Cieszyński o starcie w wyborach: Zdecyduje PiS. To, co ja chcę, nie jest ważne

Szacujemy, że ok. 8 mln Polaków jest pozbawionych dostępu do szerokopasmowego internetu - mówił w rozmowie z RMF FM minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Publikacja: 07.06.2023 09:25

Janusz Cieszyński

Janusz Cieszyński

Foto: TV.RP.PL

- Za trzy lata każdy Polak będzie miał internet szerokopasmowy - mówił Cieszyński.

- To są projekty, które realizuje Ministerstwo Cyfryzacji, ale które są realizowane ze środków z UE - w ten sposób minister wyjaśnił dlaczego w tej sprawie wypowiadał się minister funduszy regionalnych, Grzegorz Puda.

Czytaj więcej

Rząd zmienia plany: pół miliarda euro mniej na szybki internet

A ilu Polaków w tej chwili nie ma dostępu do szerokopasmowego internetu?

- Szacujemy, że jest to ok. 8 mln. Mowa o internecie stacjonarnym - wyjaśnił Cieszyński. Jak dodał rząd chce, aby każdy Polak miał dostęp do internetu stacjonarnego, światłowodowego o prędkości 300 Mb/s lub więcej.

- Problem w tym, że w bardzo wielu miejscach w Polsce, ok. 3 mln punktów adresowych na 8,5 mln punktów łącznie na terenie całego kraju, takiej możliwości, żeby gdzieś zadzwonić i poprosić o to aby ktoś przyjechał i zainstalował internet nie ma - mówił minister. Jak dodał rząd zamierza "dopłacać różnicę" tak, aby się opłacało zainwestować w dostarczenie internetu do każdego mieszkańca Polski.

Immunitet nie jest mi potrzebny

Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji

- Łączna kwota wartości tych inwestycji to będzie 10 mld zł. Ok. 7 mld zł to będzie dofinansowanie ze środków UE. Reszta to wkład własny operatorów - zapowiedział minister.

A kiedy do uczniów klas IV - co zapowiedział rząd - trafią laptopy?

- Kończymy postępowanie przetargowe. W momencie, gdy będzie rozstrzygnięty przetarg będziemy mogli podać terminy. Jeżeli powiedzielibyśmy to wcześniej, to narazilibyśmy się na to, że rozminą się nasze deklaracje z rzeczywistością. Cel jest taki, aby ten sprzęt dotarł do uczniów jesienią tego roku - wyjaśnił Cieszyński dodając, że rząd chciałby, aby stało się to we wrześniu, ale nie przesądzając tego.

Cieszyński był też pytany czy będzie kandydował do Sejmu.

- To jest decyzja kierownictwa politycznego PiS - odparł.

A czy chce kandydować do Sejmu?

- Ja nie wiem kto co mówi, natomiast wiem, że to, czy będę kandydował do Sejmu, zdecyduje kierownictwo PiS - odpowiedział.

- To co ja chcę jest w tym zakresie najmniej ważne - dodał.

Dopytywany czy nie stara się o start w wyborach do Sejmu w związku z chęcią uzyskania immunitetu, tak aby uchronić się przed postępowaniem ws. zakupu przez Ministerstwo Zdrowia respiratorów w 2020 roku (Cieszyński był wówczas wiceministrem zdrowia, NIK skierował w tej sprawie dwa zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa do prokuratury - red.), wiceminister odparł, że "nie potrzebuje immunitetu". - Nie jest mi potrzebny - dodał.

- Za trzy lata każdy Polak będzie miał internet szerokopasmowy - mówił Cieszyński.

- To są projekty, które realizuje Ministerstwo Cyfryzacji, ale które są realizowane ze środków z UE - w ten sposób minister wyjaśnił dlaczego w tej sprawie wypowiadał się minister funduszy regionalnych, Grzegorz Puda.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Maciej Wąsik w prokuraturze. "Nie przyjąłem do wiadomości zarzutów"
Polityka
Gen. Roman Polko: Donald Trump znów prezydentem USA? Nie mam obaw
Polityka
Komisja nie była w stanie wezwać Kamińskiego. Prokuraturze się udało. Szczerba tłumaczy
Polityka
Mariusz Kamiński nie stawił się na posiedzeniu komisji śledczej. Pojawił się w prokuraturze
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Barbara Oliwiecka o spotkaniu Dudy z Trumpem: To może być pocałunek śmierci