Jacek Majchrowski: Rząd daje więcej pieniędzy gminom wiejskim, zabiera dużym miastom

Dobrze nakłonić mieszkańców, aby poszli na wybory, niech zagłosują jak chcą, ale aby poszli - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, członek Unii Metropolii Polskich pytany o to czy będzie zachęcał mieszkańców Krakowa do udziału w wyborach parlamentarnych.

Publikacja: 19.06.2023 09:28

Unia Metropolii Polskich przyjęła stanowisko skierowane do rządu mówiące o realnym i sprawiedliwym podziale środków finansowych dla samorządów. Dlaczego?

Dlaczego rząd zabiera pieniądze dużym miastom?

- Sytuacja jest tego typu, iż dokonano podziału pewnej kwoty, która zresztą się zmniejszała i zastosowano przelicznik, który daje gminom wiejskim i małomiasteczkowym stosunkowo duże kwoty, nawet przewyższające możliwości ich wykorzystania, natomiast są one obcinane w stosunku do wielkich miast - tłumaczył Majchrowski.

Ja uważam, że obowiązkiem obywateli jest, by poszli na wybory, bo jeżeli składamy władzę w czyjeś ręce to dobrze jest, jeśli ta władza ma mandat jak największej liczby osób

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Co proponuje Unia Metropolii Polskich?

- Są propozycje zmiany przelicznika, zmiany sposobu liczenia, zmiany udziału w PIT procentowego - wyliczał Majchrowski.

A dlaczego rząd źle traktuje metropolie?

Czytaj więcej

Miasta odzyskują połowę strat PIT

- Oficjalnie wychodzi się z założenia, że metropolie są na tyle duże i na tyle samodzielne, mają na tyle dochodu, że mogą to sobie wszystko wyrównać, co jest nie do końca prawdą. Natomiast niektórzy mówią, że jest to wynikiem tego, że te duże metropolie niespecjalnie idą w kierunku takim, w jakim rząd chciał - odparł prezydent Krakowa.

- Nie ulega wątpliwości, że część miast "unijnych" (należących do Unii Metropolii Polskiej - red.) jest obsadzonych przez prezydentów, którzy się identyfikują z Platformą Obywatelską, ale część prezydentów, tak jak ja, funkcjonują w ramach komitetów niezależnych - podkreślił.

Czy Jacek Majchrowski wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa?

Jaką rolę odegrają samorządy w kampanii wyborczej? Czy będą zachęcać do udziału w wyborach?

- Ja uważam, że obowiązkiem obywateli jest, by poszli na wybory, bo jeżeli składamy władzę w czyjeś ręce to dobrze jest, jeśli ta władza ma mandat jak największej liczby osób. U nas jest taka sytuacja, że mieszkańcy niechętnie chodzą dy wyborów - mówił Majchrowski. - Dobrze nakłonić mieszkańców, aby poszli, niech zagłosują jak chcą, ale aby poszli - dodał.

A czy sam Majchrowski wystartuje w wyborach do parlamentu?

- Niech mnie Bóg broni - odparł.

Na pytanie czy ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Krakowa, Majchrowski odparł, że "nie podjął decyzji ostatecznej" i sprecyzował, że zdecyduje o tym po wyborach. - Bo to będzie wskaźnik jak to wszystko powinno wyglądać - tłumaczył.

Unia Metropolii Polskich przyjęła stanowisko skierowane do rządu mówiące o realnym i sprawiedliwym podziale środków finansowych dla samorządów. Dlaczego?

Dlaczego rząd zabiera pieniądze dużym miastom?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
KAS bierze się za firmy omijające sankcje. Wszczęto 51 postępowań
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Koniec biedy w Komisji Heraldycznej. Podwyżki o ponad 200 proc.
Polityka
Rusza nowa kadencja PE. Na czym skupią się nowi polscy eurodeputowani?
Polityka
Ryszard Czarnecki zostanie rozliczony za kilometrówki. Są zarzuty
Polityka
„Rzecz w tym”. Wyborcy oczekują rozwoju i rozliczeń. Dlaczego Tusk tłumaczy się z wypuszczenia Romanowskiego