#RZECZoPOLITYCE: Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kowal, Artur Rojek

Janusz Korwin-Mikke, lider partii KORWiN; były eurodeputowany Paweł Kowal oraz Artur Rojek, były lider grupy Myslovitz, byli gośćmi piątkowego programu #RZECZoPOLITYCE.

Aktualizacja: 22.07.2016 09:41 Publikacja: 21.07.2016 23:03

#RZECZoPOLITYCE: Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kowal, Artur Rojek

Foto: rp.pl

Z liderem Partii KORWiN rozmawialiśmy o współpracy z Kukiz'15, a także jego ocenie rzezi wołyńskiej oraz mordu Jedwabnem oraz o tym, jak walczyć z terroryzmem.

- NATO przestało mieć sens, gdy rozpadł się związek sowiecki - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN.

Lider partii KORWiN nie po raz pierwszy zaskoczył i nazwał PiS partią komunistyczną. - Ci, którzy to zrobili staną przed sądem w wolnej Polsce – Korwin-Mikke krytykował sztandarowy program rządu 500+.

Korwin-Mikke potwierdził informacje z artykułu „Rzeczpospolitej”, że KORWiN spotyka się z Pawłem Kukizem w celu wypracowania porozumienia, aby wspólnie wystartować w wyborach samorządowych.

- Wiele razy rozmawialiśmy z Kukizem i nigdy nie wspominał o dotacji – mówił Korwin-Mikke, pytany czy ruch Kukiz’15 chciałby współpracować, aby mieć dostęp do subwencji.

Prezes partii KORWiN komentował ostatnie kontrowersyjne wypowiedzi szefa IPN Jarosława Szarka i szefowej MEN Anny Zalewskiej. - Za wszystko co dzieje się na terenie okupowanym odpowiedzialny jest okupant – mówił o Jedwabnem. – Za to powinien przepraszać prezydent RFN. Dziwne, że minister edukacji nie jest odpowiednio wyedukowana.

Prowadzący program red. Jacek Nizinkiewicz pytał czy PiS pisze historię na nowo. - Ten kto ma władzę, ten układa historię, a polska historia jest najbardziej zakłamaną – mówił Korwin-Mikke. - Ok. 30 proc. wierzy we wszystko co rząd powie – dodał.

Lider KORWiN-a odniósł się również do przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Chyba nie ma w Polsce pilota, który myślałby inaczej niż, że to była wina załogi – mówił Korwin-Mikke. Pytany dlaczego załoga próbowała lądować odpowiedział, że „widocznie mieli nadmierną wolę żeby wylądować”.
Zdaniem gościa programu elity Unii Europejskiej nie zmartwiły się Brexitem, wręcz przeciwnie – chciały go.

Korwin-Mikke mówił, że gdy wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wygra Hillary Clinton, to dojdzie do wojny. - Sens NATO przestał istnieć, gdy rozpadł się związek sowiecki – mówił Korwin-Mikke, pytany o słowa Donalda Trumpa, który powiedział, że NATO nie ma sensu.

Gość przypomniał, że jego partia zbiera podpisy pod ustawą dotyczącą wprowadzenia kary śmierci. – Bronisław Komorowski podpisał konwencję, która znosi karę śmierci również w czasie wojny! – grzmiał Korwin-Mikke.

Pawła Kowala spytaliśmy o ostatnie problemy PiS i PO, a także o to, co stało się w Turcji i o to jak świat reaguje na ostatnie działania prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

- To dodaje chwały Polakom, jeśli mamy odwagę powiedzieć "tak, tam byli Polacy, którzy dopuścili się zbrodni" - mówił w programie RZECZoPOLITYCE Paweł Kowal.

Czy lider PO Grzegorz Schetyna jest przywódca także opozycji? - Grzegorz Schetyna musi czekać, aż poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości zacznie spadać, wtedy ten fakt jego przywództwa będzie się umacniał z tygodnia na tydzień - mówił Kowal.

Były polityk sprzeciwia się wskazywania premiera z ulicy. - Jeśli ktoś mówi, że chce w Polsce demokracji i krytykuje PiS np. za działania przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu, a jednocześnie wymyśla, by nowego premiera wybrać na ulicy to jest przeciwko pewnemu ładowi, który się w Polsce wytworzył - powiedział gość programu.

- Jeśli ktoś próbuje tworzyć opozycję na ulicy, opartą o budowę ruchu społecznego to w naturalny sposób osłabia tę opozycję, która jest w parlamencie - dodał.

Paweł Kowal uważa, ze nie ma potrzeby, by obecna opozycja była w pełnej gotowości. Jego zdaniem Platforma Obywatelska poniosła słuszną klęskę w ostatnich wyborach, bo "źle rządzili". - Trzeba im dać czas, by się odbudowali i odnowili. Jeśli w polskiej polityce czegoś brakuje, to brakuje cierpliwości - ocenił.

Kowal podkreślił, że w dzisiejszych niespokojnych czasach istotna jest stabilność. - Uznajemy legitymację, którą ma rząd, dajemy mu czas. Nie odbieramy mu możliwości do błędów. Z drugiej strony uznajemy też fakt, że wyborcy wskazali, kto jest opozycją. Przez Zachód przetoczy się burza, bo mieliśmy Brexit, czekają nas wybory prezydenckie w USA, dochodzą wydarzenia z Turcji. Tę burzę najlepiej przeżyć w stabilnym państwie. Musi być jasne, kto jest rządem, a kto jest opozycją - powiedział.

Co Paweł Kowal myśli o działaniach KOD-u? - Nie ma powodu, by kogoś krytykować, kto w środku zimy wychodzi i stoi kilka godzin na ulicy. W jego przekonaniu on ma czyste intencje, bo to robi dla Polski. W demokratycznym kraju takie zachowanie nie przekłada się na politykę. Polityka przejawia się w wyborach - mówił Kowal.

Paweł Kowal mówił także na temat polityki historycznej i wydarzeń, które miały miejsce w Jedwabnem i na Wołyniu. - To dodaje chwały Polakom, jeśli mamy odwagę powiedzieć "tak, w Jedwabnem byli Polacy, którzy dopuścili się zbrodni". Nie mam żadnego problemu, by coś takiego powiedzieć. Chciałbym też, by Ukraińcy powiedzieli "na Wołyniu to były ukraińskie organizacje wojskowe" - mówił.

Artur Rojek, pomysłodawca i dyrektor OFF Festivalu, były lider Myslovitz opowiedział nam o zbliżającej się jedenastej edycji festiwalu, o tym którzy politycy się na nim bawią oraz o tym, czy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało w tym roku imprezę.

- Na razie o tym nie myślę, bo jestem skupiony na innych rzeczach, ale nie mogę mówić, że nic i nigdy – mówił o ewentualnej współpracy z zespołem Myslovitz Artur Rojek, który gościł w programie #RZECZoPOLITYCE.

Rojek jest dyrektorem festiwalu, który odbędzie się po raz dziesiąty. OFF-Festiwal potrwa trzy dni w dniach 5-7 sierpnia.

- Dobrą stroną jest, że przez 10 lat organizacji festiwal zyskał swoją markę i łatwiej jest rozmawiać z różnymi organizacjami – mówił Rojek.

Mimo wielu plusów i satysfakcji, jaką ma Rojek, mówił, że nie ze wszystkiego jest zadowolony. - Nigdy nie jestem w stu procentach zadowolony z lineupu.

Rojek powiedział, że obecnie jest mnóstwo wydarzeń wokół muzyki i wkrótce powinno dojść do odsiewu tych najsłabszych. - Kilka lat temu mówiło się o boomie festiwali. Dzisiaj tych imprez wokół muzyki jest bardzo dużo, jest ciasno, zrobił się tłok – mówił Rojek.

Powiedział, że festiwal otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - W pierwszym etapie nie uzyskaliśmy, dlatego się odwołałem. Nowa władza musiała poznać co to jest za festiwal, rozeznać się – mówił Rojek.

Rojek przekonywał, że co roku zaprasza na festiwal wszystkich ministrów, ale nie każdy chce lub może się pojawić.

Gość #RZECZYoPOLITYCE mówił, że festiwalowi bardzo kibicuje były premier Jerzy Buzek.- Buzek oprócz tego, że jest politykiem, to jest również człowiekiem otwartym na kulturę – powiedział Rojek. - Zawsze dobrze mówił o festiwalu i nas wspierał.

Na festiwalu była widziana także Elżbieta Bieńkowski, obecnie Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług. - Muzyka jest na pewno ważna w jej życiu – komentował Rojek.

Mówił również, że organizacja festiwalu zajmuje dużo jego czasu, którego tym samym ma mniej na tworzenie muzyki. - Moja rzeczywistość wygląda teraz tak, że jestem promotorem festiwalu, ale czasem wykrajam sobie przestrzeń żeby zrobić coś swojego – powiedział Rojek. - Idzie czas, gdy mój głód zaczyna doskwierać i trzeba będzie nagrać nową płytę.

Czy jest możliwa współpraca z zespołem Myslovitz? - Na razie o tym nie myślę, bo jestem skupiony na innych rzeczach, ale nie mogę mówić, że nic i nigdy – odpowiedział Rojek.

Z liderem Partii KORWiN rozmawialiśmy o współpracy z Kukiz'15, a także jego ocenie rzezi wołyńskiej oraz mordu Jedwabnem oraz o tym, jak walczyć z terroryzmem.

- NATO przestało mieć sens, gdy rozpadł się związek sowiecki - mówił w programie #RZECZoPOLITYCE Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Wylosowano numery list
Polityka
Nietypowa rekonstrukcja rządu. "Dwa nazwiska zaskoczeniem"
Polityka
Tomasz Siemoniak po Kolegium ds. Służb: Trwają przeszukania i przesłuchania
Polityka
Sondaż przed wyborami do PE: KO o włos przed PiS
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Polityka
Rekonstrukcja rządu Donalda Tuska: Jest czworo nowych ministrów