#RZECZoPOLITYCE: Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kowal, Artur Rojek

Janusz Korwin-Mikke, lider partii KORWiN; były eurodeputowany Paweł Kowal oraz Artur Rojek, były lider grupy Myslovitz, byli gośćmi piątkowego programu #RZECZoPOLITYCE.

Aktualizacja: 22.07.2016 09:41 Publikacja: 21.07.2016 23:03

#RZECZoPOLITYCE: Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kowal, Artur Rojek

Foto: rp.pl

Z liderem Partii KORWiN rozmawialiśmy o współpracy z Kukiz'15, a także jego ocenie rzezi wołyńskiej oraz mordu Jedwabnem oraz o tym, jak walczyć z terroryzmem.

- NATO przestało mieć sens, gdy rozpadł się związek sowiecki - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN.

Lider partii KORWiN nie po raz pierwszy zaskoczył i nazwał PiS partią komunistyczną. - Ci, którzy to zrobili staną przed sądem w wolnej Polsce – Korwin-Mikke krytykował sztandarowy program rządu 500+.

Korwin-Mikke potwierdził informacje z artykułu „Rzeczpospolitej”, że KORWiN spotyka się z Pawłem Kukizem w celu wypracowania porozumienia, aby wspólnie wystartować w wyborach samorządowych.

- Wiele razy rozmawialiśmy z Kukizem i nigdy nie wspominał o dotacji – mówił Korwin-Mikke, pytany czy ruch Kukiz’15 chciałby współpracować, aby mieć dostęp do subwencji.

Prezes partii KORWiN komentował ostatnie kontrowersyjne wypowiedzi szefa IPN Jarosława Szarka i szefowej MEN Anny Zalewskiej. - Za wszystko co dzieje się na terenie okupowanym odpowiedzialny jest okupant – mówił o Jedwabnem. – Za to powinien przepraszać prezydent RFN. Dziwne, że minister edukacji nie jest odpowiednio wyedukowana.

Prowadzący program red. Jacek Nizinkiewicz pytał czy PiS pisze historię na nowo. - Ten kto ma władzę, ten układa historię, a polska historia jest najbardziej zakłamaną – mówił Korwin-Mikke. - Ok. 30 proc. wierzy we wszystko co rząd powie – dodał.

Lider KORWiN-a odniósł się również do przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Chyba nie ma w Polsce pilota, który myślałby inaczej niż, że to była wina załogi – mówił Korwin-Mikke. Pytany dlaczego załoga próbowała lądować odpowiedział, że „widocznie mieli nadmierną wolę żeby wylądować”.
Zdaniem gościa programu elity Unii Europejskiej nie zmartwiły się Brexitem, wręcz przeciwnie – chciały go.

Korwin-Mikke mówił, że gdy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Hillary Clinton, to dojdzie do wojny. - Sens NATO przestał istnieć, gdy rozpadł się związek sowiecki – mówił Korwin-Mikke, pytany o słowa Donalda Trumpa, który powiedział, że NATO nie ma sensu.

Gość przypomniał, że jego partia zbiera podpisy pod ustawą dotyczącą wprowadzenia kary śmierci. – Bronisław Komorowski podpisał konwencję, która znosi karę śmierci również w czasie wojny! – grzmiał Korwin-Mikke.

Pawła Kowala spytaliśmy o ostatnie problemy PiS i PO, a także o to, co stało się w Turcji i o to jak świat reaguje na ostatnie działania prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

- To dodaje chwały Polakom, jeśli mamy odwagę powiedzieć "tak, tam byli Polacy, którzy dopuścili się zbrodni" - mówił w programie RZECZoPOLITYCE Paweł Kowal.

Czy lider PO Grzegorz Schetyna jest przywódca także opozycji? - Grzegorz Schetyna musi czekać, aż poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zacznie spadać, wtedy ten fakt jego przywództwa będzie się umacniał z tygodnia na tydzień - mówił Kowal.

Były polityk sprzeciwia się wskazywania premiera z ulicy. - Jeśli ktoś mówi, że chce w Polsce demokracji i krytykuje PiS np. za działania przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu, a jednocześnie wymyśla, by nowego premiera wybrać na ulicy to jest przeciwko pewnemu ładowi, który się w Polsce wytworzył - powiedział gość programu.

- Jeśli ktoś próbuje tworzyć opozycję na ulicy, opartą o budowę ruchu społecznego to w naturalny sposób osłabia tę opozycję, która jest w parlamencie - dodał.

Paweł Kowal uważa, ze nie ma potrzeby, by obecna opozycja była w pełnej gotowości. Jego zdaniem Platforma Obywatelska poniosła słuszną klęskę w ostatnich wyborach, bo "źle rządzili". - Trzeba im dać czas, by się odbudowali i odnowili. Jeśli w polskiej polityce czegoś brakuje, to brakuje cierpliwości - ocenił.

Kowal podkreślił, że w dzisiejszych niespokojnych czasach istotna jest stabilność. - Uznajemy legitymację, którą ma rząd, dajemy mu czas. Nie odbieramy mu możliwości do błędów. Z drugiej strony uznajemy też fakt, że wyborcy wskazali, kto jest opozycją. Przez Zachód przetoczy się burza, bo mieliśmy Brexit, czekają nas wybory prezydenckie w USA, dochodzą wydarzenia z Turcji. Tę burzę najlepiej przeżyć w stabilnym państwie. Musi być jasne, kto jest rządem, a kto jest opozycją - powiedział.

Co Paweł Kowal myśli o działaniach KOD-u? - Nie ma powodu, by kogoś krytykować, kto w środku zimy wychodzi i stoi kilka godzin na ulicy. W jego przekonaniu on ma czyste intencje, bo to robi dla Polski. W demokratycznym kraju takie zachowanie nie przekłada się na politykę. Polityka przejawia się w wyborach - mówił Kowal.

Paweł Kowal mówił także na temat polityki historycznej i wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem i na Wołyniu. - To dodaje chwały Polakom, jeśli mamy odwagę powiedzieć "tak, w Jedwabnem byli Polacy, którzy dopuścili się zbrodni". Nie mam żadnego problemu, by coś takiego powiedzieć. Chciałbym też, by Ukraińcy powiedzieli "na Wołyniu to były ukraińskie organizacje wojskowe" - mówił.

Artur Rojek, pomysłodawca i dyrektor OFF Festivalu, były lider Myslovitz opowiedział nam o zbliżającej się jedenastej edycji festiwalu, o tym którzy politycy się na nim bawią oraz o tym, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało w tym roku imprezę.

- Na razie o tym nie myślę, bo jestem skupiony na innych rzeczach, ale nie mogę mówić, że nic i nigdy – mówił o ewentualnej współpracy z zespołem Myslovitz Artur Rojek, który gościł w programie #RZECZoPOLITYCE.

Rojek jest dyrektorem festiwalu, który odbędzie się po raz dziesiąty. OFF-Festiwal potrwa trzy dni w dniach 5-7 sierpnia.

- Dobrą stroną jest, że przez 10 lat organizacji festiwal zyskał swoją markę i łatwiej jest rozmawiać z różnymi organizacjami – mówił Rojek.

Mimo wielu plusów i satysfakcji, jaką ma Rojek, mówił, że nie ze wszystkiego jest zadowolony. - Nigdy nie jestem w stu procentach zadowolony z lineupu.

Rojek powiedział, że obecnie jest mnóstwo wydarzeń wokół muzyki i wkrótce powinno dojść do odsiewu tych najsłabszych. - Kilka lat temu mówiło się o boomie festiwali. Dzisiaj tych imprez wokół muzyki jest bardzo dużo, jest ciasno, zrobił się tłok – mówił Rojek.

Powiedział, że festiwal otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W pierwszym etapie nie uzyskaliśmy, dlatego się odwołałem. Nowa władza musiała poznać co to jest za festiwal, rozeznać się – mówił Rojek.

Rojek przekonywał, że co roku zaprasza na festiwal wszystkich ministrów, ale nie każdy chce lub może się pojawić.

Gość #RZECZYoPOLITYCE mówił, że festiwalowi bardzo kibicuje były premier Jerzy Buzek.- Buzek oprócz tego, że jest politykiem, to jest również człowiekiem otwartym na kulturę – powiedział Rojek. - Zawsze dobrze mówił o festiwalu i nas wspierał.

Na festiwalu była widziana także Elżbieta Bieńkowski, obecnie Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. - Muzyka jest na pewno ważna w jej życiu – komentował Rojek.

Mówił również, że organizacja festiwalu zajmuje dużo jego czasu, którego tym samym ma mniej na tworzenie muzyki. - Moja rzeczywistość wygląda teraz tak, że jestem promotorem festiwalu, ale czasem wykrajam sobie przestrzeń żeby zrobić coś swojego – powiedział Rojek. - Idzie czas, gdy mój głód zaczyna doskwierać i trzeba będzie nagrać nową płytę.

Czy jest możliwa współpraca z zespołem Myslovitz? - Na razie o tym nie myślę, bo jestem skupiony na innych rzeczach, ale nie mogę mówić, że nic i nigdy – odpowiedział Rojek.

Z liderem Partii KORWiN rozmawialiśmy o współpracy z Kukiz'15, a także jego ocenie rzezi wołyńskiej oraz mordu Jedwabnem oraz o tym, jak walczyć z terroryzmem.

- NATO przestało mieć sens, gdy rozpadł się związek sowiecki - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Poseł Kmita znów przegrał głosowanie. Otwarty bunt w małopolskim PiS
Polityka
"Był dla nas obciążeniem". Decyzję Janusza Kowalskiego oceniają jego koledzy
Polityka
Adrian Zandberg pyta, co udało się zrealizować z programu Lewicy. „Moja ocena jest mocno krytyczna”
Polityka
Prokuratura wyjaśnia, dlaczego chce aresztowania posła Suwerennej Polski
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Krystyna Pawłowicz bez ochrony SOP. "Ciągle czuję się zagrożona"
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży