Buzek: UE dba o to, by Polacy mieli niezależne sądownictwo

Już w czasach Solidarności mówiliśmy, że wymiar sprawiedliwości musi być poddany kontroli społecznej, a nie politycznej - mówił w rozmowie z Polsat News europoseł PO, były premier, były przewodniczący PE, Jerzy Buzek.

Publikacja: 31.10.2022 08:10

Jerzy Buzek

Jerzy Buzek

Foto: EP, Alexis HAULOT

Buzek był pytany o to czy w sporze Warszawy z Brukselą o praworządność, który blokuje wypłatę Polsce środków z Funduszu Odbudowy, chodzi tylko o praworządność czy jest w nim także szczypta polityki.

- Nie ma żadnej dodatkowej sprawy. Trzeba spełnić kamienie milowe - a tam jest wpisane tylko to, co mamy w konstytucji. Przede wszystkim: niezależność sądownictwa. To nie to, że my chcemy spełniać zasady traktatowe (UE). My powinniśmy spełniać warunki naszej konstytucji, których nie spełniamy - stwierdził były premier.

Czytaj więcej

W PiS trwa nowa dyskusja o odblokowaniu KPO

- UE dzisiaj dba o to, aby obywatele w Polsce mieli niezależny system sądownictwa, który jest potrzebny każdemu z nas - dodał. 

- Jeżeli tylko polski rząd zdecydowałby się na spełnienie kamieni milowych, to byłoby pełne otwarcie. Jest kolosalne uznanie i wielka sympatia dla Polek i Polaków, którzy z taką otwartością, z takim uznaniem, przyjęli Ukraińców - zauważył też Buzek.

Gdyby zapytać przedstawicieli PiS-u kto dzisiaj rządzi wymiarem sprawiedliwości, to powiedzą - jeden człowiek

Jerzy Buzek, były premier

A czy w Brukseli mówi się o nowych, kompromisowych propozycjach polskiego rządu, które miałyby pozwolić na zakończenie konfliktu?

- Dobrze, gdyby rząd zechciał poważnie pomyśleć o wprowadzeniu wszystkich reguł związanych z praworządnością wpisanych w naszej konstytucji - odparł były premier.

- Gdyby zapytać przedstawicieli PiS-u kto dzisiaj rządzi wymiarem sprawiedliwości, to powiedzą - jeden człowiek, jeden polityk ma wpływ na obsadę (sądów i prokuratur - red.). Już w czasach Solidarności mówiliśmy, że wymiar sprawiedliwości musi być poddany kontroli społecznej, a nie politycznej - mówił też Buzek. 

Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach
Polityka
UE wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z lex Tusk