- Na dziś uważam, że jesteśmy w sytuacji ogromnego ryzyka, które płynie z zewnątrz i tych zagrożeń dla gospodarki. One skutkują wysoką inflacją w całej Europie, może poza Szwajcarią, ale długofalowo zagrażają też wzrostowi gospodarczemu - mówił wiceminister.

Czy to oznacza, że Polsce może grozić stagflacja?

- My dziś, walcząc z inflacją, robimy wszystko, aby łagodzić jej skutki: poprzez tarcze antyinflacyjne, dopłaty do nawozów, dywersyfikację źródeł energii - odparł Soboń.

- Mamy bardziej restrykcyjną politykę monetarną - to dziś kluczowy instrument w walce z inflacją. Robimy co do nas należy i co jest niezbędne w tego typu sytuacji, by chronić społeczeństwo i osłabiać skutki wzrostu cen - zapewnił.

- Te czynniki, które są dziś zagrożeniem dla gospodarki, są zewnętrzne: ceny surowców, zerwane łańcuchy dostaw, ceny surowców. To jest wszystko z zewnątrz, niezwykle dużo od tego co na zewnątrz dzisiaj zależy dla gospodarek Polski i Europy - podsumował.

Pod koniec kwietnia pokażemy wieloletnie ramy tego, jak sobie politykę budżetu państwa wyobrażamy

Artur Soboń, wiceminister finansów

A czy należy spodziewać się nowelizacji tegorocznego budżetu?

- Pod koniec kwietnia pokażemy wieloletnie ramy tego, jak sobie politykę budżetu państwa wyobrażamy i z niej też będą wypływać wnioski co do konieczności zmian w budżecie tegorocznym - odpowiedział.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Soboń był również pytany czy dziś dojdzie do wyboru Adama Glapińskiego na drugą kadencję na stanowisku prezesa NBP. - Spodziewam się tego - odparł.