Jarosław Kaczyński zapowiada swoje odejście z rządu

To będzie pytanie dotyczące akceptacji polityki rządu - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.

Publikacja: 11.07.2023 06:44

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Andrzej Lange

Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem" był pytany m.in. o to, jakie pytanie chce zadać PiS w referendum dotyczącym relokacji uchodźców w UE. PiS zapowiada, że referendum takie zostanie zorganizowane równolegle z wyborami parlamentarnymi i odbędzie się w dniu wyborów.

Referendum ws. relokacji uchodźców: Jakie będzie pytanie?

- To będzie pytanie dotyczące akceptacji polityki rządu, która zmierza do zdecydowanego odrzucenia zasady przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów - stwierdził Kaczyński. Prezes PiS podkreślił potrzebę obrony polskiej polityki w sprawie migracji i sprzeciwu wobec relokacji imigrantów. 

Czytaj więcej

Sondaż. Kto obawia się zagrożeń ze strony migrantów? Mężczyźni i wyborcy PiS

- My się nigdy nie zgodzimy na przyjęcie nielegalnych imigrantów i na to, co chcą nam narzucić Bruksela i Berlin. To jest coś, co uderzy, nie mając żadnych podstaw traktatowych, w nasze bezpieczeństwo, w nasz poziom życia, w sposób życia i model społeczno-gospodarczy, który budowaliśmy przez 8 lat, a który okazał się bardzo efektywny nawet w najtrudniejszych czasach - podkreślił prezes PiS.

Na razie zajmuję się przed wszystkim sprawami, które kiedyś mi przypadały, choć nie jestem przewodniczącym komitetu bezpieczeństwa

Jarosław Kaczyński o swoich zadaniach w rządzie

Kaczyński stwierdził też, że Polska "nie ma zamiaru rezygnować z suwerenności".

Prezes PiS zaznaczył przy tym, że Polska "nie miała imperium kolonialnego" i "musi być wyłączona ze sprawy relokacji imigrantów" ponieważ "nie ma prawnych, ani historycznych, czy moralnych przesłanek do tego, żebyśmy brali w tym udział".

Czy Jarosław Kaczyński zostanie premierem w przyszłym rządzie?

Kaczyński był też pytany dlaczego w czerwcu wszedł w skład rządu Mateusza Morawieckiego. - Jest gotowy projekt nowego podziału zadań, kompetencji, ale tu trochę wyprzedzałbym fakty mówiąc teraz o tym. Projekt nie został ostatecznie zatwierdzony więc mówiłbym o czymś, czego jeszcze do końca nie ma. Na razie zajmuję się przed wszystkim sprawami, które kiedyś mi przypadały, choć nie jestem przewodniczącym komitetu bezpieczeństwa - stwierdził. - Poza tym zajmuję się szeregiem innych spraw, które do mnie napływają. Jak się jest w gmachu Kancelarii Premiera, to tych problemów z którymi się człowiek styka, jest mnóstwo, szczególnie wtedy, kiedy wicepremier, którym jestem, jest jednocześnie szefem partii rządzącej - dodał.

Czytaj więcej

Kaczyński: Chcemy rządzić dwie kadencje, a daj Boże i dłużej

Jednocześnie prezes PiS zadeklarował, że "jego obecność w rządzie jest przejściowa", a po wyborach "nie zamierza kontynuować swojej pracy w rządzie" i "nie bierze pod uwagę zostania premierem".

Kaczyński zadeklarował też, że na listach PiS w wyborach do Sejmu znajdzie się Paweł Kukiz, choć nie chciał potwierdzić, czy otworzy on listę PiS w Opolu.

Kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich?

A kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich w 2024 roku?

Czytaj więcej

Sondaż: Większość Polaków źle ocenia prezydenta Dudę w 2023 roku

- Mamy kilka nazwisk. Myślimy o tym. Jeszcze jest jednak trochę czasu. Musimy to wszystko robić ostrożnie, ponieważ jest też tak, że ktoś ma dobry wynik sondażowy, ale później okazuje się, że ten wynik realny nie jest taki dobry. Doświadczenie wskazuje na to, że trzeba proponować kandydata dość blisko wyborów - odparł Kaczyński w kontekście wyborów, w których kandydatem PiS nie może być już Andrzej Duda (w 2024 roku zakończy swoją drugą kadencję na stanowisku prezydenta). O Dudzie Kaczyński mówi, że w 2015 roku "musiał być wtedy przeciwieństwem prezydenta Bronisława Komorowskiego". - I ta strategia się sprawdziła. Andrzej Duda znakomicie wpisał się w tę rolę wykorzystując swój talent krasomówczy, ale też sportową odporność fizyczną - stwierdził.

Czy kandydatem PiS na prezydenta mógłby być Mateusz Morawiecki?

- Mateusz Morawiecki dobrze się sprawdza w swojej roli, czyli funkcji premiera. Żadnych decyzji, nawet zupełnie wstępnych co do wyborów prezydenckich i kandydatów jeszcze nie ma - uciął temat Kaczyński.

Kaczyński w rozmowie z "Super Expressem" był pytany m.in. o to, jakie pytanie chce zadać PiS w referendum dotyczącym relokacji uchodźców w UE. PiS zapowiada, że referendum takie zostanie zorganizowane równolegle z wyborami parlamentarnymi i odbędzie się w dniu wyborów.

Referendum ws. relokacji uchodźców: Jakie będzie pytanie?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Barbara Nowacka o Rymkiewiczu: Sekta smoleńska przekreśla neutralność
Polityka
Wicepremier: Rosyjskie GRU stworzyło grupę, która ma atakować infrastrukturę w Polsce
Polityka
Nowy sondaż: Jakie koalicje w PE? Wyborcy KO nie chcą współpracy z PiS
Polityka
Mentzen z ważną funkcją w Sejmie. W tle przygotowania do wyborów prezydenckich
Polityka
Jacek Nizinkiewicz: Jak PiS szuka nowego Dudy i dlaczego nie jest nim Morawiecki
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży