Głosowanie w wyborach prezydenckich w Brazylii zakończyło się o godz. 22:00 czasu polskiego. Przewodniczący brazylijskiej komisji wyborczej (TSE) zapewnił, że osoby, które zjawiły się w lokalu wyborczym przed tą godziną będą mogły jeszcze oddać głos.

O urząd prezydenta Brazylii rywalizowało 11 osób. Faworytem wyborów był kandydat lewicy Luiz Inácio Lula da Silva, który ubiegał się o trzecią kadencję. Lula był już prezydentem Brazylii w latach 2003-2011. Jego głównym rywalem był walczący o reelekcję prawicowy prezydent Jair Bolsonaro, który wybory w 2018 r. wygrał w drugiej turze. Lula nie mógł startować w poprzednich wyborach w związku z oskarżeniami o korupcję. W 2018 r. były prezydent został skazany za korupcję, wyrok unieważniono w 2021 r.

Czytaj więcej

Lula przed Bolsonaro, ale wybory w Brazylii rozstrzygnie dogrywka

Teraz ostatnie sondaże wskazywały na wynoszącą 14 pkt. proc. przewagę Luli nad Bolsonaro. Według niektórych badań to, kto zostanie prezydentem Brazylii miało się rozstrzygnąć w pierwszej turze. W sondażu IPEC Lula uzyskał poparcie 51 proc. respondentów, sondaż Datafolha dawał byłemu prezydentowi szansę uzyskania 50 proc. głosów. 

Z kolei Jair Bolsonaro, który zagłosował w Rio, powiedział, że spodziewa się swojego zwycięstwa w pierwszej turze. Prezydent Brazylii nie wierzy sondażom oceniając, że ich wyniki nie odzwierciedlają rzeczywistości. - Jeżeli wybory będą uczciwe, wygramy dziś zdobywając co najmniej 60 proc. głosów - mówił Bolsonaro w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Według obowiązujących w Brazylii przepisów, by wygrać wybory prezydenckie w pierwszej turze kandydat musi zdobyć ponad połowę głosów ważnych. Gdy rozstrzygnięcie nie padnie w pierwszej turze, do drugiej przechodzą dwaj kandydaci, którzy uzyskali największe poparcie. Ewentualna druga tura odbędzie się 30 października.

Czytaj więcej

Wybory w Brazylii. Neymar wspiera Bolsonaro i zarzuca krytykom hipokryzję

Podobnie jak w poprzednich wyborach, wojsko zostało zmobilizowane do zwiększenia bezpieczeństwa w około 477 tys. lokali wyborczych, w których używano elektronicznych maszyn do głosowania. Dzięki tej metodzie zliczania głosów oficjalne wyniki wyborów w Brazylii mają być znane w ciągu kilku godzin.

Tuż po godz. 1:00 czasu polskiego w poniedziałek brazylijska komisja wyborcza podała, że zliczono 70 proc. głosów - 45,74 proc. z nich oddano na Lulę, 45,51 na Bolsonaro. Pomijając pierwszy odczyt z 0,1 proc. komisji, to pierwszy raz, gdy Lula prowadzi.