Były rzecznik PiS prezydenckim ministrem. Marcin Mastalerek otrzymał nominację od Andrzeja Dudy

Były rzecznik PiS Marcin Mastalerek został sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i szefem gabinetu prezydenta. Mastalerek zastąpił na tym stanowisku Pawła Szrota.

Publikacja: 24.10.2023 11:18

Od lewej: nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda oraz poseł-elekt P

Od lewej: nowy szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydent Andrzej Duda oraz poseł-elekt Paweł Szrot w Pałacu Prezydenckim

Foto: PAP/Radek Pietruszka

Po godz. 11:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominację nowemu ministrowi w Kancelarii Prezydenta.

Marcin Mastalerek objął tekę sekretarza stanu w KPRP. Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz (nowo wybrany poseł kandydujący z list PiS) zapowiadał w rozmowie z mediami, że Mastalerek "jednocześnie będzie odpowiedzialny także za sprawy polityczne, jak i za sprawy komunikacji, obejmując nadzór nad biurem prasowym".

Czytaj więcej

Oświadczenie opozycji: Jest kandydat na premiera

Andrzej Duda dziękuje Pawłowi Szrotowi

Mastalerek został szefem gabinetu prezydenta RP. We wtorek prezydent Andrzej Duda podziękował za współpracę Pawłowi Szrotowi, który dotychczas pełnił tę funkcję, a teraz został wybrany posłem.

- Panie ministrze, Pawle, bardzo ci dziękuję, a z drugiej strony z całego serca wszyscy ci gratulujemy. Dziękuję ci za ten czas, w którym służyłeś Rzeczpospolitej pełniąc funkcję szefa mojego gabinetu, która była sprawowana bardzo dobrze, gabinet działał znakomicie - powiedział podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda, życząc powodzenia Szrotowi na nowym stanowisku.

Czytaj więcej

Nowy prezydencki minister mówi, że Kaczyński powinien odejść na polityczną emeryturę

W wyborach do Sejmu Paweł Szrot startował z pierwszego miejsca listy PiS w okręgu nr 4 (Bydgoszcz). Szrot uzyskał 20 214 głosów i zdobył mandat.

Prezydent chwali Marcina Mastalerka

- Panie ministrze, Marcinie, siedziałem przed chwilą w gabinecie u siebie wspominając czas przez który się znamy i uświadomiłem sobie, że dokładnie 27 listopada 2013 roku, prawie dokładnie 10 lat temu, w środę, zakomunikowano mi decyzję komitetu politycznego PiS, że obejmę funkcję rzecznika PiS i klubu parlamentarnego. To było wtedy dla mnie zaskoczenie, sytuacja była dynamiczna, ja tę funkcję podjąłem. Jednocześnie Jarosław Kaczyński poinformował mnie, że ty będziesz mi pomagał. Prawie się wtedy nie znaliśmy. Znaliśmy się jako koledzy z ław poselskich, ale nigdy nie współpracowaliśmy bliżej. To był dla mnie bardzo ważny moment. Pamiętam jak dziś kiedy zaczęliśmy współpracę razem w biurze prasowym PiS w Sejmie, w klubie parlamentarnym. I pamiętam,że od razu, po kilku dniach, zorientowałem się, że mam do czynienia z człowiekiem, który jest znacznie młodszy ode mnie - pan minister miał wtedy 29 lat, więc można powiedzieć, że w sensie politycznym był dzieckiem. Bardzo szybko się zorientowałem, że mam do czynienia z człowiekiem, który podchodzi do tego jako do wielkiej odpowiedzialności, która na nim spoczęła. To zrobiło na mnie ogromne wrażenie - mówił we wtorek prezydent.

Czytaj więcej

Konsultacje u prezydenta Andrzeja Dudy: Donald Tusk w Pałacu Prezydenckim

- Później, kiedy zapadały kolejne decyzje, które prowadziły do Pałacu Prezydenckiego, to śmiało można powiedzieć, że był jeden ciąg zdarzeń, ty w zdarzeniach tych cały czas uczestniczyłeś, jako jedna z tych osób, które brały na siebie odpowiedzialność największą - dodał, zwracając się do nowego ministra.

- Masz, śmiało mogę powiedzieć, niezwykły talent. Cieszę się, że z całym tym doświadczeniem - politycznym, ale też biznesowym i życiowym - przychodzisz do Kancelarii Prezydenta zostawiając pracę, która przynosiła nieporównywalnie lepsze dochody - mówił do Marcina Mastalerka prezydent Andrzej Duda.

Mastalerek mówił, że Jarosław Kaczyński powinien udać się na polityczną emeryturę

W ubiegłym tygodniu Marcin Mastalerek - wówczas doradca społeczny Andrzeja Dudy - mówił w Radiu Zet, że prezes PiS Jarosław Kaczyński powinien przejść na polityczną emeryturę.

Czytaj więcej

Przemysław Czarnek: Oczywiście, że utworzymy rząd. Trwają rozmowy z PSL

Pytany, czy możliwa jest współpraca między prezydentem Andrzejem Dudą a premierem rządu tworzonego przez nową większość w parlamencie - Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę odparł, że tak. - Żeby Polska dobrze funkcjonowała musi być współpraca - zaznaczył.

Według relacji Marcina Mastalerka, prezydent Andrzej Duda 18 października poinformował swoich współpracowników, że jego dotychczasowy doradca zostanie ministrem w KPRP. Pojawiały się spekulacje, że ponieważ do Sejmu dostał się Paweł Szrot, to Mastalerek zostanie nowym szefem gabinetu prezydenta.

Kim Jest Marcin Mastalerek?

Marcin Mastalerek został we wrześniu 2020 r. powołany na doradcę społecznego prezydenta Andrzeja Dudy.

Mastalerek ukończył studia na Uniwersytecie Szczecińskim. Był radnym sejmiku województwa łódzkiego, w latach 2011-2015 sprawował mandat posła na Sejm. Przez pół roku od listopada 2014 r. był rzecznikiem PiS. W wyborach w 2015 r. nie starał się o reelekcję.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: Były rzecznik PiS zostanie szefem Gabinetu Prezydenta Dudy

W okresie od 2016 do 2017 Mastalerek pracował na stanowisku dyrektora wykonawczego ds. komunikacji korporacyjnej w PKN Orlen. Był wiceprezesem Ekstraklasy, gdzie odpowiadał "za komunikację w zakresie public affairs oraz komunikację społeczno-wizerunkową". "Obszary działalności wiceprezesa to także bezpieczeństwo oraz współpraca z rządem, samorządami i klubami w zakresie budowy infrastruktury na potrzeby rozwoju młodzieżowej piłki nożnej" - podawał serwis internetowy Ekstraklasy.

We wrześniu 2023 r. Marcin Mastalerek zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa spółki zarządzającej piłkarską PKO BP Ekstraklasą, z która był związany przez blisko pięć lat.

Po godz. 11:00 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wręczył nominację nowemu ministrowi w Kancelarii Prezydenta.

Marcin Mastalerek objął tekę sekretarza stanu w KPRP. Wcześniej szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz (nowo wybrany poseł kandydujący z list PiS) zapowiadał w rozmowie z mediami, że Mastalerek "jednocześnie będzie odpowiedzialny także za sprawy polityczne, jak i za sprawy komunikacji, obejmując nadzór nad biurem prasowym".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Hołownia chce rekordowych pieniędzy dla Sejmu
Polityka
Adam Bielan: Jeśli wygra Trump, Tusk nie będzie miał wstępu do Białego Domu
Polityka
Joe Biden rezygnuje. Donald Tusk mówi o najtrudniejszej decyzji w życiu
Polityka
"Wiadomość roku! Kluczowe pytanie: co dalej?". Polscy politycy o konsekwencjach decyzji Bidena
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Polityka
Sondaż „Rz”: Jarosław Kaczyński do dymisji? Większość Polaków jest zgodna