Gorąco na linii Kosowo-Serbia: Zbrojna grupa chciała wtargnąć w głąb Kosowa?

Po pierwszym od lat zbrojnym starciu Serbów i Kosowian Belgrad ogłosił jednodniową żałobę po poległych rodakach.

Publikacja: 28.09.2023 03:00

Kosowscy policjanci

Kosowscy policjanci

Foto: AFP

– Atak był skoordynowany i obmyślony. Ilość broni sugeruje, że to było coś poważnego, łącznie z planem destabilizacji sytuacji w regionie – powiedział amerykański ambasador w Kosowie Jeffrey Hovenier.

Banjaska: Strzelanina z policją, wtargnięcie do monastyru

W niedzielę w nocy patrol kosowskiej policji natknął się w okolicy Banjaska (na północy Kosowa, w rejonie zamieszkanym przez Serbów) na dwie ciężarówki bez numerów rejestracyjnych, blokujące drogę przez most. W strzelaninie z zamaskowanymi napastnikami zginął jeden z policjantów.

Czytaj więcej

Znów gorąco w Kosowie. Serbowie szturmowali wieś na północy kraju

Grupa uciekła do pobliskiego, XIV-wiecznego monastyru, gdzie została otoczona przez policję. Wkrótce okazało się, że większości (władze Kosowa mówią o 30 osobach) udało się stamtąd zbiec, zostały tylko ciała czterech zabitych. Z ich właśnie powodu Belgrad ogłosił ogólnonarodową żałobę.

– To najgorszy sygnał, jaki Serbia mogła wysłać całemu regionowi i wspólnocie euroatlantyckiej – powiedział prezydent sąsiedniej Albanii Edi Rama. Jego kraj obecnie jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zarówno kosowskie władze, jak i oficerowie miejscowych sił pokojowych KFOR podejrzewają, że starcie koło Banjaski było przypadkowe, a grupa atakująca zamierzała przeniknąć znacznie dalej w głąb Kosowa.

Kosowo: Napięcie narasta od majowych wyborów

Wcześniej Prisztina oskarżyła władze Serbii o to, że napastnicy przybyli z jej terenu i do niej uciekli. – (Widać) wojskowe zaawansowanie niedostępne zwykłym obywatelom – powiedział ambasador Hovenier, obejrzawszy w Mitrowicy wystawę broni porzuconej przez atakujących. Wśród niej były m.in. opancerzone samochody, automatyczne granatniki, broń przeciwpancerna.

Im bardziej narastać będą napięcia na Bałkanach, tym bardziej zdekoncentrowani będą europejscy sojusznicy Ukrainy

Jeden z europejskich ekspertów

Napięcie w Kosowie narasta od maja, gdy odbyły się lokalne wybory w gminach zamieszkałych przez Serbów, które oni bojkotowali. W ubiegłym roku demonstracje, blokady i bójki wybuchały z powodu zakazu używania w Kosowie serbskich tablic rejestracyjnych. Belgrad nie uznaje niepodległości Kosowa nawet na poziomie tablic rejestracyjnych, w Serbii są odpowiednie numery dla każdej miejscowości zamieszkałej przez Serbów na terenie Kosowa.

Obecnie USA wstrzymały się jednak od oskarżenia samej Serbii o przygotowanie napadu. Władze Kosowa zaś pokazały nagranie z wnętrza zajętego przez napastników klasztoru, twierdząc, że w atakującej grupie był Milan Radoicić, zbiegły do Serbii wiceprzewodniczący Serbskiej Listy, największej partii Serbów z Kosowa. Prisztina poszukuje go listem gończym, a dwa lata temu amerykańskie władze nałożyły na niego sankcje za związki z „międzynarodową zorganizowaną przestępczością”.

Teraz Prisztina twierdzi, że grupa atakujących składała się z kryminalistów. W odpowiedzi Belgrad oskarżył premiera Kosowa Albina Kurti o to, że jest „jedynym, który chce konfliktów oraz wojny” i jest główną przyczyną chaosu w Kosowie.

Serbski prezydent Alaksandar Vucić nawet nie próbował wyjaśniać, jaki związek mają te opinie z napadem na kosowskich policjantów. Został natomiast poparty przez Moskwę, która w prawie identycznych słowach opisała premiera Kurti. „Istnieje bezpośrednie zagrożenie powrotu do etnicznych czystek praktykowanych w Kosowie przez albańskich ekstremistów” – ogłosił rosyjski MSZ.

– Im bardziej narastać będą napięcia na Bałkanach, tym bardziej zdekoncentrowani będą europejscy sojusznicy Ukrainy – wyjaśnia postawę Kremla jeden z europejskich ekspertów, wiążąc ją z wojną z Ukrainą.

– Atak był skoordynowany i obmyślony. Ilość broni sugeruje, że to było coś poważnego, łącznie z planem destabilizacji sytuacji w regionie – powiedział amerykański ambasador w Kosowie Jeffrey Hovenier.

Banjaska: Strzelanina z policją, wtargnięcie do monastyru

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta
Polityka
„Tylko my możemy zatrzymać brunatne siły w Europie”. Konwencja wyborcza Lewicy
Polityka
Rosja i Iran mają sposoby na zachodnie sankcje
Polityka
Król Karol III wraca do publicznych wystąpień. Komunikat Pałacu Buckingham
Polityka
Kto przewodniczącym Komisji Europejskiej: Ursula von der Leyen, a może Mario Draghi?