Putin w Mińsku na szczycie Anty-NATO. Łukaszenko straszył Polską

Mimo starań białoruskiego dyktatora władze Armenii zignorowały szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym w białoruskiej stolicy. Gospodarz Kremla mówił o "jednoczeniu się" i "wspólnej historii".

Publikacja: 23.11.2023 17:45

Władimir Putin udał się do Mińska

Władimir Putin udał się do Mińska

Foto: AFP

Poza prezydentem Rosji do Mińska w czwartek udali się przywódcy Tadżykistanu, Kazachstanu i Kirgizji. Szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) zignorował premier Armenii Nikol Paszynian. Władze w Erywaniu nie wysłały do białoruskiej stolicy nawet ministra obrony, wyjazdu na Białoruś odmówił też szef armeńskiego parlamentu.

Armenia oddala się, ale nie zrywa z prorosyjskim sojuszem militarnym

- Problemowe pytania, które tak czy inaczej pojawiają się w OUBZ, jak i każdej innej organizacji, trzeba załatwiać przy stole rozmów, ale nie robić démarche bez przyczyn – oświadczył mając na myśli Armenię podczas posiedzenia przywódców OUBZ Aleksander Łukaszenko, który do końca roku przewodniczy organizacji.

Czytaj więcej

Rosja - Armenia. Konflikt dawnych sojuszników

Białoruski dyktator do końca próbował przekonać władze w Erywaniu, by nie bojkotowały szczytu w Mińsku. Wszystko na nic. Rządzący w Armenii nie ukrywają, że ignorują OUBZ, ponieważ organizacja ta nie zareagowała na przegraną przez Armenię wojnę z Azerbejdżanem w 2020 roku.

Erywań ma też pretensje do Rosji, że jej siły pokojowe najpierw dopuściły do blokady korytarza laczinskiego, a później biernie się przyglądały ucieczce z Górskiego Karabachu (który odzyskała armia azerbejdżańska) ponad 100 tys. Ormian. Co więcej, żaden z sojuszników OUBZ nie był w stanie sprzedać Armenii broni i amunicji. Paszynian w ostatnim czasie kilkakrotnie powtarzał, że Armenia „szuka innych sojuszników” w kwestii bezpieczeństwa. Wcześniej Erywań już wycofał swojego ambasadora z organów sterowanego przez Kreml sojuszu militarnego, zwanego Anty-NATO.

Czytaj więcej

Armenii być albo nie być. Nowa wojna na Kaukazie?

Początkowo uczestnicy spotkania w Mińsku mieli debatować w sprawie wysłania na Kaukaz spóźnionej misji obserwacyjnej OUBZ. Armenia wnioskowała jednak o wykluczenie tej kwestii z agendy. Cytowany przez rosyjskie media w czwartek wiceszef MSZ Armenii Mnacakan Safarian przekonywał zaś, że kraj "na chwilę obecną" nie planuje opuszczenie OUBZ, Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i wycofania z Armenii 102. rosyjskiej bazy wojskowej. 

Putin zachęcał do jednoczenia się

Władimir Putin udał się do Mińska z całą delegacją. Towarzyszyli mu  sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, doradca prezydenta Juryj Uszakow, minister obrony Siergiej Szojgu, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow i ambasador Rosji na Białorusi Borys Gryzłow.

- Wspólna działalność w ramach OUBZ sprzyja jednoczeniu naszych państw i narodów, zachowaniu pamięci o naszej wspólnej historii i osiągnięciach. Wszyscy, jestem przekonany, będziemy przygotowywać się do tego, by godnie uczcić w 2025 roku 90-lecie zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnaniej. A już w następnym 2024 roku 80-lecie wyzwolenia Białorusi i 80-lecie zakończenia blokady Leningradu - przemawiał Putin.

Zdradził, że państwa OUBZ przeprowadzają wspólną operację „Najemnik”, która ma uniemożliwić wyjazd obywateli państw członkowskich do „międzynarodowych organizacji terrorystycznych”.

Mówiąc o misji OUBZ stwierdził, że organizacja ta jest „regionalną strukturą obronną, odpowiedzialną za wspieranie pokoju i stabilności na przestrzeni euroazjatyckiej”. Nie wspominał (przynajmniej publicznie) o trwającej od lutego ubiegłego roku agresji Rosji nad Dnieprem.

Łukaszenko tłumaczył, po co sprowadził rosyjską taktyczną broń atomową

Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew, który w przyszłym roku będzie przewodniczył w OUBZ, akcentował współpracę państw OUBZ w ramach misji pokojowych i wspólnej walce z terroryzmem. Aleksander Łukaszenko straszył zaś obecnych na sali Polską.

- Na flance zachodniej szybko zbroją się sąsiedzi z NATO. Budżet wojskowy Polski rośnie jak na drożdżach i w następnym roku może sięgnąć 4 proc. PKB. Jak to się ma do ich ciągłych deklaracji, że sojusz ma wyłącznie charakter obronny? - mówił białoruski dyktator.

- Tak zwane obronne manewry obserwujemy od 1996 roku, odkąd z Białorusi wycofano broń atomową. Czym się skończyło? Poszerzeniem NATO na wschód i ćwiczeniami w 2016 roku ze scenariuszem uderzenia jądrowego na Białorusi. Zauważcie, z inicjatywy laureata tak zwanej pokojowej nagrody Nobla Baracka Obamy – opowiadał zebranym w Mińsku Łukaszenko. Wspominając o sfałszowanych w 2020 roku wyborach prezydenckich stwierdził, że Zachód „zainwestował miliony dolarów” w jakoby udaremniony przez niego przewrót państwowy na Białorusi.

- Takie są realia dzisiejszego dnia. Tylko obecność mocnej broni gwarantuje bezpieczeństwo w regionie i daje prawo głosu na arenie międzynarodowej – tłumaczył sprowadzenie na Białoruś rosyjskiej taktycznej broni jądrowej.

Poza prezydentem Rosji do Mińska w czwartek udali się przywódcy Tadżykistanu, Kazachstanu i Kirgizji. Szczyt Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) zignorował premier Armenii Nikol Paszynian. Władze w Erywaniu nie wysłały do białoruskiej stolicy nawet ministra obrony, wyjazdu na Białoruś odmówił też szef armeńskiego parlamentu.

Armenia oddala się, ale nie zrywa z prorosyjskim sojuszem militarnym

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Péter Magyar: Węgrom nikt nie pomagał. Dlaczego teraz my mamy pomagać Ukrainie?
Polityka
Rośnie fala przemocy wobec polityków. „To przypomina najciemniejszą erę Niemiec”
Polityka
Wielka Brytania skręca w lewo. Czarne chmury nad konserwatystami
Polityka
Morderstwa, pobicia, otrucia, zastraszanie. Rosja atakuje swoich wrogów za granicą
Polityka
Boris Johnson chciał zagłosować w wyborach. Nie mógł przez wprowadzoną przez siebie zmianę
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej