Dziś poznamy nazwisko nowego premiera? Mastalerek ujawnia, co powie Andrzej Duda

W czwartek prezydent Andrzej Duda podsumuje swe konsultacje z przedstawicielami komitetów, których reprezentanci dostali się do Sejmu, ale tego dnia nie poznamy nazwiska nowego premiera - przekazał w RMF FM nowo mianowany szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek.

Publikacja: 26.10.2023 09:41

Nowy szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek

Nowy szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek

Foto: PAP/Radek Pietruszka

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji.

Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18.

We wtorek liderzy KO, Trzeciej Drogi i Lewicy oficjalnie ogłosili, że mają wspólnego kandydata na premiera (przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska). - Potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - oświadczył lider PO.

Czytaj więcej

Konfederacja po konsultacjach z prezydentem. "Nie poprzemy PiS ani PO"

Prezydent Andrzej Duda podsumuje konsultacje

Po spotkaniu z Andrzejem Dudą przewodniczący Polski 2050 Szymon Hołownia przekazał, że prezydent "jasno dał do zrozumienia, że zwoła pierwsze posiedzenie nowego Sejmu w prawdopodobnie w ostatnim momencie".

Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych zapowiedziała, że w czwartek 26 października o godz. 12:00 prezydent Andrzej Duda podsumuje przebieg konsultacji.

Czytaj więcej

Przemysław Czarnek: Oczywiście, że utworzymy rząd. Trwają rozmowy z PSL

Nowy rząd. Co ogłosi prezydent Andrzej Duda?

W czwartek rano w RMF FM nowy szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, w przeszłości rzecznik PiS, został zapytany, czy tego dnia poznamy nazwisko przyszłego premiera. - Nie, dziś nie poznamy nazwiska przyszłego premiera - odparł Mastalerek. - Dziś prezydent podsumuje konsultacje ze wszystkimi partiami i tak to będzie wyglądało - dodał.

Co powie prezydent Andrzej Duda? - Gdybym dziś powiedział w radiu, co powie prezydent, to nie miałby po co robić konferencji, ale myślę, że powie Polakom to, co powiedział podczas tych konsultacji, podsumuje to, co usłyszał - oświadczył szef Gabinetu Prezydenta RP, który niedawno zastąpił na tym stanowisku Pawła Szrota, wybranego do Sejmu X kadencji.

Czytaj więcej

PiS liczy na rozbicie nowej większości w Sejmie. Wiele niewiadomych

Kto będzie nowym premierem Polski?

Czy prezydent już zdecydował i wie, komu powierzy misję tworzenia rządu? Marcin Mastalerek odparł, że nie. - Po to zrobił te konsultacje i powiedział to każdej z formacji - zaznaczył. Były rzecznik PiS został dopytany, czy po zakończonych w środę konsultacjach prezydent już wie, komu powierzy misję tworzenia nowego rządu. - Jeśli wie, to jeszcze mi nie powiedział - powiedział Marcin Mastalerek.

Kiedy zapadnie decyzja? Rozmówca RMF FM odparł, że "na pewno w konstytucyjnym terminie". Mastalerek relacjonował, że prezydent Andrzej Duda podczas ostatnich spotkań w Pałacu Prezydenckim przedstawicielom wszystkich komitetów, które dostały się do Sejmu mówił, że konsultacje "są na poważnie". - Że nie zawracałby głowy formacjom politycznym, żeby tu przychodziły, gdyby podjął już wcześniej decyzję - dodał. Prezydent mówił też, kontynuował Mastalerek, że "nie dzieje się nic takiego, żeby skracać kadencję".

Czytaj więcej

PiS nie traci nadziei i nie składa broni. Kuszenie PSL trwa

Decyzja przed posiedzeniem Sejmu czy po nim? Marcin Mastalerek: Nie wiem

Szef Gabinetu Prezydenta był też pytany o deklarację liderów dotychczasowej opozycji o ich porozumieniu w sprawie tworzenia większości w Sejmie X kadencji.

- Od Platformy Obywatelskiej prezydent usłyszał, że to Donald Tusk jest kandydatem Platformy (na premiera - red.), to samo usłyszał następnego dnia od Trzeciej Drogi i od Lewicy. Dziś podsumuje to i pewnie powie, w jakim czasie i kiedy będzie podejmował decyzję. Naprawdę nie dzieje się nic takiego, żeby musiał to zrobić wczoraj wieczorem albo już szybciej, szybciej - powiedział Marcin Mastalerek.

Czytaj więcej

Trzecia Droga po rozmowie z prezydentem. Andrzej Duda zasugerował kiedy zwoła pierwsze posiedzenie Sejmu

Czy jeśli dzisiejsza opozycja wybierze nowego marszałka Sejmu, to będzie to dowód na to, kto ma większość i prezydent powierzy misję tworzenia rządu przedstawicielowi owej większości? - Ja nie wiem, czy decyzja zapadnie przed pierwszym posiedzeniem, czy po pierwszym posiedzeniu, więc ciężko mi odpowiadać, ale jeżeli ktoś wybiera marszałka, to ma większość, to oczywiste. Ale nie wiem, czy prezydent będzie wskazywał premiera przed posiedzeniem, czy po, nie mówił mi po prostu tego - dodał następca Pawła Szrota w Kancelarii Prezydenta RP.

We wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji.

Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hołownia wstrzymuje budowę nowego hotelu dla posłów
Polityka
Mateusz Morawiecki: Zbiry Bodnara realizują politykę zastraszania narodu
Polityka
Kosiniak-Kamysz o rozpadzie koalicji: Mniej kosztowny niż utrata wyborców
Polityka
Bloomberg: Polska osłabiła kryzys na granicy z Białorusią. Zasługa wizyty Dudy w Chinach?
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Czystki w Polskim Radiu. Zwolniona dyscyplinarnie żona Czabańskiego zapowiada pozew