Bundestag popiera dostawy ciężkiej broni na Ukrainę

Zdecydowaną większością głosów izba niższa niemieckiego parlamentu zatwierdziła wniosek w sprawie dostarczenia Ukrainie uzbrojenia, w tym broni ciężkiej.

Publikacja: 28.04.2022 12:18

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na posiedzeniu Bundestagu

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz na posiedzeniu Bundestagu

Foto: John MACDOUGALL / AFP

Bundestag rozpatrzył wniosek złożony przez koalicję rządzącą - SPD, FDP i Zielonych - oraz CDU/CSU w sprawie kompleksowego wsparcia dla Ukrainy. Po wprowadzeniu zmian w koalicyjnym wniosku chadecy wycofali własną petycję.

"Obok szerokiej izolacji gospodarczej i oddzielenia Rosji od rynków międzynarodowych, najważniejszym i najskuteczniejszym sposobem powstrzymania rosyjskiej inwazji jest zintensyfikowanie i przyspieszenie dostarczania skutecznej broni i kompleksowych systemów, w tym broni ciężkiej" – czytamy w przyjętym wniosku.

Czytaj więcej

Polskie czołgi dla Ukrainy. Premier Morawiecki potwierdza

Jak podał wiceprzewodniczący izby Wolfgang Kubicki, za przyjęciem wniosku głosowało 586 członków Bundestagu, 100 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. Niemieccy deputowani wezwali rząd do przyspieszenia dostarczania niezbędnego sprzętu na Ukrainę, w tym broni ciężkiej.

We wtorek szef Pentagonu Lloyd Austin mówił, że państwa z całego świata zwiększają wysiłki na rzecz zaspokojenia "pilnych potrzeb Ukrainy". Sekretarz obrony USA podziękował Niemcom za ogłoszoną tego dnia decyzję o wysłaniu na Ukrainę 50 samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard.

Czytaj więcej

Rozmowy o pomocy dla Ukrainy. Szef Pentagonu: Musimy działać z prędkością wojny

Wojna na Ukrainie trwa od ponad dwóch miesięcy. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.

USA
Donald Trump usłyszał 37 zarzutów. Tajne dokumenty trzymał w sypialni i pod prysznicem
Polityka
Kiedy na Białoruś trafi broń jądrowa? Putin podał termin
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Hiszpania: Polityk nazwała rywala "żydowskim nazistą". "Nie ma nic do Żydów"
Polityka
Donald Trump oskarżony w sprawie o nielegalne przechowywanie tajnych dokumentów