Kto znajdzie się w rządzie Donalda Tuska? Lista nazwisk ustalona

Stare nazwiska, ale w nowych rolach. Lider PO skompletował już swoją ekipę. Nowy rząd układa też Mateusz Morawiecki, ale jego misja jest bez szans.

Aktualizacja: 20.11.2023 12:54 Publikacja: 20.11.2023 03:00

Donald Tusk nie będzie się spieszył z ogłoszeniem kandydatów na ministrów rządu KO-Lewicy-Trzeciej D

Donald Tusk nie będzie się spieszył z ogłoszeniem kandydatów na ministrów rządu KO-Lewicy-Trzeciej Drogi

Foto: Jacek Dominski/REPORTER

– Donald Tusk jest już gotowy. Ma skompletowany gabinet, jest po wszystkich rozmowach – powiedział Marcin Kierwiński z PO w TVN 24. Stan gotowości rządu Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdzają też przedstawiciele formacji koalicyjnych. Umówili się, że nie będą publicznie ogłaszać, kto zajmie poszczególne ministerstwa, a nowy gabinet zostanie oficjalnie ogłoszony w uzgodnionej formule.

Nieoficjalnie „Rzeczpospolitej” udało się ustalić, jak będzie wyglądał skład gabinetu Tuska.

Czytaj więcej

Ważne stanowisko dla polityka PiS? Koalicja zapowiada rozmowy

PSL zadowolony

Wicepremierami będą Władysław Kosiniak-Kamysz, który obejmie funkcję szefa MON, oraz Krzysztof Gawkowski z Lewicy, przyszły minister cyfryzacji. – Odradzałem prezesowi PSL, nie wiemy, jakie kontrakty są zawarte, jak zareagują wojskowi. Powinniśmy lokować swoje zakupy w Europie i uczestniczyć w produkcji. Nie wiemy też, ile tych kontraktów uda się renegocjować. Marnotrawimy potencjał europejski na rzecz USA. Wielkim plusem Kosiniaka-Kamysza są na pewno umiejętności dyplomatyczne niezbędne na tym stanowisku – mówi „Rzeczpospolitej” Marek Sawicki z PSL, marszałek senior Sejmu.

PSL ma przypaść również resort rolnictwa, na czele którego stanie Stefan Krajewski lub Czesław Siekierski. – Ogłosiłem gotowość do objęcia teki ministra rolnictwa – stwierdził kilka dni temu Krajewski i prawdopodobnie to on stanie na czele Ministerstwa Rolnictwa. PSL ma mieć również ministra infrastruktury, którym zostanie Dariusz Klimczak.

Czytaj więcej

Prezydent Andrzej Duda krytykuje opozycję. „Realizowana jest specyficzna forma odwetu”

PO najsilniejsza

Mimo wcześniejszy doniesień medialnych pewne jest, że na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie stanie Barbara Nowacka, bo do resortu ma wrócić Radosław Sikorski. Szefowa Inicjatywy Polskiej ma z kolei stanąć na czele resortu edukacji. Ministrem do spraw europejskich ma być Adam Szłapka, szef Nowoczesnej i jeden z liderów KO, o czym jako pierwsze poinformowały „Fakty” TVN. Na czele Ministerstwa Sportu i Turystyki ma stanąć Sławomir Nitras z PO. A do rządu, poza Sikorskim, wrócą Bartłomiej Sienkiewicz, tym razem do Ministerstwa Kultury, oraz Borys Budka, który był wymieniany jako przyszły szef MSWiA, ale ostatecznie prawdopodobnie stanie na czele Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Nie wiadomo, kto miałby objąć resort zdrowia. Nie chce nim kierować Bartosz Arłukowicz, który był ministrem zdrowia w poprzednim rządzie PO-PSL. Nie chce, bo ma zamiar kandydować w wyborach europejskich. Propozycje objęcia tego resortu dostała Izabela Leszczyna, ale waha się, mimo że pewne jest, iż nie będzie ministrem finansów, do czego była przymierzana. Finansami ma zajmować się Andrzej Domański.

Pewne jest też, że ministrem sprawiedliwości zostanie Adam Bodnar. I pewne jest również, że funkcja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego zostanie rozdzielona, a po zmianie rządu Polska przystąpi do prokuratury europejskiej. Dzisiaj wszystkie strony koalicyjne utrzymują, że prokuratorem generalnym nie będzie Roman Giertych, a wybór będzie powszechny i transparenty. Jak poinformował TVN, koordynatorem służb specjalnych ma zostać Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej

Kiedy poznamy skład rządu Donalda Tuska? Przyszły wicepremier ujawnia

Inni koalicjanci dostaną mniej. Polsce 2050 przypadnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na czele którego ma stanąć Paulina Henning-Kloska, i Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które objąć ma Michał Kobosko. Lewica zajmie Ministerstwo Cyfryzacji, któremu przewodzić będzie Krzysztof Gawkowski, i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, które obejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Morawiecki walczy

– Wykorzystamy wszelkie zapisy, które daje konstytucja przy tworzeniu nowego rząd – mówi tymczasem „Rzeczpospolitej” Radosław Fogiel z PiS o tworzonym przez Mateusza Morawieckiego nowym rządzie.

Partia Jarosława Kaczyńskiego wie, że nie stworzy nowego rządu, nie ma chętnych na nowych ministrów, bo nikt – jak mówią nam politycy PiS – nie chce brać udziału w „misji samobójczej”. Ale przed wyborami samorządowymi i europejskimi niektórym może zależeć, żeby podżyrować nowy gabinet Morawieckiego, który nigdy nie będzie rządził.

– Donald Tusk jest już gotowy. Ma skompletowany gabinet, jest po wszystkich rozmowach – powiedział Marcin Kierwiński z PO w TVN 24. Stan gotowości rządu Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” potwierdzają też przedstawiciele formacji koalicyjnych. Umówili się, że nie będą publicznie ogłaszać, kto zajmie poszczególne ministerstwa, a nowy gabinet zostanie oficjalnie ogłoszony w uzgodnionej formule.

Nieoficjalnie „Rzeczpospolitej” udało się ustalić, jak będzie wyglądał skład gabinetu Tuska.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie zdaje egzaminu na poważną partię” – komentarze po oświadczeniu Razem
Polityka
Partia Razem stawia ultimatum Nowej Lewicy. „Konieczne są zasadnicze zmiany”
Polityka
Koniec wizowego eldorado. Rząd podnosi ceny i utrudnia procedurę
Polityka
„Taśmy posłanki” uznane za niewiarygodne. „Nowa Lewica postanowiła mnie utopić”
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
podcast
Stan gry na koniec politycznego sezonu: Tusk w górę, Suwerenna Polska w dół
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży