Ponad połowa Polaków wierzy, że koalicyjny rząd opozycji utrzyma się przez 4 lata

Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie Radia ZET wynika, że aż 55,1 proc. Polaków wierzy w koalicyjny rząd opozycji oraz to, że utrzyma się on przez najbliższe cztery lata.

Publikacja: 24.10.2023 12:29

Przewodniczący PO Donald Tusk, iderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz ora

Przewodniczący PO Donald Tusk, iderzy Trzeciej Drogi Szymon Hołownia i Władysław Kosiniak-Kamysz oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty

Foto: PAP/Paweł Supernak

W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET ankietowanym zadano pytanie: "Jeśli powstanie koalicyjny rząd Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy to, czy Pani/Pana zdaniem przetrwa on do końca czteroletniej kadencji Sejmu?”. 

25,1 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie "zdecydowanie tak, a „raczej tak”. – 30 proc. Oznacza to, że ponad połowa Polaków wierzy w koalicyjny rząd opozycji oraz to, że utrzyma się on przez najbliższe cztery lata.

Innego zdania jest 16,9 proc. badanych, którzy odpowiedzieli „raczej nie”. „Zdecydowanie nie” odpowiedziało zaś 15,3 proc. ankietowanych. 

Na pytanie nie potrafiło odpowiedzieć 12,7 proc. respondentów – udzielili oni odpowiedzi „nie wiem/trudno powiedzieć”. 

Czytaj więcej

Oświadczenie opozycji: Jest kandydat na premiera

Sondaż: Czy nowy rząd utrzyma się przez cztery lata?

Z sondażu wynika, że najbardziej optymistyczni w tej kwestii są wyborcy Koalicji Obywatelskiej. Wśród nich aż 92 proc. uważa, że koalicyjny rząd przetrwa do końca czteroletniej kadencji Sejmu. Wyborcy Trzeciej Drogi (81 proc. ankietowanych) i Lewicy (68 proc.) także w większości są przekonani, że rząd opozycji się utrzyma. Innego zdania jest 64 proc. respondentów deklarujących, że w ostatnich wyborach głosowali na Prawo i Sprawiedliwość. 

Jak wynika z sondażu dla Radia ZET, w opozycyjny rząd wierzy 66 procent kobiet i 46 procent mężczyzn pytanych przez IBRiS. 

W utrzymanie koalicyjnego rządu przez cztery lata najbardziej wierzy grupa wyborców w wieku od 40 do 49 lat. Tak odpowiedziało aż 71 proc. ankietowanych. Najmniejsza wiara jest zaś w przedziale wiekowym 50-59 lat (38 proc. badanych).

 Sondaż IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 20-21.10.2023 r. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1000 osób.

Czytaj więcej

Były rzecznik PiS prezydenckim ministrem. Marcin Mastalerek otrzymał nominację od Andrzeja Dudy

Opozycja: Jest kandydat na premiera

Na wtorek i środę w Pałacu Prezydenckim zaplanowano konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą reprezentowane w Sejmie X kadencji. Oficjalne wyniki wyborów 2023, podane przez PKW, pokazują, że w nowym Sejmie PiS będzie miało 194 mandaty, Koalicja Obywatelska - 157, Trzecia Droga - 65, Nowa Lewica - 26, zaś Konfederacja - 18. Ewentualna koalicja KO-TD-NL miałaby 248 głosów.

We wtorek trzy formacje opozycyjne oświadczyły, że mają wspólnego kandydata na premiera i że jest nim przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.

Politycy PiS wyrażali nadzieję, że misja tworzenia rządu zostanie powierzona partii, która otrzymała największą liczbę głosów. Z kolei politycy opozycji przekonywali, że ponieważ dotychczasowa opozycja będzie miała większość w nowym Sejmie, to jej kandydat powinien zostać desygnowany na premiera. Przedstawiciele PiS sugerowali, że może powstać koalicja PiS-PSL, reprezentanci PSL odrzucali taki scenariusz.

We wtorek wspólne oświadczenie wydali Donald Tusk (PO), Szymon Hołownia (Polska 2050), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) i Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica). Wystąpienie, nieoficjalnie zapowiadane na godz. 10:00, rozpoczęło się w Sejmie o godz. 11:30. Wcześniej - według doniesień - trwało spotkanie liderów opozycji.

- Dzisiaj wspólnie z liderami partii demokratycznych potwierdziliśmy gotowość pełnej współpracy i tworzenia nowej większości w przyszłym parlamencie - powiedział Donald Tusk. Przewodniczący Platformy podziękował wyborcom za zaufanie, a liderom pozostałych partii za deklarację, że dotychczasowa opozycja stanowi większość. - Jesteśmy gotowi do tworzenia rządu - oświadczył były premier z czasów rządu PO-PSL.

W sondażu IBRiS przeprowadzonym na zlecenie Radia ZET ankietowanym zadano pytanie: "Jeśli powstanie koalicyjny rząd Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy to, czy Pani/Pana zdaniem przetrwa on do końca czteroletniej kadencji Sejmu?”. 

25,1 proc. respondentów odpowiedziało na pytanie "zdecydowanie tak, a „raczej tak”. – 30 proc. Oznacza to, że ponad połowa Polaków wierzy w koalicyjny rząd opozycji oraz to, że utrzyma się on przez najbliższe cztery lata.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Kobosko: Udział Berlina w odbudowie Pałacu Saskiego byłby wspaniałym symbolem przyjaźni
Polityka
Hołownia: Umowy podpisane przez tymczasowy rząd PiS mogą być unieważnione
Polityka
Czy Mateusz Morawiecki przestanie być premierem 11 grudnia?
Polityka
Elżbieta Witek powinna być wicemarszałkinią Sejmu? Polacy odpowiadają zdecydowanie
Polityka
Prasa: Czy Tusk wyprowadzi ociężałych Niemców z równowagi?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu