4 czerwca - wielki marsz i święto wolności

W Warszawie odbędzie się marsz organizowany przez szefa PO Donalda Tuska, w Gdańsku zaś Święto Wolności i Praw Człowieka.

Publikacja: 02.06.2023 03:00

Banner marszu 4 czerwca

Banner marszu 4 czerwca

Foto: marsz4czerwca.info

W niedzielę przypada 34. rocznica pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, w których sukces odniosła Solidarność.

4 czerwca antyrządowy marsz organizuje Platforma Obywatelska. Początkowo protest miał być skierowany przeciwko „drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu”. Jednak będzie też protestem przeciwko podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawie powołującej komisję ds. badania wpływów rosyjskich. Z tego względu udział w marszu zapowiedzieli liderzy Polski 2050 Szymon Hołownia i PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, którzy początkowo sceptycznie podchodzili do tej demonstracji. – Chcemy być z tymi, którzy chcą wolnych wyborów – oświadczył Hołownia.

Czytaj więcej

Hołownia o marszu 4 czerwca: Zachęcamy naszych zwolenników do przyjazdu

Marsz ruszy w południe z placu Na Rozdrożu, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie uczestnicy przejdą Alejami Ujazdowskim, do placu Trzech Krzyży, Nowym Światem oraz Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy pod kolumnę Zygmunta. Spodziewane są wystąpienia m.in. Donalda Tuska, Rafała Trzaskowskiego.

W ten weekend w Gdańsku organizowane jest z kolei Święto Wolności i Praw Obywatelskich. – Ostatnie społeczne i polityczne wydarzenia, które obserwujemy, pokazują, że prawa obywatelskie, demokracja, samorządność, wolność i praworządność są wartościami, o które trzeba dbać w sposób szczególny. Dlatego charakter naszego święta to nie tylko upamiętnianie rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Z jednej strony przypominamy o tej dacie, ale chcemy także poddać refleksji kondycję dzisiejszej obywatelskości i nas jako społeczeństwa – tłumaczy Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Czytaj więcej

Tusk odpowiada prezydentowi. "Będzie nas dobrze słychać z okien Pańskiego pałacu"

Głównym miejscem wydarzeń będą tereny dawnej stoczni oraz Europejskiego Centrum Solidarności. 2 czerwca wieczorem na placu Zebrań Ludowych zaplanowano koncert „Pokolenia wolności”. Wśród wykonawców będą m.in.: Kayah, Varius Manx i Kasia Stankiewicz, Doda, Michał Szpak, Big Cyc, Kamil Bednarek, LemON, Lombard, Voo Voo. Wstęp jest wolny.

W południe 3 czerwca w tzw. Strefie Społecznej rozpocznie się akcja profrekwencyjna pod hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Intencją organizatorów jest zachęcenie obywateli do wzięcia udziału w jesiennych wyborach parlamentarnych.

3 i 4 czerwca na placu Porozumienia Gdańskiego i na terenie dawnej stołówki stoczniowej realizowane będą wydarzenia przygotowane przez organizacje pozarządowe. Do tzw. Strefy Społecznej święta przybędzie 150 organizacji pozarządowych, ruchów obywatelskich i grup nieformalnych z całej Polski. Odbędą się debaty, warsztaty i prelekcje. Zaprezentowane zostaną też inicjatywy obywatelskie realizowane w Polsce i za granicą.

– Spotykamy się pod hasłem Pokoleń Wolności. Chcemy przyjrzeć się różnym problemom i zjawiskom społecznym z perspektywy czterech dekad. Trzech, które już upłynęły, i czwartej, którą piszemy teraz – opisuje Jacek Bendykowski, prezes Fundacji Gdańskiej.

Zaproszeni goście mają dyskutować o 34 latach, podczas których Polska i życie obywateli się zmieniło – tematach tabu, lękach, rozrywce, serialach. W debatach wezmą udział m.in. Elżbieta Zapendowska, Daniel Qczaj, Piotr Cyrwus, Andrzej Wrona, Zygmunt Chajzer.

Zorganizowane zostanie też Gdańskie Forum Partycypacji, na którym prezentowane będą m.in. dobre praktyki, odbędą się debaty.

Będzie można też zwiedzać Europejskie Centrum Solidarności. Po wystawie stałej „szlakiem swoich wspomnień” oprowadzać będą uczestnicy i świadkowie wyborów 4 czerwca. W ogrodzie zimowym zaplanowano kilka debat. Odbędzie się spotkanie z prof. Adamem Strzemboszem, pierwszym prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu, oraz byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"