Prokuratura i CBA badają dotacje NCBiR. Przesłuchano Jacka Żalka

Jest prokuratorskie śledztwo w sprawie konkursu „Szybka ścieżka” – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Dziś przesłuchano wiceministra Jacka Żalka.

Publikacja: 23.02.2023 17:23

W czwartek, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w sprawie przesłuchiwany był Jacek Żalek (na zdjęc

W czwartek, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w sprawie przesłuchiwany był Jacek Żalek (na zdjęciu), wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego.

Foto: mat.pras.

WYJAŚNIENIE
Rzeczpospolita oraz Izabela Kacprzak wyjaśniają, że po sprawdzeniu informacji dotyczących afery w NCBR (artykuły z 16 lutego 2022 r., 23 lutego 2023 r., 6 marca 2023 r.) informacje podane w artykułach, które dotyczyły Pani Hanny Strykowskiej wymagają doprecyzowania:
Po pierwsze Pani Hanna Strykowska ani nie nadzorowała ani nie realizowała w żaden sposób programu “Szybka ścieżka - Innowacje cyfrowe”, co może wynikać z treści artykułów. Po drugie nie jest uprawnione twierdzenie o rzekomym powiązaniu Pani Hanny Strykowskiej z Ministrem Jackiem Żalkiem, zwłaszcza w kontekście opisywanych w ostatnim czasie afer. Po trzecie rozwiązanie umowy Pani Hanny Strykowskiej przez byłego p.o. dyrektora NCBR Pana Pawła Kucha w przeddzień zakończenia jego funkcji nie ma związku z opisywanymi przez media wydarzeniami dot. konkursu „Szybka Ścieżka – Innowacje cyfrowe”. Po czwarte, okoliczności i przyczyny rozwiązania umowy zostały zaskarżone przez Panią Hannę Strykowską do Sądu Pracy

Postępowanie ruszyło po publikacjach medialnych, oraz na podstawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, jakie złożył ustępujący dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Paweł Kuch.

- Śledztwo zostało wszczęte w dniu 20 lutego, jest prowadzone w sprawie nieprawidłowości przy przeprowadzeniu konkursu na innowacje cyfrowe, w którym dwie firmy uzyskały dotację w łącznej kwocie blisko 178 milionów złotych – potwierdza nam prok. Marcin Saduś, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Postępowanie powierzono do prowadzenia Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, którego funkcjonariusze przeprowadzili m.in. wczorajsze przeszukania w NCBR.

Czytaj więcej

CBA weszło do NCBR. Służby specjalne węszą w dotacjach

Jak wynika z naszych informacji śledztwo wszczęto z art. 231 par. 2 kodeksu karnego, który dotyczy przekroczenia uprawnień – niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej” - za co grozi od roku do lat 10 pozbawienia wolności.

W czwartek, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, w sprawie przesłuchiwany był Jacek Żalek, wiceminister funduszy i rozwoju regionalnego.

Unieważnienia całego konkursu, w którym rozdano 117 dotacji na 800 mln zł (muszą być wydane do końca tego roku), domagają się posłowie opozycji

Konkurs „Szybka ścieżka – Innowacje cyfrowe” z budżetem blisko 800 mln zł został ogłoszony w ubiegłym roku. Wątpliwości wywołały m.in. dwie największe dotacje – dla firmy 27-latka z Gdańska o wartości 55 mln zł i druga, 123 mln zł dla firmy z Białegostoku, skąd pochodzi wiceminister Żalek. Jak ujawniła „Rzeczpospolita”, stracił on kontrolę nad NCBR, w tym odebrano mu pełnomocnictwa do decyzji personalnych. Zwolniona została również kojarzona z Żalkiem wicedyrektor instytucji Hanna Strykowska, która zaledwie w listopadzie objęła to stanowisko po konkursie.

Jak podkreśla Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego „Decyzją ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudy została wszczęta kontrola w NCBR dotycząca prawidłowości przeprowadzenia konkursu Szybka Ścieżka – Innowacje Cyfrowe, ale minister nie zwracał się do CBA o wszczęcie kontroli.

Zgodnie z zarządzeniem z 6 sierpnia 2022r, zakres kompetencji wiceministra Jacka Żalka nie został zmieniony. Zostało mu cofnięte pełnomocnictwo w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy.

Polityka
Andrzej Duda na COP28: Atom jest przyszłością. Potrzebne są kolejne zdecydowane kroki
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają trzeci rząd Mateusza Morawieckiego?
Polityka
Europejscy 16-latkowie coraz częściej idą do urn
Polityka
Miliony Mentzena, unijna emerytura Tuska. Politycy ujawniają majątki
Polityka
Kto naprawdę rządzi Polską? "Andrzej Duda zaprzysiągł gabinet cieni"
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości