie narzędzia i wszystkie służby świata do tego, aby złapać każdy wpływ rosyjski, jaki tylko mógł się w Polsce pojawić, ale z jakichś powodów tego nie zrobiło. Skoro przez osiem lat nie dostarczyło żadnego dowodu, że ta komisja ma sens, to należy się zapytać Sejmu czy ta komisja ma sens. I właśnie to pytanie zamierzamy zadać - podkreślił Hołownia.

Szymon Hołownia do dziennikarza TVP: Domaga się pan, abyśmy zbadali czy w służbach za Kaczyńskiego były rosyjskie wpływy?

Dziennikarz spytał wówczas Hołownię o "wpływy rosyjskie, które były wśród służb specjalnych w tamtych latach".

- Chce pan powiedzieć, że za rządów Jarosława Kaczyńskiego jako wicepremiera ds. bezpieczeństwa były rosyjskie wpływy? To chciał pan powiedzieć? - zdziwił się Hołownia.

Być może rzeczywiście trzeba to jeszcze bardziej wnikliwie sprawdzić jak sprawował się wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyński, jak sprawował się cały rząd PiS-u w tej sprawie i czy nie dopuszczał do jakichś rosyjskich wpływów

Szymon Hołownia, marszałek Sejmu

Dziennikarz zastrzegł wtedy, że "nie mówi, że one były, ale mogły występować".

- Czyli domaga się pan, abyśmy zbadali teraz czy w służbach za rządów wicepremiera Kaczyńskiego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo były rosyjskie wpływy i rosyjscy agenci bo ma pan wątpliwości - kontynuował Hołownia.

Dziennikarz powtórzył, że możliwości takich wpływów powinny być zbadane.

- Ja porozmawiam z siłami politycznymi, być może rzeczywiście trzeba to jeszcze bardziej wnikliwie sprawdzić jak sprawował się wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyński, jak sprawował się cały rząd PiS-u w tej sprawie i czy nie dopuszczał do jakichś rosyjskich wpływów. Może ma pan rację. Ale po kolei - zakończył Hołownia. 

Polityka
Posłowie nie wylewają za kołnierz. „Sąsiedzi dzwonią na policję, że ktoś wyje”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Sondaż: Co drugi młody Polak chce mniej Lewicy w rządzie
Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną